Kétség sem férhet hozzá: éledezik a természet. Az időjósok szerint melegedni fog az idő a következő hetekben, a gazdálkodók ezért már élesítik metszőollóikat, melyekkel megalapozhatják az idei gyümölcstermést. Nem mindegy azonban, mit és hogyan metszünk.

A szőlő és a gyümölcsfák akár 30-40 éven keresztül is szolgálhatnak bennünket, ezért szükségük van a törődésre. Értelemszerűen, ha nem foglalkozunk velük, termőképességük az évek múlásával csökken, egyre kevesebb és rosszabb minőségű gyümölccsel fognak megajándékozni bennünket. Ügyes és szakszerű metszéssel azonban fiatalon, jó kondícióban tarthatjuk fáinkat, ezt pedig azok minőségi terméssel fogják meghálálni. Éves szinten akár 20 kilogrammal is több termés kerülhet le egy metszéssel karbantartott fáról, mint a metszés előtti években.

Általánosságban elmondható, hogy a már termő gyümölcsfákat úgy kell metszeni, hogy a napsütés minden részét érje és a permetszer is minden zugba elérjen. Legyen a fa szellős annak érdekében, hogy átjárhassa kellőképpen a levegő, így a betegségek terjedése is nehezebb lesz. Ennek érdekében a korona belseje felé törekvő vesszőket tőből kell kimetszeni, valamint a lefelé hajlóakkal is így kell tenni. A sűrűn álló, egymást keresztező vesszőket és gallyakat is ritkítsuk meg.

Ne feledkezzünk meg a sebkezelésről!
 

A gyümölcsfák törzséből sarjak törhetnek elő. Ezek rendkívül gyorsan képesek növekedni, ezáltal komoly tápanyag-mennyiséget vonnak el a fától, valamint a betegségeknek is további lehetőséget adnak a fertőzésre. Ezeket mielőbb távolítsuk el a fákról, valamint a túl erősen metszett fákon megjelenő vízhajtásokat is arasznyira metsszük vissza.

A metszés után megmaradó nagyobb sebeket valamilyen sebkezelő szerrel kezeljük le. A kezeletlen sebek ugyanis szabad utat engednek a kórokozóknak a fa belsejébe.

Végül néhány különlegesség…

A szeder esetében a letermett indákat vágjuk ki tőből, a hónaljvesszőket pedig 4-5 centisre vágjuk vissza. Málna esetében a letermett vesszőkkel hasonlóan járjunk el, mint a szeder esetében.

A szőlő metszésénél elsődleges, hogy tudjuk, milyen szőlővel dolgozunk. Ugyanis minden fajta másmilyen termővessző-hosszúságnál terem biztonságosan. Van, amelyik rövid csapon, van, amelyik hosszú csapon, vagy éppen szálvesszőn terem megfelelően. Továbbá azt is figyelembe kell venni, hogy a szőlő esetében a metszéssel a fürtök számát is ’beállítjuk’. Ne hagyjunk túl sok termőrügyet a tőkéken, mert az a termés minőségére negatív hatással lesz.

Őszibarack esetében ugyan ez a helyzet, mint a szőlőnél: inkább kevesebb termésre törekedjünk, de cserébe az minőségi, jó ízű és zamatos lesz.

További híreink

Alakulnak az Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) pályázat részletei

2024.10.16.

Az ÖKO támogatás egy 5 éves időszakra szóló kötelezettségvállalás, amely keretében a kedvezményezettek vállalják, hogy a támogatásba vont területeiken az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytatnak.

A cserszömörce, ami szinte magát gondozza - gondozási tippek és érdekességek

2024.10.15.

A cserszömörce (Cotinus coggygria) egy szívós, lombhullató cserje, amely Kelet-Európában és Délkelet-Ázsiában őshonos. Látványos, sűrű, pihés virágzata miatt „füstfának” is nevezik. A növény természetes élőhelye sziklás hegyoldalakon és száraz erdős részeken található, ahol gyorsan elterjed a cserjék és fák között.

Makói hagyma: végleg befellegzett neki vagy van még jövője?

2024.10.15.

Az egykor világhírű makói vöröshagyma termesztése az elmúlt évtizedek során drámai mértékben visszaesett. Míg korábban több ezer hektáron termesztették, napjainkban alig néhány tucat hektáron foglalkoznak vele. A háttérben számos gazdasági és infrastrukturális probléma áll: az öntözés hiánya, a magas termelési költségek és az import versenytársak dominanciája mind hozzájárultak a hagyományos magyar hagyma háttérbe szorulásához.

Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői

2024.10.15.

A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken.

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 109 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás