Az EU Környezetvédelmi Bizottsága január 24-én szűk többséggel megszavazta az új nemesítési technikákat az Európai Unió tagállamaiban. A döntéstől azt várják, hogy tovább haladhassanak az olyan új, a GMO-tilalmakat nem sértő nemesítési módszerek (NGT) teljes engedélyezése fel, amik nagy lehetőségeket kínálnak a mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság szempontjából. Több EP-képviselő – és egyébként számos magyar kutató, nemesítő – szerint a mezőgazdaság hatékonysága, a termésbiztonság és a globális gazdasági verseny miatt is fontos az innováció előmozdítása.

A precíziós genetikai módosítások és a biotechnológiai nemesítési eljárások fő célja a klímaváltozás hatásainak enyhítése, a terméshozamok és a beltartalmi előnyök növelése, valamint a növényvédelem hatékonyságának fokozása - írta a témáról az Agrárágazat. A döntésről és a szavazásról itt lehet bővebben és angolul olvasni.

Az EU Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottsága által elfogadott szövegtervezet egyetért az Európai Bizottság javaslatával, amely szerint az új génkezelési technikákra (más néven új genomikai technikák, NGT-k) két különböző kategória és kétféle szabályrendszer vonatkozzon - Fotó: Magro.hu, CSZS, Berettyóújfalu, illusztráció

Változások és érdekek mentén

Az ökológiai gazdálkodásban azonban általában nem szabad új nemesítési módszereket alkalmazni, ezért több biogazdálkodó érdekképviseleti szervezet bírálta a mostani döntést. Az Európai Parlament szakbizottsága elutasítja az ilyen vetőmag-szabadalmakat, de hatásvizsgálatot tervez, amivel az a cél, hogy meghatározzák, szükség van-e a bioszabadalmi irányelv módosítására.

További változás, hogy a géntechnológiával módosított magokat külön kell jelölni, címkézni, s a gazdálkodók maguk döntik el, melyik vetőmagot kívánják felhasználni a jövőben. Persze mindez még évekig nem lesz érzékelhető a forgalomban, hiszen évekbe telhet, míg az új szabályok hatályba lépnek az EU-ban.

Arról már az Európai Parlament írt, hogy a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság által elfogadott szövegtervezet egyetért a Bizottság javaslatával, amely szerint az új génkezelési technikákra (más néven új genomikai technikák, NGT-k) két különböző kategória és kétféle szabályrendszer vonatkozzon. 

A hagyományos növényekkel egyenértékűnek tekintett növények (NGT-1 kategóriába sorolt növények) mentesülnének a genetikailag módosított szervezetet (GMO-t) tartalmazó termékekre vonatkozó uniós jogszabályok legtöbb követelménye alól. Az új jogszabály a GMO-keretet az NGT-2 növényekhez igazítja.

A genetikát érintő változtatások háttere

Az új génkezelési technikák olyan különböző megoldások, amelyek megváltoztatják egy szervezet genetikai anyagát. Jelenleg az EU-ban az ezzel a technikákkal előállított növényekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a GMO-kra és amely szabályok a világon a legszigorúbbak közé tartoznak. Az új génkezelési technikák hozzájárulhatnak ahhoz, hogy élelmiszerrendszerünk fenntarthatóbbá és rugalmasabbá váljon azáltal, hogy olyan jobb növényfajtákat fejlesztenek ki, amelyek ellenállnak az éghajlatváltozásnak, ellenállnak a kártevőknek, nagyobb hozamot biztosítanak, vagy kevesebb műtrágyát és növényvédő szert igényelnek - írták.Az EU-n kívül már számos NGT-termék van vagy lesz elérhető a piacon (pl. a Fülöp-szigeteki banán, amely nem barnul meg, ami csökkentheti az élelmiszer-pazarlást és a szén-dioxid-kibocsátást). Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) itt értékelte az NGT-k lehetséges biztonsági kérdéseit.

Megosztás

További híreink

Leírta a Nébih, mit kell tudni a növényvédő szerek drónos kijuttatásának kérelmezéséről

2025.04.29.

A növényvédő szerek és növényvédelmi hatású készítmények drónnal történő kijuttatásának engedélyezésével kapcsolatban készített összefoglalót a Nébih.

Partner

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025.04.29.

Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.

Egyre nehezebb kukoricát vetni, a minőségi talajművelés és egy másik növény hoz helyette jó választ

2025.04.29.

Az egyre gyakrabb aszályos évek kérdésessé teszik a kukorica termesztését, helyette megfelelő talajművelési technológiával a szója jelenthet jó megoldást.

Zöldforradalom indul Budapesten: mindenki vadvirágos oázissá alakíthatja a kertjét

2025.04.28.

Még idén nyáron elérhetővé válik a sokak által várt Budapest-magkeverék, amely lehetőséget ad arra, hogy bárki természetközeli, vadvirágos méhlegelőt alakítson ki a kertjében vagy akár közterületeken.

Megroppant a magyar méhészet: hogyan lehet megállítani az állománypusztulást?

2025.04.28.

Súlyos veszteség érte a magyar méhészetet: a hazai méhcsaládok fele elpusztult a téli hónapok során, az áprilisi fagyok pedig az akácerdők kétharmadának virágzását is tönkretették.

Csak a káreseménytől számított 21 napig lehet kérelmezni az áprilisi vis maior fagykár kompenzációját

2025.04.28.

A 2025. április elején bekövetkezett tavaszi fagykárt vis maior eseménynek ismeri el az ország teljes területére az Agrárminisztérium.

Partnerhírek
Partner

Green Last Veg és Natural Force – a minőségi búzatermésért

2025.04.29.

Létezik univerzális és biztonságos nitrogénpótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Erre alkalmas a Green Last Veg, amely többféle nitrogén-összetevőjének köszönhetően azonnali és hosszú távú támogatást biztosít a növények számára. Gyors segítség a kritikus fenofázisokban, valamint lassú feltáródással a felkészülés, feltöltődés idején.

Partner

A nagy BactoFil®-sztori

2025.04.28.

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 199 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás