Hirdetés
Megvannak a tömeges tatai halpusztulás vizsgálatának első eredményei
Mintegy nyolc mázsa hal pusztult el február közepén a Komárom-Esztergom vármegyei Tatán, az Által-érben. A vízügy szakemberei megtalálták a halpusztulás lehetséges okát, szerintük egy lyukas szennyvízcső is okozhatta a tömeges halpusztulást. A vízügy szakemberei többször is végigjárták az érintett szakaszt, nyomokat keresve. Az erdőben végül olyan nyomra bukkantak, ami magyarázatot adhat az állatok halálára. A vizsgálatok első eredményei azóta megérkeztek.
Mint arról a Kemma portál korábban beszámolt, lakossági bejelentés alapján mentek ki az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei még február 10-én, hétfőn délelőtt az Által-ér tófaroki részéhez. A tömeges halpusztulások miatt a vízügy 11 órakor elrendelte a másodfokú vízminőség kárelhárítási készültséget.

A szakemberek azt vizsgálták, hogy külső vagy belső behatás miatt pusztultak-e el a halak. Ahogy telt az idő, egyre inkább úgy vélték, hogy a vízbe hullott falevelek bomlása nem okozhatta ennyi hal pusztulását, így másnap délután újra alaposabban végigjárták az Által-ér mentét - írta a portál cikke.
Hirdetés
A Derítő-tó felett, az Egri ház magasságában találtak egy szennyvízcsövet, ami átmegy az Által-ér felett. Kicsit beljebb az erdőben pedig egy szivárgást láttak, ami alatt egy szennyvízpocsolya gyűlt össze.
Este még azt gondoltuk, hogy megtaláltuk a halpusztulás okát, ezért szerdán reggel visszamentünk felmérni a területet – mondta Molnár András, a tatai szakaszmérnökség vezetője. A szennyvízcsövön további sérülést nem találtak, illetve látható nyoma nem volt annak, hogy belefolyt volna az Által-érbe az ürülék. A biztonság érdekében a szakemberek körbegátolták a szivárgás helyét.
A helyet jobban megvizsgálva már nem vagyunk biztosak benne, hogy ez a szivárgás okozta a halpusztulást. Ugyanis az Által-érnek azon a szakaszán nem találtunk tetemeket. Illetve több hódvár is van a környéken, amin fennakadt volna a szennyeződés. Így továbbra is keressük a lehetséges nyomokat – tette hozzá még február közepén a szakaszmérnök, aki hangsúlyozta, hogy ettől még a szivárgást meg kell szüntetni, ezért keresték a szennyvízcső tulajdonosát. Az biztos volt, hogy nem a vízműé.
Az Által-érből vett vízmintákat vizsgáló labornak jelezték, hogy kiemelten keressék a szennyvízre utaló szennyeződéseket. Azonban az eredményekre még várni kellett.
Az észlelést követően 10 nappal elkészült az Által-éren vett vízminták elemzésének egy része. A szakértők azonban még mindig nem tudják, hogy mi okozta a tömeges halpusztulást.
Becslések szerint több mint nyolc mázsa hal pusztult el Tatán, az Által-ér tófaroki részénél. A vízügy szakemberei szerint toxikus anyag kerülhetett a vízbe, ezért mintát vettek belőle. A laboreredmények egy része már elkészült, ezek azonban nem adtak választ a halpusztulás okára.
Véget ért a halpusztulás?
A szakemberek több napig vizsgálták, hogy külső vagy belső behatás miatt pusztultak-e el az állatok. A labor munkatársai végül kizárták az okok közül szennyvizet, ezt követően a különböző nehézfémekre végezték el a vizsgálatokat.
Molnár András, a Vízügy tatai szakaszmérnökségének vezetője a Kemma.hu kérdésére elmondta, hogy az elmúlt napokban nem tapasztaltak több elhullást, sőt, az Által-ér érintett szakaszán már megjelentek újra az élő halak is. Ezért úgy tűnik, hogy a toxikus anyag már nincs jelen a vízben. Azonban ez nem jelenti azt, hogy már nem fontosak a vizsgálatok.
Azért, hogy fel tudjuk mérni a veszélyt, és elejét vegyük a későbbi halpusztulásoknak, muszáj feltárnunk a mérgezés okait. A vízminta elemzése során eddig kizárták a szennyvizet, de még zajlik az iszap vizsgálata, illetve a tetemek boncolási eredményét is várjuk még – magyarázta a szakember.
Figyelik az Öreg-tavat
A szennyezést követő hétvégén több haltetemet szedtek ki az Öreg-tó vár felőli oldalán is a vízből. Sokan a legrosszabbtól tartva, az Által-éren történtekkel összefüggésben, mérgezésre gyanakodtak. Molnár Andrástól megtudták, hogy szerencsére ettől nem kell tartani.
Már az első napokban is láttuk, hogy az Öreg-tavat nem érte el a toxikus anyag. Ennek ellenére folyamatosan figyeljük a tavat, hogy nagyobb halak pusztulnak-e el. Hiszen amíg nem tudjuk, hogy mi okozta az Által-éren a mérgezést, nem lehetünk semmiben sem biztosak. Amennyiben akár csak egy méretesebb tetemet is találnak a kollégáink, azt azonnal jelzik nekünk – magyarázta a szakaszmérnökség vezetője. A szakember elárulta azt is, hogy az Öreg-tó vár felőli részénél található halrácson fennakadt kisebb halak tetemeit gyűjtötték össze a kollégáik - írta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatDurumbúza C-komplex technológia gombaölő hatással, réz + kén + cink
1 020 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés