Hirdetés
Megszűnik a parlagföldek kötelező kijelölése: ez a változás sok gazdát érinteni fog
Az Agrárminisztérium több alkalommal, legutóbb júniusban tájékoztatta a gazdálkodókat az európai gazdatüntetések eredményeként év közben elfogadott uniós szabályok egyszerűsítésének hazai bevezetéséről.
2025-től jelentős könnyítések lépnek életbe: a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége, beleértve a parlagföldekét is, megszűnik, és csak néhány kisebb korlátozás marad meg. A vetésváltásra, terménydiverzifikációra, és parlagföldek kezelésére vonatkozó legfontosabb előírásokat az agrártárca ismételten összefoglalta egy letölthető tájékoztatóban, amelyet az őszi munkálatok megkezdése előtt tett közzé.

A Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) 7. előírás szerint a vetésváltási kötelezettséget 2024-től a terménydiverzifikációval is teljesíteni lehet, ami 2025-ben is érvényben marad.
Hirdetés
A másik jelentős változás a parlagoltatási kötelezettség megszűnését érinti. 2024-ben Magyarország derogációt alkalmazott a HMKÁ 8. előírása alól, amely a nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányának fenntartását írja elő. Ennek értelmében elegendő, ha a termelők a szántóterület legalább 4%-án nem termelő tájképi elemeket, például parlagföldeket, nitrogénmegkötő növényeket, vagy ökológiai jelentőségű másodvetést alkalmaznak. Ezek az elemek kombinálhatók, amennyiben lefedik a szántóterület előírt 4%-át. 2024-ben a parlagoltatás nem kötelező, de ha a gazdálkodó mégis így dönt, akkor csak talajtakarással rendelkező parlag fogadható el. Idén a parlagként elfogadható területeken szárzúzást és talajtakaró növények alkalmazását is elfogadják, amennyiben ez a művelet az egységes kérelem benyújtásáig megtörtént.
2025-től, a gazdatüntetések eredményeként bevezetett KAP egyszerűsítési csomag révén, jelentős változások várhatóak a HMKÁ 8-as előírásokban. A gazdáknak már nem kell kijelölniük a nem termelő területeket, beleértve a parlagföldeket is, viszont megmarad a védett tájképi elemek megőrzésének kötelezettsége. Továbbá, a költési és fiókanevelési időszakban továbbra is tilos a nem mezőgazdasági termelési célú sövények és fák kivágása, metszése, vagy csonkítása. A jövő évtől a nem termelő elemek kijelölése az Agro-ökológiai Program önkéntes vállalásai közé fog tartozni.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében
2025.03.15.Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.
AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét
2025.03.15.Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Alfaseed Jami szemes cirok, BMR cirok, silócirok vetőmag, fémzárolt eladó
Magro.hu Piactér
Több mint 3.300 hirdetés 187 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés