Magyarországon az őshonos szürkemarhát többnyire karám nélkül, nagy kiterjedésű területeken (a „pusztában”) legeltetik. Az egyik legnagyobb magántenyésztő munkáját segítő szaktanácsadók egy olyan informatikai, “a dolgok internete” (IoT - Internet of Things) rendszer kialakítását és tesztelését javasolták, amely lehetővé teszi az állatok mozgásának nyomon követését és adatok gyűjtését a gazdaság igényeinek megfelelően.

Az érzékelők hasonló méretűek, mint a normál füljelzők, egy belső akkumulátor és egy napelem táplálja őket. Az alkalmazott technológia alapja a LoRaWAN. Ez kis energiafogyasztás mellett képes biztosítani a mozgás követéséhez szükséges adatkommunikációt, akár nagyobb, több 10 kilométeres földrajzi távolság esetén is. A szarvasmarha mozgása valós időben követhető a webes böngésző vagy a mobil eszköz térképes felületén - írta meg az ÖMKi - Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet.

Megvalósult a magyar szürkemarha gulyák nyomon követése IoT-technológiával - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely
Látványos videó készült a technológiáról

Az i2connect számára a projekt kiváló lehetőséget nyújt a szaktanácsadók innovációs közvetítői feladatainak illusztrálására az egyes fejlesztési szakaszokban. További részletek az IoT megfigyelte szürkemarha gulyák témájához kapcsolódva az alábbi videóban érhetők el. A videóhoz magyar nyelvű felirat is tartozik, amit a videó jobb alsó sarkában lévő beállítás gombra kattintva lehet bekapcsolni.

https://www.youtube.com/watch?v=Dl0enu1Oh5k
Szürkemarha gulyák nyomon követése IoT-technológiával Magyarországon

Az előnyök a következők a gulya kezelésében:

  • Nincs szükség személyes követésre az állatok pozíciójának ismeretéhez.
  • Állategészségügyi és legelőhasznosítási információk nyerhetők ki.
  • Virtuális karám funkció.
  • A digitalizációs technológia a szabad legeltetésre alapozott állattartáshoz kapcsolódóan szolgáltat extra lehetőségeket és megoldásokat.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

16 vármegyében zivatar, 6-ban köd miatt van ma riasztás érvényben

2025.03.25.

Elsőfokú figyelmeztető előrejelzés van érvényben Magyarország teljes területén 2025.03.25. kedd éjfélig.

Veszélyes vízi kombinációt kutattak két magyar egyetem szakértői

2025.03.25.

A kutatók a kombinált szennyezés által okozott letális elváltozások értékelése mellett nagyfelbontású képalkotó berendezésekkel vizsgálták a hallárvákat és a szennyezőanyagok által okozott szervi elváltozásokat is nyomon követték.

Három helyen is kitört a veszélyes állatvírus: durvul a helyzet és szigorodnak a szabályok Szlovákiában

2025.03.24.

Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a szlovák hatóság, a járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep is érintett

A hazai tejfogyasztás és a tejipar támogatásáért is kapott miniszteri kitüntetést a kaposvári FINO ügyvezetője

2025.03.24.

Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője Pro Alimentis Hungariae Díjat vehetett át Budapesten

Több mint 440 milliárd forint értékben igényelhetnek pályázati támogatást a hazai vállalatok az Energetikai Programban

2025.03.24.

A Jedlik Ányos energetikai program legfontosabb hatása az lesz, hogy csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás