A gyümölcsfák metszése ősz végétől tavaszig, bármely fagymentes napon elvégezhető, és számos előnnyel jár. A lomb nélküli időszakban sokkal könnyebb átlátni a korona formáját, mint nyáron, így pontosabban alakíthatjuk ki a kívánt szerkezetet. A fák ilyenkor nem rendelkeznek aktív nedvkeringéssel, ami jelentősen csökkenti a fertőzések terjedésének kockázatát. Metszés után kén- és réztartalmú lemosó permetezéssel fertőtleníthetjük a sebeket, tovább mérsékelve a betegségek és kártevők veszélyét.

A metszés egyik legfontosabb célja a gyümölcsfák koronaformájának kialakítása és fenntartása. Egy jól ápolt fa kisebb helyet foglal, szellősebb, és jobban ellenáll a betegségeknek. A túl sűrű korona nem engedi át a napfényt, és a levegő sem járja át megfelelően, ami kedvez a baktériumos és gombás fertőzéseknek. A szellősebb ágstruktúra viszont gyorsabb száradást tesz lehetővé, így a csapadék után a levelek és a gyümölcsök hamarabb megszáradnak, csökkentve a fertőzési kockázatot.

Amennyiben metszési korrekciók nélkül magukra hagyjuk a fákat, azok nagy területet foglalnak el, idővel alulról felkopaszodnak, nehezen kezelhetők lesznek a magasságbeállítás hiánya miatt is (Fotó: Pixabay)

A metszés időzítése és technikái

A metszés optimális időpontja az őszi-téli időszak, azonban a tavaszhoz közelebbi időpont előnyösebb, mivel ilyenkor már láthatjuk az esetlegesen visszafagyott részeket, amelyeket eltávolíthatunk. Az elhanyagolt fák idővel alulról felkopaszodnak, túl nagyra nőnek, és nehezen kezelhetők lesznek, például permetezés vagy szüretelés során. Ezért fontos a korona magasságának és formájának rendszeres karbantartása, hogy a fa statikailag stabil, szellős és termékeny maradjon.

A metszés során érdemes figyelni a rügyek irányára: a metszés alatti rügyből nő majd az új hajtás, amely később vesszővé, ággá alakul. Ha kifelé álló rügyet hagyunk meg, a fa koronája szellősebb lesz, míg a befelé néző rügyek sűrűbb ágrendszert eredményeznek.

A koronaformák és a fajtaigények

Minden gyümölcsfának megvan a maga ideális koronaformája, amelyet a fajta növekedési szokásai és termékenységi igényei határoznak meg. Az őszibarack esetében például a katlankorona az optimális, ahol a vezérágat eltávolítva egy szellős, szélesen elágazó struktúrát alakítunk ki. Ez a forma különösen előnyös, mivel az őszibarack sok növényvédelmi kezelést igényel, és a ritkás ágak között könnyebb a permetezés.

Az alma, körte és kajszi fáknál vezérágat is hagyunk, de csak olyan magasságig, amely mellett az ápolás még kényelmesen megoldható. A cseresznye és a meggy kevesebb metszést igényel, de a moníliás fertőzött ágak eltávolítása itt is alapvető fontosságú. A dió és a gesztenye esetében magas koronaformát érdemes kialakítani, amely alatt helyet hagyhatunk kerti pihenők vagy asztalok számára.

Alapelvek a metszéshez

Az alacsonyabb koronamagasság megkönnyíti a gondozást, míg a magasabb koronájú fák árnyékot biztosítanak, de nehezebben kezelhetők. Az újonnan ültetett fák esetében mi magunk határozhatjuk meg a korona kiindulási magasságát a suháng visszametszésével. Idősebb, elhanyagolt fák esetében a cél a fajra jellemző forma visszaállítása, amely biztosítja a fa termőegyensúlyát: kevesebb, de nagyobb és jobb minőségű gyümölcsöt hoz.

A metszést évente érdemes elvégezni, mert a kisebb, rendszeres beavatkozások hatékonyabbak, mint a ritkán végzett, drasztikus visszavágások. Az utóbbi esetben a fa túlzottan megújul, elveszítve a termőrügyeinek nagy részét, ami akár több évnyi terméskiesést is eredményezhet.

Permetezés és további tanácsok

Metszés után kén- és réztartalmú lemosó permetezéssel fertőtlenítsük a metszési sebeket, az ágakat és a törzset. Permetezzük a fa környezetét is, hogy megelőzzük a talajon telelő kártevők és betegségek visszafertőzését. A metszés során alakított szellős koronaforma és a megfelelő védekezés garantálja a gyümölcsfák egészségét és hosszú távú termékenységét.

(Forrás: agrarszektor.hu) 

Megosztás

További híreink

Pusztuló fenyvesek Magyarországon – de a természet meglepő választ adott

2025.03.22.

A fenyveseket hazánkban sok helyen érinti negatívan a klímaváltozás. A jellemzően a múlt század első felének nagy országfásítása keretében telepített idegenhonos fenyvesek, amelyek sok helyen voltak a kopárfásítások megfelelő eszközei, mára leromlottak, károsítók támadják őket, egyedeik csúcsszáradás jeleit mutatják, máshol teljesen elpusztultak.

Évek óta nem látott, ritka faj bukkant fel a Vértesben, igazolva a hely kiemelkedő természeti értékét

2025.03.22.

Ezt a különleges lepkefajt Magyarországon, a mai Budapest területén fedezték fel először, és sokáig úgy hitték, hogy kizárólag itt fordul elő. Közel egy évtized után most ismét sikerült megtalálni a Vértesben a fokozottan védett Anker-araszolót, vagy régebbi nevén magyar téliaraszolót.

Több mázsa hal pusztult el a Balatonban – azonosították a felelőseket

2025.03.22.

Jelentős süllőpusztulás történt több balatoni kikötőben az elmúlt hetekben. A szakértők szerint a kárókatonák csoportos vadászata által kiváltott oxigénhiány okozhatta a halak tömeges elhullását, amelynek során összesen több mázsa hal pusztult el – derült ki a Balatoni Halgazdálkodás videójából.

Mit illik tudni a mák növényvédelme terén: hogyan óvjuk meg ültetvényeinket a betegségektől és kártevőktől?

2025.03.22.

A mák (Papaver somniferum) termesztése során számos betegség és kártevő veszélyezteti a növény egészségét és a termés mennyiségét. A hatékony növényvédelem érdekében elengedhetetlen a legfontosabb kórokozók és kártevők ismerete, valamint a megfelelő védekezési stratégiák alkalmazása.​

Összesen 50 milliárd forintért lehet pályázni a terménytárolók, tisztítók és vetőmagüzemek fejlesztéséhez

2025.03.22.

Megjelentek a terménytárolók, terménytisztítók és a vetőmagüzemek fejlesztésére irányuló pályázati felhívások a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv keretében.

Megnyerte Az "Év Honlapja" díj Agrár kategóriáját a KITE Zrt.

2025.03.22.

„Az Év Honlapja” pályázat a digitális marketing legkiemelkedőbb versenyzőit díjazta, az agrár kategóriában a KITE Zrt. PGR honlapja nyert.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás