Hirdetés
Megszokott és új kötelezettségvállalásokat kell teljesíteni a magyar gazdáknak 2023. januártól
Az Agrárminisztérium önkéntes és ösztönző jellegű programokon keresztül sarkallja a gazdálkodókat arra, hogy a mezőgazdasági termelést a megváltozott környezeti feltételekhez igazítsák – ahogyan az az új Közös Agrárpolitikában követelmény. Az állatjólléti támogatások a 2014–2020-as időszakhoz hasonlóan a január 1-jén induló új KAP keretében is elérhetők lesznek, ahogyan azt az elfogadott KAP stratégiai terv is tartalmazza. A támogatás igénybevételéhez részben már ismert, részben egészen új kötelezettségvállalásokat kell teljesíteni.
Az agrártárca általános szabályként írja le, hogy olyan új, teljesítendő feladatokat is beépített, amelyek az antimikrobiális szerek használatának csökkentéséhez vezetnek. Az állatjólléti támogatások egyébként a méhészet, a juh- és a kecsketartók, a tejhasznú szarvasmarhát tartók, valamint a baromfitartók számára lesznek elérhetők az új KAP rendszerben - írták.
A kiskérődző-ágazat, vagyis a juh- és a kecsketartók számára először 2019-ben nyíltak meg az állatjólléti támogatások. Az új időszakra meghirdetett kötelezettségvállalások között van például a körömápolás elvégzése, a paraziták elleni védekezés és az ásványianyag-kiegészítés alkalmazása is. Ez jellemzően 40 és 75 eurónak megfelelő forint/állategység/év összegű támogatás. A juh és a kecske esetében 100 egyed tesz ki 15 állategységet. A beavatkozásra több mint 5 milliárd forint áll rendelkezésre - írta a Világgazdaság.
Hirdetés
A szarvasmarha ágazat forrásai
Ennél több, 32 milliárd forintot meghaladó összeg szolgál a szarvasmarha-állatjóléti támogatásra. Az egyes kötelezettségek vállalásáért és betartásáért 8-156 eurónak megfelelő forint/állategység/év összeg ítélhető oda. Szarvasmarhánál az állat korától függően 100 egyed 40, 60 vagy 100 állategységnek felel meg.
A tárca magyarázata szerint, miután a hazai tejelőszarvasmarha-állományok általános jóllétét, élhető körülményeit a tartástechnológia és a takarmányozás határozza meg, a kötelezettségvállalások között az állatsűrűségre, valamint a gondozói felügyeletre vonatkozók is szerepelnek. A megelőző beavatkozásokra és a takarmányozásra vonatkozó előírások szintén részei a programnak, de választható a természetes körülmények biztosítására vonatkozó kötelezettség is.
Ketrecmentes tartás felé tartanak
A baromfiállományok általános jóllétére is igaz, ami a szarvasmarhákéra, vagyis, hogy a tartástechnológia és a takarmányozás határozza meg. A választható kötelezettségek között vannak az állatsűrűségre, a mechanikai sérülések megelőzésére, a takarmányozásra és az alacsony toxintartalmú takarmány biztosítására vonatkozó vállalások is. Fontos változás, hogy e kötelezettségek vállalása mellett a negyedik év végére meg kell valósítani a nem ketreces tartási mód alkalmazását.
A kötelezettségek vállalásáért és betartásáért 1-52 eurónak megfelelő forint/állategység ítélhető oda évente, és a beavatkozásra több mint 26 milliárd forintot különít el a tárca. Tojótyúk esetében 100 egyed tesz ki 3 állategységet, míg az egyéb baromfinál 100 egyed 0,3 állategység - írták.
Méhésztámogatások
A méhészek számára is elérhető lesz az állatjólléti támogatás. A támogatás ösztönöz például a kötelező mézvisszahagyásra, amely a méhcsaládok egészségét azzal szolgálja, hogy az esetleges méhlegelő-szűkösség idején a méhek nem saját testük tápanyagait használják fel, és nem vitaminoktól és ásványi anyagoktól mentes, mesterséges élelmet kapnak a fiasítás nevelésére. Így az egyedek egészségesebbek maradnak, élettartamuk nem csökken – áll a tárca magyarázatában.
Az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelem is pénzt kap
A tejhasznú szarvasmarhákat, a baromfit és a sertést tartók részesülhetnek egy új támogatásból, amelynek az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem a célja. A kötelezettségvállalások közül a nagy létszámú telepekre a mintavétel és a rezisztenciavizsgálat elvégzésének kötelezettsége vonatkozik, továbbá antibiotikum-csökkentési terv kidolgozása és felülvizsgálata, valamint elektronikus adatgyűjtési rendszer alkalmazása. Baromfi esetében preventív termékek alkalmazását is vállalni kell. A kompenzációs támogatás 1-657 eurónak megfelelő forint, a vállalt kötelezettségektől függően. Keretösszegként 12 milliárd forint áll rendelkezésre - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?
Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés