Jelentős halpusztulás történt 2024. augusztus közepén a Kis-Balaton „Kazetta” elnevezésű tározóján, amely egy elzárt, nem horgászható terület. A horgászok által hozzáférhető tározórészeken nem volt rendkívüli esemény.

A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság gátőre értesítette a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. halőri szolgálatát 2024. 08. 13-án reggel, hogy a nevezett tározón jelentős halpusztulás történt - írta a társaság közleménye. 

Jelentős halpusztulás történt 2024. augusztus közepén a Kis-Balaton „Kazetta” elnevezésű tározóján, a kármentesítés megtörtént
Jelentős halpusztulás történt 2024. augusztus közepén a Kis-Balaton „Kazetta” elnevezésű tározóján, a kármentesítés megtörtént - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.

A kollégák azonnal a helyszínre siettek és meggyőződve a havária helyzetről haladéktalan beavatkozásról döntöttek. A tetemek gyűjtését már 11:00-tól megkezdték a halőr kollégák, majd a tógazdasági dolgozóik és keszthelyi halászaik is csatlakoztak. 

A helyszínre szállított csónakokból és partról folyamatosan, három műszakban dolgozva zajlott a munka egészen 08. 17-én reggelig. Ahol az áramvételi lehetőség adott volt, vízlevegőztető berendezéseket üzemeltek be a további pusztulás megelőzése érdekében. 

A közlemény szerint a káreseményről értesítették az illetékes szerveket, az ATEV Zrt.-től pedig helyszíni tetemgyűjtő konténereket béreltek. A gyűjtőhelyek fertőtlenítését folyamatosan elvégezték. Az öt nap alatt összegyűjtött tetemek összesen 17 760 kilogrammot nyomtak. 

Jelentős halpusztulás történt a Kis-Balaton „Kazetta” elnevezésű tározóján, a kármentesítés megtörtént - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.
Jelentős halpusztulás történt a Kis-Balaton „Kazetta” elnevezésű tározóján, a kármentesítés megtörtént - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.

Az elpusztult halak tömegének jelentős részét adták az idős dévérkeszegek, a nagyméretű pontyok és harcsák, de darabszámban jelentős volt az egynyaras korú süllő is.

Elpusztult halak a Kis-Balaton „Kazetta” tározóján - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.
Elpusztult halak a Kis-Balaton „Kazetta” tározóján - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.

A kollégák az oldott oxigén koncentrációját a tározó több pontján mérték, a legalacsonyabb érték 0,34 mg/l volt (1 mg/l érték alatt már a legtöbb halfaj esetében várható pusztulás). A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai is végeztek méréseket. 

Ez volt a halpusztulás háttere

Az eseményeket napokon át tartó rendkívüli kánikula és szélcsend előzte meg. A rendelkezésre álló eredményekből látható, hogy a Kazettán vízvirágzás alakult ki (magas klorofill-a koncentráció: 139 µg/l), majd az alga részint pusztulni kezdett (barna és barnás szín megjelenése, rothadó mocsárszag). Az elpusztult alga bakteriális bontása a vízben oldott oxigént fogyasztja, így annak koncentrációja lecsökkent. 

Rossz körülmények - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.
Rossz körülmények - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.

A szokásosnál magasabb vízhőmérséklet mellett eleve kevesebb oxigént tud oldani a víz, ennek koncentrációját a bomló szerves anyag még gyorsabban csökkenti nulla közelébe. Eközben a szerves anyag bomlása során a magasabb rendű élőlények számára toxikus hatású ammónia keletkezett, amelyet a baktériumok oxigén hiányában nem tudnak nem toxikus nitráttá alakítani. 

A nagyon kis, vagy nulla oxigénkoncentráció önmagában is pusztít. A relatíve magas vízhőmérséklet, a toxikus ammónia, másutt pedig a szintén mért kénhidrogén megjelenése a víz minőségének romlását csak fokozza. A fenti folyamatok nagyon gyorsan alakultak ki, szinte egyik napról a másikra, amit a vizsgálati eredmények is mutatnak - írták.

Nagy halveszteség - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.
Nagy halveszteség - Fotó: Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.

Hibás volt a tájékoztatás 

Sajnálatos módon a médiában tévesen jelentek meg olyan hírek, hogy a pusztulás az egész Kis-Balatont érintette, ezért a társaság  hangsúlyozta, hogy egy belső tározórészről van szó, amely a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszernek mindössze 3,4%-a. A Kazetta elnevezésű vízterület normál üzemi működés esetén nem kap vizet, nem vesz részt a Kis-Balaton „vérkeringésében”. Funkciója a Zalán esetlegesen érkező szennyezés befogadása, így ide csak káresemény idején történik vízkormányzás - fogalmaztak.

Azt is kiemelték, hogy egyes téves hírekkel ellentétben civilek, illetve horgászok nem vettek részt a tetemek begyűjtésében, erre nem is lett volna lehetőség. Sőt, nekik a tározó területére belépni is tilos, tehát a kármentesítést kizárólag a társaság dolgozói végezték - írták.

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás