Hirdetés
Megtudhatja, melyik darázsfaj mennyire veszélyes
Magyarországon nagyjából 10 ezer faj képviseli a hártyásszárnyúakat (Hymenoptera), azaz a darazsakat, hangyákat és méheket magába foglaló rovarrendet, világszinten pedig 150 ezernél is több fajukat írták már le. A hazai hártyásszárnyúak 90 százaléka különféle darázs. Ám közülük mindössze 20 faj tartozik abba a társas életmódú, hírhedt csapatba, amely miatt a darázs népszerűtlen. A többi darázs magányos, vagyis nem társas életmódú. Ezek többsége igazi szörnyetegnek számít. Különleges, új szakkönyvet adtak ki a darazsakról, amiből megtudhatja, melyik darázsfaj mennyire veszélyes az emberre.
A Greenfo.hu írt az új, 200 oldalas, 231 színes fotóval illusztrált könyvről, aminek szerzője Vas Zoltán, a címe pedig Darazsak - Gesta Hymenopterorum. A kiadványból nem csak a sokaknak már ismerős társas darazsakat lehet megismerni, hanem minden olyan darázscsoportot, amelyek képviselőivel (és amelyek fészeképítményeivel) emberi környezetben is gyakran lehet találkozni. Legyen az akár a padláson, kamrában épült fészkekben, a kert vagy a városi park virágain, az ablaküvegen vagy este a kültéri lámpa fényében. Korábban itt írtunk arról, hogy a darazsak közül csak a királynő éli túl a telet.

Kiderül, melyek képesek szúrásra, milyen körülmények esetén, melyektől kell, vagy nem kell tartani
Jó példa erre a hazánkban védett óriás tőrösdarázs. Őt gyakran lódarázsnak nézve pusztítanak el, pedig jámbor állat, amely semmilyen körülmények között sem támad emberre. Kiderül, hogy a különféle fürkészdarazsak több ezer faja parazitoid. A nőstények a petéiket más ízeltlábúak testébe vagy testére helyezik. A petéből kikelő darázslárva az élő gazdaszervezetből táplálkozik, végül annak pusztulását okozza. A szerző továbbá leírja azt is, mely darazsak építenek akár a városi lakások ritkán bolygatott zugaiba kis hordó alakú sárépítményeket, és hogy ezek mit is tartalmaznak. A könyv segítséget nyújt a társas darazsak főbb fajainak felismerésében is. Ez egy igen hasznos tudás, hiszen a különböző fajok különböző mértékű toleranciával reagálnak az emberi aktivitásra az életterükben.
Hirdetés
Vas Zotán, a darázsfürkész
A fiatal biológus a világ egyik legnagyobb Hymenoptera gyűjteményét vezeti, a vele készített interjú itt olvasható.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés