Hirdetés
Mégsem kerül ki a használható szerek listájáról a mankoceb?
Az Európai Növényvédelmi Szövetség (ECPA) a mankoceb megmaradása érdekében arra kérte a tagállamok különböző szervezeteit, hogy álljanak ki a hatóanyag mellett. Ezek megkérték a nemzeti szakpolitika illetékeseit, hogy ne szavazzák meg a hatóanyag visszavonását. A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet is a kezdeményezés mellé állt. Az Európai Bizottság illetékes állandó bizottságának (SCOPAFF) képviselői 2020. július 22-én visszavonták a mankoceb hatóanyag kivonását eredményező javaslatukat.
A FruitVeB írt arról, hogy az Európai Unió az utóbbi években számos növényvédőszer-hatóanyag engedélyét nem hosszabbította meg, így azok kivonásra kerültek a gazdálkodásból. Jelenleg is több olyan hatóanyag szerepel azon a listán, amelynek kérdéses az engedély-megújítása. A szervezet szerint az Európai Unió felelős szervei a növényvédőszer-hatóanyagok vizsgálata során a korábbi veszély alapú értékelésről áttértek a kockázatalapú értékelésre. Ennek eredményeképpen a hatóanyagok kivonásának üteme érzékelhetően felgyorsult.

Túl sok a lefegyverzés a növényvédőszerek között
Termelői szempontból minden kivont hatóanyag egy fegyver elvesztését jelenti a károsítók elleni küzdelemben. A kivonásokkal akkor nem lenne baj, ha velük párhuzamosan a kivont hatóanyagok helyett kellően hatékony és nem utolsó sorban gazdaságos megoldásokat vezetnének be. Ám nem ez a tendencia, a kivonások ütemét nem feltétlenül követik a fejlesztések. A vegyszergyártó vállalatok pedig ilyen környezetben nagyon átgondolják, költsenek-e a kutatásokba több 100 millió eurót és legalább 10 évet. Az alternatív technológiák pedig jelenleg még nem minden esetben tudják azt a termelési biztonságot megteremteni, ami egy gazdaság rentábilis működéséhez szükséges. Mindezt úgy, hogy az előállított termék ára a fogyasztói oldal számára is elfogadható szinten maradjon.
Hirdetés
Megmenekülhet a mankoceb?
A bizonytalan sorsú hatóanyagok listáján a mankoceb is szerepelt. A szer lehetséges kivonásának híre komoly indulatokat váltott ki a szakmai körökben. A hosszú hatástartamú, baktericid hatással is bíró fungicid, mely viszonylag olcsó, és igen hatékony megoldást jelent több kertészeti kultúrában is. Az Európai Növényvédelmi Szövetség (ECPA) a mankoceb megmaradása érdekében arra kérte a tagállamok különböző szervezeteit, hogy álljanak ki a hatóanyag mellett és kérjék a nemzeti szakpolitika illetékeseit arra, hogy ne szavazzák meg a hatóanyag visszavonását. A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet is a kezdeményezés mellé állt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatDurumbúza C-komplex technológia gombaölő hatással, réz + kén + cink
1 020 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés