Idén is folytatódott az 2019-ben indított Országfásítási Program, melynek célja, hogy 2030-ra hazánk erdővel és fával borított területeinek arányát 27%-ra növelje.

A program kiemelt szerepet játszik a klímaváltozás elleni küzdelemben, ezért az erdőtelepítések és erdőgazdálkodási programok ebben az évben is jelentős figyelmet kaptak. Fontos, hogy a szakszerű erdőkezelés és a környezeti edukáció révén közelebb kerüljünk klímavédelmi céljainkhoz.

erdő_forrest
Fotó: Pixabay

Az Országfásítási Program keretében számos alprogram indult, többek között mezővédő erdősávok, agrárerdészeti rendszerek és önkormányzati fásítások megvalósítására. A 21 állami erdészeti társaság által végzett erdőtelepítési mintaprogram révén eddig 1661 hektár új erdőterületet hoztak létre. Különösen figyelemre méltó a "Újszülöttek erdeje" alprogram, amely őshonos fajok telepítésével évente több mint 1 millió facsemetét ültet el. Minden születendő gyermek után legalább 10 fát ültetnek el, így a program keretében eddig 4,3 millió facsemete került a földbe, amelyet a következő időszakban további 1,1 millió csemetével bővítenek az erdészeti társaságok.

A Településfásítási Program, amely a rendszerváltás óta a legnagyobb belterületi fásítási kezdeményezés, idén zárta 4. ütemét. Tavasszal 4000 sorfát ültettek el 226 településen, ősszel pedig 317 településre 6000 új fát szállítottak. Ezzel a program keretében elültetett sorfák száma 56 ezerre nőtt, körülbelül 1500 településen. A Településfásítási Program 2025-ben is folytatódik, további 10 ezer dísz- és sorfát igényelhetnek a kistelepülések.

A hazai erdők nyitottak a nagyközönség számára, rekreációs szolgáltatásaikkal hozzájárulnak az egészségmegőrzéshez és aktív kikapcsolódáshoz. Az elmúlt évtizedben 42 milliárd forintnyi turisztikai fejlesztés mellett évente 4-5 milliárd forintot fordítottak a rekreációs infrastruktúra fenntartására. Kutatások szerint a magyar erdők rekreációs értéke évente legalább 39 milliárd forintot képvisel, így fenntartásuk jelentős társadalmi értéket képvisel.

Számos kezdeményezés segíti a gyerekek környezeti nevelését is. Idén indult az "Iskolában az Erdő Program", mely keretében a minősített Erdészeti Erdei Iskolák pedagógusai tematikus foglalkozásokat tartottak 6-12 éves diákoknak. Az első ütemben körülbelül 1000 oktatási intézmény és 30 ezer gyermek vett részt. Szeptembertől hátrányos helyzetű települések iskolásainak is lehetőségük volt eljutni az erdei iskolákba, összesen 120 gyerekcsoport, mintegy 3000 gyermek számára.

2024 második félévében Magyarország elnökségi feladatokat lát el az Európai Unióban, ahol a magyar erdész szakemberek tapasztalataikkal segítik európai kollégáikat. Az elmúlt 100 évben Magyarország erdőterülete megduplázódott, amit a magyar gazdák és erdészek közös munkájának eredményeként értek el. A tapasztalatok átadása, különösen az Alföld fásítása során felhalmozott szaktudás, az európai programok egyik középponti eleme lett.

A nemzetközi együttműködések között fontos kiemelni a török-magyar erdészeti programot, amelynek keretében két tonna tölgyfa magot kaptunk Törökországból. Az őshonos tölgyfajok melegebb és szárazabb klímát elviselő szaporítóanyagát országszerte erdősítési projektekbe és csemetekertekbe ültették, és folyamatos megfigyelés alatt állnak. Az állami erdészeti társaságoknál megkezdett üzemi kísérletek célja, hogy gyakorlati megoldásokat találjanak az erdők klímaváltozáshoz való alkalmazkodásának elősegítésére.

A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének keretében a kormány jelentős forrást, összesen körülbelül 310 milliárd forintot fordít a magyar erdők megőrzésére, területük növelésére és minőségük javítására, amely háromszoros növekedést jelent a korábbi költségvetési időszakhoz képest. Célunk továbbra is az, hogy több és jobb erdőnk legyen, amelyeket versenyképes vállalkozások kezelnek. A támogatások révén a magyar erdők szénelnyelő kapacitása és klíma- valamint egészségvédelmi szolgáltatásai jelentős mértékben hozzájárulnak Magyarország klímavédelmi céljainak megvalósításához.

Forrás: AM

 

További híreink

Mielőtt bármire pályázna, nézze meg ezt a táblázatot

2025.01.16.

A közös agrárpolitika (KAP) keretében számtalan nyított pályázat elérhető a gazdálkodók számára, ám az aktuális státuszuk figyelemmel követése nem egyszerű. Az alábbi összefoglaló táblázat segíti az eligazodást.

Sokkal-sokkal könnyebbé vált a gazdaságátadás

2025.01.16.

2025. január 15-én hatályba lépett az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény végrehajtási rendelete, amely jelentős előrelépést jelent a mezőgazdaság generációs megújulásában, a generációk közötti együttműködés elősegítésében és a gazdatársadalom fiatalításában.

Ma napközben is fagy várható többfelé az országban

2025.01.16.

Csütörtöktől egy anticiklon terjeszkedik térségünk fölé, amely ködös, párás és zúzmarás időjárást hoz. A hidegpárna várhatóan jövő hét közepéig megmarad, így jelentős változásra nem számíthatunk.

Többe kerül az egyszerűsített foglalkoztatás, a dolgozók jobban járnak

2025.01.16.

Változott az egyszerűsített foglalkoztatásban a napi közteher mértéke 2025. január 1-től, módosult az így dolgozók napi jövedelmének maximuma és a nyugellátás számítási alapja is.

Partnerhírek
Partner

Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal

2025.01.13.

A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás