Hirdetés
Mennyire változtatják meg a konténerfarmok a mezőgazdaságot?
Az erőforráshiány és az élelmezésbiztonság egyre inkább világszintű probléma. A mezőgazdasági termelés alá vont területek 2000–2020 között 18 százalékkal csökkentek világszerte a FAO 2022-es adatai szerint. A mezőgazdasági technológiák folyamatos fejlődésben vannak a termelékenység növelése és a környezettudatosság mentén. Egyebek között olyan új technológiák jelentek meg, mint például a konténeres növénytermesztés.
Mérete és mozgathatósága miatt egy konténerfarm a legtöbb helyre telepíthető – csak vízszintes talajra, valamint víz és elektromos csatlakozásra van szükség technikailag a működéséhez. A Mezőhír cikkében végigvették a konténeres gazdálkodással kapcsolatos legfontosabb kérdéseket. Megnézték az új gazdálkodási mód erősségeit, illetve a még fejlesztésre, újragondolásra szoruló területeit. Czékus Mihály írását szemléztük.
A konténerfarmok kialakulásának története
A konténerfarmok a növénytermesztő üzemek mozgatható típusai. Fő jellemzőjük, hogy a termelőterületet fém szállítókonténerekben alakították ki. Az első sorozatot a vertikális gazdálkodás és ellenőrzött környezetű mezőgazdaság előírásait alkalmazva gyártották, azzal a céllal, hogy egész évben egy termő üzemet hozzanak létre.
Hirdetés
Egy bostoni székhelyű mezőgazdasági vállalat, a Freight Farms kezdte meg elsőként – a 2010-es évek elején –a konténerfarmok gyártását és értékesítését. A cég fejlesztő szakemberei skálázható megoldást kerestek a városi környezetben is működtethető mezőgazdaság számára. A megoldás alapját a logisztika területén általánosan használt szállítókonténerekben találták meg. Ezek belső terének beépítésével hoztak létre egy farmrendszert - írta a cikk.
Az elmúlt időszak során a Freight Farms konténeres koncepcióját számos új cég (többek között a Farmony, a Farmbox, az Urban Health Farms, a Drop & Grow, a Parus Europe és a Hydroponics Factory) követte. Ezek igyekezték tovább tökéletesíteni a konténergazdálkodás gyakorlatát.
Az ellenőrzött környezetű mezőgazdaság
A konténerfarmok kapcsán megemlítettek egy fontos fogalmat, ez a Controlled Environment Agriculture (CEA, ellenőrzött környezetű mezőgazdaság). A CEA a teljesen ellenőrzött környezet létrehozásának a módszere a növények termesztésére. Ezt vertikális gazdálkodásnak vagy beltéri gazdálkodásnak is nevezik. Ezek a létesítmények el vannak zárva a külső környezettől.
Mindent mesterségesen biztosítanak bennük, amire a növényeknek szükségük van a növekedésük különböző szakaszaiban, beleértve a vizet, a hőmérsékletet, a páratartalmat, a szellőzést és a fényt. A konténerfarmok is a CEA elvei alapján működnek, akárcsak más beltéri gazdaságok, például a vertikális farmok és a csúcstechnológiás kereskedelmi üvegházak.
Sajátos szerkezetüknek köszönhetően a konténerfarmok egyedülálló előnyöket kínálnak más CEA-alkalmazásokkal szemben. Elsődleges előnyük a könnyű szállítás. A szabványos szállítókonténerekbe történő összeszereléssel a konténerfarmok gyorsan megépíthetők, áthelyezhetők, és többféle forgatókönyv szerint, környezetspecifikus módon üzembe helyezhetők - írta a cikk.
A konténeres gazdálkodás előnyei
A technológia előnye, hogy kisebb hatással van a környezetre, mint a hagyományos gazdaságok. Ennek a gazdálkodási módnak az egyik legfontosabb ismérve a vízhatékonyság.
A növényeket talajmentes közegben termesztik, ahol gondosan ellenőrzött vízellátáson keresztül kapják meg a tápanyagaikat. Ez azt jelenti, hogy a vízfelhasználás jelentősen csökken a hagyományos gazdálkodáshoz képest, ahol gyakran jelentős mennyiségű víz megy veszendőbe a lefolyás és a párolgás miatt. Előbbieken túl ezek a rendszerek hatékonyan tudják újrahasznosítani és újra felhasználni a vizet, minimalizálva a teljes fogyasztást.
A konténerfarm egy függőleges gazdálkodási rendszer, amely egy szállítókonténerbe épül. Egy telephelyen igény szerint több konténer is egybeépíthető.
A konténeres gazdálkodás legfontosabb előnye a hagyományosabb vertikális farmokkal szemben a rugalmassága – ha egy gazdaságot konténerben helyeznek el, nem pedig épületben, akkor szállíthatóvá válik, és számos helyre telepíthető. A további jelentős előnyei közé tartozik a relatív alacsony belépési költség, a minden évszakban és minden éghajlaton állandó terméshozam, valamint a könnyű kezelhetőség és bővíthetőség.
Mivel könnyen szállíthatók, a konténerfarmok könnyen telepíthetőek oda, ahol szükség van rájuk. Ez azt jelenti, hogy felhasználhatók kutatási vagy társadalmi célú projektekre anélkül, hogy állandó létesítményt kellene építeni ezek miatt. A szállítókonténerek is modulárisak, ami azt jelenti, hogy több konténer használható nagyobb létesítmény felépítéséhez, és a vállalkozások megfelelően méretezhetik működésüket - írta a cikk.
A cikk szerint minél jobban kezd elterjedni ez a fajta termesztéstechnológia világszerte, az emberek annál inkább elkezdik integrálni őket a helyi élelmiszer-kereskedelembe vagy az éttermek friss zöldáruellátásába, így igazi farmtól az asztalig tartó élménnyé tehetik őket városi környezetben.
Érdemes a konténerfarmos gazdálkodás nehézségeiről is szólni. A hátrányok elsősorban technikai jellegűek. Annak ellenére, hogy egy mobil termesztési rendszerről van szó, és a konténerek szabadon telepíthetőek, de az adott helyen a víz- és villamosenergia-ellátásnak rendelkezésre kell állnia. A technikán túli korlátozó tényező, hogy nem minden növény termeszthető ilyen körülmények között.
Kifizetődő-e ez a technológia?
A konténerfarm nyereségessé tételének legfontosabb része az, hogy a terményt helyi, fenntartható termékként, prémium áron lehessen eladni, szemben azzal, hogy a gazda megpróbálna a nagykereskedelmi árakkal versenyezni. Ez jobban megfelel az ökológiai, mint a hagyományos termesztésnek, és jelenleg piaci rést jelent.
Míg a konténeres gazdálkodással vizet és (termő-) földhasználatot lehet megtakarítani, jelentős energiát igényel a világítás, a fűtés és a hűtés, valamint az üzemeltetéshez szakértő és elkötelezett munkaerőre van szükség. A berendezések tőke- és a munkaerőköltségei is magasak lehetnek. Gondos tervezés és hatékony működés nélkül a konténeres gazdálkodás által kínált nagyobb költséghatékonyság elveszhet a hagyományos gazdálkodási módszerekkel összevetve.
Bár a konténeres gazdálkodás lehetővé teszi a környezeti feltételek ellenőrzését, és magas négyzetméterenkénti hozamhoz vezethet, nem garantálja a sikeres termést. Mint minden gazdálkodási forma, ez is jelentős szakmai ismereteket és gondos növényegészségügyi kezelést igényel.
A konténerfarmok a városi élelmiszer-előállítási igény kielégítésére irányuló megoldások részét képezhetik, de nem jelentenek kizárólagos utat. Más módszerek, mint például a tetőkertek, az épületekben megvalósított függőleges gazdálkodás és a közösségi kertek szintén választható és értelmes lehetőségek.
A konténeres technológia jövőképe
A technológia hosszú távú megoldást jelenthet az éghajlatváltozás és a globális élelmiszer-ellátás bizonytalanságának egyre növekvő kettős fenyegetésére. A leküzdendő legfontosabb kihívások a gazdaság működtetéséhez szükséges villamosenergia rendelkezésre állása, mennyisége és költsége. Jelenleg a gazdálkodók részben ellensúlyozhatják az energiafelhasználást egy napelemes rendszerrel, és takarékos üzemmódban is használhatják a gazdaságot, ami energiamegtakarítást jelent.
A konténerfarmok városi mezőgazdasági megoldást kínálnak kompakt, hordozható és rendkívül hatékony csomagban. Függőleges hidroponikus rendszerekkel egy négyzetméterre vetítetten sokkal több élelmiszer állítható elő, mint ugyanakkora területen a hagyományos szántóföldi gazdálkodásban. Felszerelhetők klímaszabályozási technológiával a tökéletes termesztési környezet megteremtése és az egész éves, folyamatos élelmiszer-termesztés érdekében.
Összességében a konténeres gazdálkodás a legtöbb kereskedelmi gazdálkodási gyakorlattal összehasonlítva minimálisra csökkenti a kiterjedt élelmiszer-szállítás szükségességét azáltal, hogy a termelőlétesítményeket a városi területek közelében helyezik el. Ez a stratégia csökkenti a szállítási költségeket és az élelmiszer-elosztáshoz kapcsolódó szénlábnyomot - írta a szerző, Czékus Mihály.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés