Megszavazta a román szenátus azt a jogszabálytervezetet, amely állami támogatásban részesítené azokat a mezőgazdasági termelőket, amelyek zöldség-, gyümölcs- és burgonyatermesztéssel foglalkoznak. A jogszabály értelmében a támogatás mértéke a forgalmazott termelés értékének 20 százaléka lehet. Engedélyezett természetes személyek (PFA), egyéni vállalkozók (ÎI), családi vállalkozások számára a támogatás éves felső határa 100 ezer euró. A szövetkezetek és termelői szervezetek esetében 300 ezer euró. A pénz  termékek csomagolására, címkézésére, raktározására és szállítására fordítható. 

A támogatás negyedéves részletekben kerül folyósításra, hároméves periódusra igényelhetik a krumpli-, zöldség- és gyümölcstermesztők – írta az RMDSZ közleménye. A jogszabálytervezet esetében a végső döntést a képviselőház hozza meg, majd az államelnöki kihirdetést követően léphet hatályba - hivatkozott a Transtelex.

Megszavazta a román szenátus azt a jogszabálytervezetet, amely állami támogatásban részesítené azokat a mezőgazdasági termelőket, amelyek zöldség-, gyümölcs- és burgonyatermesztéssel foglalkoznak

Emelt összegek

Arról korábban számoltak be, hogy emelték a támogatási keretösszeget azoknak a mezőgazdászoknak, akik fóliasátrakban termesztenek zöldségeket, a támogatás a 2022-es termés után jár. A kormányhatározat szerint a program két ciklusból áll. Mivel az elsődlegesen jóváhagyott keretet már az első ciklusban kimerítették a román zöldségtermesztők, így a második ciklusra bővíteni kell a keretösszeget, hogy minden gazdának jusson támogatás. A program éves keretösszege 265 millióból 340 millió lejre emelkedik, ez közel 69 millió ezer eurónak felel meg - közölték.

Egy 2018-as felmérés szerint Romániában egy személy átlagosan 3,02 kg krumplit fogyasztott. Az országban összesen körülbelül 2 millió tonna burgonya kerül a lakosság asztalára, ehhez még hozzáadódik 500.000 tonna, amit vetőmagnak és takarmánynak használnak fel. A román burgonyakereskedelem volumene 2020-ban meghaladta az 1,4 milliárd eurót. Ehhez jelentősen hozzájárult a külföldről importált, gyorsfagyasztott krumpli, amelyből évről évre több fogy – míg 1996-ban 600 tonnát importált Románia, addig a megelőző évben közel 90.000 tonnát - írta a Partiumi gazda oldala.

További híreink

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Újra kapható a legendás Traubisoda – magyar tulajdonban éled újjá az ikonikus üdítő

2025.03.19.

Újra elérhető a magyar piac egyik legismertebb üdítőitala: a Traubisoda ismét visszatér a boltok polcaira

Most még napsütés, de újra jönnek a záporok

2025.03.19.

Péntekig folytatódik a száraz, napos idő az ország nagy részén, de szombattól nedvesebb légtömegek érkeznek, így esőre, záporokra is számíthatunk.

Március 20-ig nyújthatóak be a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek támogatási kérelmei

2025.03.19.

A zöldség-gyümölcs TÉSZ-ek támogatási rendszerének célja, hogy segítse a szervezetek működését, elősegítse a közös értékesítést, a termelés tervezését, valamint a piaci versenyképesség fokozását.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás