Hirdetés
Megvan, miért látni sokkal kevesebb madarat augusztusban Magyarországon
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez a nyár utolsó hónapjában rendszeresen érkeznek aggódó bejelentések arról, hogy az emberek feltűnően kevesebb madarat látnak az addig megszokotthoz képest. Szerencsére ennek hátterében nem természetvédelmi probléma, hanem a költési időszak befejeződése áll. A települési fajok többsége két fészekaljat is nevel egy szezonban, ráadásul ha jól érzik magukat valahol, nagy valószínűséggel a második költésre is az első közelében kerül sor.
Az elmúlt hónapokban a kert, a park, az utcai fasor zengett a madarak énekétől, majd a fiókák és az etető madarak hangjától - írta a Greenfo. A fűben folyamatosan ott keresgéltek a fekete rigók és az itatókon is nagy a forgalom. Ennek oka, hogy a települési fajok többsége két fészekaljat is nevel egy szezonban, ráadásul ha jól érzik magukat valahol, nagy valószínűséggel a második költésre is az első közelében kerül sor. Ebbe a nagy madárnyüzsgésbe hoz olyan jelentős mértékű változást augusztus eleje, hogy az már a nem szakemberek számára is feltűnő. A hiányérzetet tovább növeli a fecskék és fehér gólyák fészkeinek kiürülése (bár néhány fecskepár akár szeptember végéig is folytathatja a költést), majd a levegőben vadászó, a szántókon, árokpartokon szedegető madarak hirtelen, napok alatt bekövetkező eltűnése.
Szerencsére ezt a látszólagos madárhiányt nem a tömeges pusztulásuk, hanem a viselkedésük természetes változása okozza.
Hirdetés
Helyhez kötés, fészekelhagyás, eltávolodás
A tojások kiköltése, majd a fészekben fejlődő fiókák etetése helyhez köti a madarakat. A fiatalok fészekelhagyását követően ez a kényszerű területhűség csökken, a második költés végén pedig meg is szűnik. Ilyenkor a még néhány napig, egy-két hétig együtt maradó családok egyre jobban eltávolodnak a fészektől, ahova mind ritkábban vagy már egyáltalán nem is térnek vissza. A fiókák teljes önállósodása és szétszéledése után a párkapcsolat is megszűnik vagy lazul. Ezek következtében csökken látványos mértékben a madarak eddig tapasztalt koncentrációja, ez vezet a csökkenő madármegfigyelésekhez.
Az erdő is elcsendesült
Azt már a Beol írta meg, hogy Boldog Gusztáv természetvédelmi szakember elmondta, nyár végére elcsendesül az erdő, nem énekelnek a madarak. A madárdal a szaporodás egyik feltétele, a fészeknek a közvetlen területét jelölik ki így, és a párválasztásban is segíti őket. Nyár végére viszont már túl vannak a madarak a párválasztáson, kirepültek a fiókák a fészekből, és csendben meghúzódnak a bokrok között. Persze most is itt vannak mellettünk, csak nem halljuk őket – osztotta meg a Békés megyei lappal a természetvédelmi szakember. Hozzátette, az aszály viszont eltántoríthatja őket innen.
A szárazság nem kedvez a rovarevő madaraknak. Illetve ott, ahol az agrárium úgy műveli a területeit, hogy nincsenek mezsgyék, nincsen gyommag, a magevők is elmennek. Keresnek olyan helyet, ahol nagyobb eséllyel találnak táplálékot – mondta a természetvédelmi szakember.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé
A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés