Hirdetés
Megvalósult, amire a gazdák már régen vártak: ingyenes talajvizsgálati eredmények lesznek elérhetők
Befejeződött az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztése, amelyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) közösen valósítottak meg. A projekt célja az adatalapú tudásbázisok létrehozása volt, melyhez a Nemzeti Laboratórium program 1,2 milliárd forintos támogatást nyújtott.
A Nébih és a MATE együttműködésével megalakult a Nemzeti Talajtani Adatbázis, amely hozzáférhetővé teszi a gazdálkodók és a közigazgatási szervek számára a talajvédelemhez és tápanyag utánpótláshoz szükséges információkat, anélkül hogy további anyagi vagy adminisztratív terhet jelentene. A fejlesztés révén a talajvizsgálati eredmények geokódolt formában is elérhetők, így megkönnyítve az adatszolgáltatást. Az adatbázis folyamatos bővülése lehetőséget teremt a talajinformációs rendszer bővítésére és részletgazdag talajtérképek készítésére. A projekt keretében országos talajspektrális könyvtár is létrejött, valamint egy talajtulajdonság-becslő szolgáltatást is kidolgoztak, amely az adatbázisra épül.
Az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium által biztosított fejlesztések eredményeként a modernizált analitikai háttér segítségével gyorsabban és pontosabban meghatározhatók a szilárd biomassza alapú minták energetikai tulajdonságai, beleértve az elemi összetételt, hamutartalmat, égéshőt, fűtőértéket és nedvességtartalmat. Ezen kívül elkészült egy emissziós mobil laboratórium is, amely a tüzelőberendezések helyszíni vizsgálatára szolgál, valamint korszerűsítették a növényvédő gépek vizsgálati lehetőségeit is. Ez utóbbi fejlesztések magukban foglalják a szántóföldi vizsgálati területek bővítését, a permetszer elsodródásának vizsgálatát és további új módszerek kidolgozását.
Hirdetés
A 2022-2.1.1-NL-2022-00006 azonosító számú projektben a Nébih és a MATE munkáját az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. támogatta. A 2024 közepén lezárult fejlesztéshez a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatal Nemzeti Laboratórium programja 1 215 200 080 forint összegű támogatást biztosított.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon
A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.
Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra
A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatGea lucerna vetőmag, fémzárolt, nem szarvasi, kezelt, olasz, AKG, AÖP
Több mint 1.000 hirdetés 103 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés