A precíziós mezőgazdaság jövőjében a képfeldolgozás és a hozzá kapcsolódó technológiák tovább fejlődnek, még pontosabb és részletesebb adatokat biztosítva a termelők számára. Az innovációk révén a mezőgazdaság még inkább digitalizált tudományággá válik, amely képes alkalmazkodni az egyre változó környezeti és gazdasági kihívásokhoz.

Moldvai László, a Széchenyi István Egyetem, Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar,Wittmann Antal Növény-, Állat- és Élelmiszer- tudományi Multidiszciplináris Doktori Iskola, valamint a Biológiai Rendszerek és Precíziós Technológiai Tanszék képviseletében írt fontos cikket a kutatásairól, amit a Mezőhír oldalán olvastunk. 

A Széchenyi István Egyetem Precíziós Bio-műszaki Kutatócsoportja által fejlesztett robot - Fotó: CSZS, Magro.hu, Szekszárd
A Széchenyi István Egyetem Precíziós Bio-műszaki Kutatócsoportja által fejlesztett robot - Fotó: CSZS, Magro.hu, Szekszárd

A Deep learning, vagyis a mélytanulás és a képfeldolgozás témáit vizsgáló kutatások kezdetét és értelmét is megfogalmazta. A mesterséges intelligenciával történő adatfeldolgozás a 2010-es években indult, de a mezőgazdaságban csak a 2020-as években kezdett megjelenni. A mélytanulás és képfeldolgozás technológiák forradalmasítják a mezőgazdasági termelést. Ezek a technológiák lehetővé teszik a növények felismerését, a gyomok detektálását, valamint a betegségek és kártevők azonosítását, így segítve a gazdákat a gyors és pontos döntéshozatalban. 

1. kép. Kép részeinek szegmentálása mélytanulásos (Deep learning) algoritmussal
1. kép. Kép részeinek szegmentálása mélytanulásos (Deep learning) algoritmussal - Forrás: SZE

Az 1. képen egy kísérleti paradicsomültetvény látképe és annak egy képfeldolgozási technológiával készített eredménye, a Meta SAM (https://segment-anything.com/demo) szegmentálási algoritmus „terméke” látható. A képfeldolgozás segítségével pontosan meghatározható a kultúrnövény egészségi állapota és a talaj tulajdonságai. Feltérképezhetőek a talajhibák, a gyomosodás, a belvíz (2. kép) és a taposási kár is - írta.

A képfeldolgozás egy olyan technológia, amely képes drasztikusan javítani a gazdálkodási gyakorlatokat. 

2. kép. Belvíz okozta kár automatikus meghatározása képfeldolgozással
2. kép. Belvíz okozta kár automatikus meghatározása képfeldolgozással - Forrás: SZE

Miért válik egyre fontosabbá a képfeldolgozás?

Az éghajlatváltozás, a növekvő népesség és az élelmiszerbiztonság kérdései egyre nagyobb kihívást jelentenek a mezőgazdasági szektor számára. A gazdáknak hatékonyabb módszerekre van szükségük a termés optimalizálásához és a természeti erőforrások fenntartható használatához. A képfeldolgozás pontos és valós idejű adatokat biztosít, amelyek segítenek a döntéshozatalban. Például egy drón felvételei alapján azonnal észlelhetőek a növények egészségi állapotának változásai, így időben beavatkozva megelőzhetőek a nagyobb károk. Részletes gyomtérképpel a megfelelő gyomirtási technológiát a lehető legkisebb területen alkalmazva a legkisebb, hatékony dózisokkal pedig a fenntarthatóság és a költségcsökkentés felé is lépni lehet.

A gyomfelismerés folyamatának bemutatása

A képfeldolgozás egyik kiemelkedő alkalmazása a gyomfelismerés. A gyomok komoly problémát jelentenek a mezőgazdaságban, mivel versenyeznek a termesztett növényekkel a tápanyagokért, a vízért és a fényért. A hagyományos gyomirtási módszerek gyakran idő- és munkaigényesek, valamint környezeti károkat is okozhatnak - közölte.

A modern képfeldolgozó technológiák segítségével azonban lehetőség nyílik a gyomok automatikus felismerésére és célzott kezelésére. A drónok és földi szenzorok által készített képek elemzésével a rendszer pontosan meg tudja határozni, hol találhatók gyomok a földeken. Ezeket a képeket különböző algoritmusokkal, például mesterséges intelligenciával és gépi tanulással dolgozzák fel, amelyek képesek különbséget tenni a termesztett növények és a gyomok között. Ennek eredményeként a gazdák célzottan alkalmazhatnak gyomirtó szereket, csökkentve a vegyszerek felhasználását és a környezeti terhelést - írta.

A nemrég megjelent tanulmányukban (Moldvai és mtsai., 2024) 6 növényfaj megkülönböztetésével foglalkoztak. Mindegyik növényfajból 500-500 képük volt, és céljuk volt, hogy a lehető legkevesebbet felhasználva legyenek képesek a többit beazonosítani és felismerni. A képek valós környezetben készültek és ennek következtében 1-1 képen nem csak 1 növény volt látható. Ezért első részben 1-1 növény kiemelése volt a fontos a további elemzéshez. A folyamat a 3. képen látható. 

3. kép. Eredeti kép (a), zöld maszk (b), álszínezet összetartozó régiók (c), elemzésre kiemelt növény (d)
3. kép. Eredeti kép (a), zöld maszk (b), álszínezet összetartozó régiók (c), elemzésre kiemelt növény (d) - Forrás: SZE

A képen bizonyos, úgynevezett zajszűrések, színtranszformációk után a „zöld” részeket emelték ki (b), majd meghatározták az egymáshoz tartozó növényi részeket (c), végül kiválasztották a legnagyobb növényt a képről (d). Erről a képről kiemeltek egyrészt színinformációkat, másodsorban alaki tényezőket, harmadsorban textúrajellemzőket és távolságtranszformáció alapján még néhány jellemzőt. A távolságtranszformáció és a kiemelt levéli részek a következő ábrán láthatóak. 

4. kép. Távolságtranszformált kép (a), növény levélzetének kiemelési területei (b)
4. kép. Távolságtranszformált kép (a), növény levélzetének kiemelési területei (b) - Forrás: SZE

A képfeldolgozás során több száz paramétert nyertek ki minden egyes képből, majd mesterséges intelligencia, neurális hálók és osztályozók betanításával létrehoztunk modelleket, amelyek utána alkalmasak egy új képről megmondani, hogy a 6 növényük közül melyik van a képen. Végeredményben 94,56%-os pontosságot értek el.

A technológiai előnyök és a jövőbeli kilátások

A fentiek alapján elvégezhető akár heti 1-2 alkalommal drónmonitoring is, és pár órán belül pontosan tudni lehet, hol, mennyi és milyen fajta gyom található az adott szántóföldi területen. Esetleg a szoftver jelzi, hogy szerinte érdemes lenne 2 kisebb foltot már most lepermetezni, illetve az egyik táblán pár napon belül sorközművelés lenne célszerű. Az automatikus gyomfelismerés és a képfeldolgozás további előnyei közé tartozik a termés egészségi állapotának folyamatos monitorozása, a talaj tápanyagtartalmának elemzése és az öntözési igények optimalizálása. Ezek az előnyök nem csak a termelékenységet növelik, hanem hosszú távon csökkentik a költségeket, és fenntarthatóbbá teszik a gazdálkodást.

Léteznek olyan öntözőrendszerek, amelyek kamerákkal és mesterséges intelligenciával vannak felszerelve. Ahányszor végigmegy a rendszer a terület felett, és öntöz, addig a kamera dolgozik és a háttérben már gyűlik az adat, hogy hol van elszíneződés az állományban, hol jelent meg kártevő vagy kártevő kártételére utaló jel, vagy akár hol jöttek be vadállatok, és tapostak ki a növényi részeket. Ez alapján sokkal hamarabb valósítható meg technológiai beavatkozás és korrekció. Egy másik nagy előnye a képfeldolgozó rendszereknek, hogy a több 100 000 kép kiértékelése után a növényorvosnak már csak azt az 5–10 képet küldi el a rendszer, amelyik további szakértői döntést igényel, amivel rengeteg időt és energiát megspórol.

A következő években kezdenek majd elterjedni a képfeldolgozás- és mesterséges intelligencia alapú mezőgazdasági robotok. Ezek már képesek a gyomirtást szelektíven képesek végezni, a növény védelemét, a betakarítást és osztályozást akár a termékek csomagolását is egy lépésben megoldják. A Széchenyi István Egyetem Precíziós Bio-műszaki Kutatócsoportja által fejlesztett robotról itt írtunk korábban.

Összefoglalva a képfeldolgozás jelentős előrelépést jelent a mezőgazdaságban, lehetőséget adva a gazdáknak, hogy hatékonyabb és fenntarthatóbb módon gazdálkodjanak. A technológia alkalmazása segít a gyomok elleni küzdelemben, a termés védelmében és a termelékenység növelésében. Ahogy a technológia tovább fejlődik, a mezőgazdaság is egyre inkább profitálhat belőle, biztosítva a jövő élelmiszer-ellátását és a fenntartható gazdálkodást - fogalmaz a szerző, Moldvai László.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Három ragadozót nézett farkasnak egy vadőr, lelőtte azokat, majd feljelentette magát

2024.12.09.

Súlyos szakmai hibát követett el egy svájci vadőr, aki egy éjszakai vadászat részeként lelőtt két fiatal és egy kifejlett hiúzt.

Problémás az adventi édesség: fontos figyelmeztetés vásárlóknak

2024.12.09.

A Lidl Magyarország Bt. termékvisszahívást kezdeményezett egy adventi kalendárium kapcsán, amelynél érzékszervi eltérést észleltek.

Partner

„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.12.09.

Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.

Aggasztó a gazdák halálos baleseteinek száma

2024.12.09.

A gazdatársadalmat több kockázat is fenyegeti a súlyos vagy halálos kimenetelű balesetek szempontjából.

Jön a hó a Dunántúlra, de általában is felhős idő várható

2024.12.09.

A következő hét napban többnyire borult, párás idő várható, helyenként köddel és szórványos vegyes csapadékkal, különösen az északi és magasabban fekvő területeken, ahol havas eső és hószállingózás is előfordulhat.

A magyar-USA kettős adóztatási egyezmény megújításán dolgoznak

2024.12.09.

Egy nagy magyar-amerikai megállapodást terveznek jövőre, melynek a kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezmény is a része lesz.

Partnerhírek
Partner

„Az a startmező, amikor a második traktornál is a te neved jut a gazda eszébe” – mezőgép-értékesítési titkok az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.12.09.

Janó Szabolcs 18 éve dolgozik a mezőgép-értékesítés világában, Illés Zoltán ügyvezetővel szinte egy időben érkezett az AGROTEC Magyarország Kft. csapatába, amelyben azóta is ugyanolyan töretlenül hisz, mint magában a New Hollandban.

Partner

Mitől lesz jobb a minőség? - 1. rész

2024.12.07.

Az őszi vetésű növények 2024-ben jobb körülmények között kezdik meg az életüket, mint az elmúlt években. Mégis, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy valamelyest növeljük a termelt mennyiséget és jobb beltartalmi mutatókat érjünk el. Hol mentek el a mázsák és mi okozza a gyengébb minőséget?

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 111 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás