Hirdetés
Megújult telepen telelhetnek a szürkemarhák és a bivalyok Dévaványán
A legeltetési időszak befejeződésével visszatértek a szürkemarha- és a bivalygulyák a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság megújult dévaványai állattartó telepére. A Békés megyei, telepről idén is a nemzeti park több részterületére szállítottak magyar szürke szarvasmarhákat a területek természetvédelmi kezelése céljából. Biharugrára 280 tinót, Szabadkígyósra 350 növendék üszőt, a Körös-ártérbe pedig további 96 szürkemarhát vittel ki tavasszal, a legeltetési szezon kezdetekor. Továbbá Dévaványa térségében 400 szürkemarha és 250 házi bivaly legelészett.
Az állatok október végén érkeztek meg a megújult telepre, ahol a telet töltik majd. Beszállításuk, egyúttal az őszi állatorvosi kezelések is folyamatosan zajlanak. Ahogy minden évben, úgy az idén is előzetesen biztosították az őshonos állatok számára szükséges téli takarmánybázist. Mintegy 23 ezer bála lucerna- és gyepszénát készítettek, s bebálázták az almozáshoz szükséges szalmát is. Idén összesen csaknem 1500 marhaféle (magyar szürke szarvasmarha és házi bivaly) telel majd Dévaványán.
Megvalósult a hatalmas beruházás
Ott, ahol a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság utóbbi évtizedének legnagyobb beruházását adták át november 8-án a Dévaványa és Ecsegfalva között található Kőmagtári-táblán. A „Pusztai élőhelyek fejlesztése Dévaványa térségében” elnevezésű, KEHOP-4.1.1-15-2016-000-42 azonosítószámú nyertes pályázat segítségével korszerű téli tartáshely épült az őshonos házi bivalyok és magyar szürke szarvasmarhák számára.
Hirdetés
Dr. Tirják László, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója elmondta, hogy a november 8-án átadott, 1 milliárd 447 millió forintos fejlesztés keretében megépült egy 400 állat befogadására alkalmas szürkemarha-szárnyék, valamint egy 2500 négyzetméteres (karámokkal együtt) bivalyistálló, ahol 200 bivalyt helyeztek el. A Makovecz Imre építészeti örökségét folytató iroda tervei alapján készült komplexumban gulyásszállás, iroda, szociális helyiségek, gépszín, kútház, tűzivíz-tároló és trágyatároló is helyet kapott. A beruházáshoz 1,2 milliárd forint pályázati támogatást kapott az Igazgatóság. Az egyes épületrészeket csaknem egykilométeres úthálózat köti össze.
A projekt természetvédelmi célja a nemzeti park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén élő, nemzetközi jelentőségű túzokállomány kedvező élőhelyi feltételeinek megteremtése és védelme. A legeltetéssel történő területkezelés további célja a pannon szikes sztyeppek és mocsarak fenntartása, hosszú távú megőrzése.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés