Hirdetés
Megírta a növényorvos a gyapottok-bagolylepke elleni védekezési módokat
A gyapottok-bagolylepke egy olyan kertészeti és szántóföldi kártevő, amely jelentős terméskiesést és anyagi károkat képes okozni a növényállományokban. A nem megfelelő időben vagy el nem végzett védekezés esetén a kár akár 60 százalék is lehet.
A súlyos gazdasági károkat okozó gyapottok-bagolylepke tudnivalóiról Bozi József növényorvos írt a Mezőhír portálon, ezt az anyagot szemléztük.
A rovar Magyarországi megjelenését feltehetőleg a klímaváltozás hozta magával. Korábban hazánkban nem volt képes áttelelni, a déli országokból tömegesen vándorolt északra. Manapság a vándorló egyedek mellett megjelentek a hazánkban báb alakban áttelelni képes egyedek is. Telelésükben kulcsszerepet játszanak az enyhe telek, elmaradnak a tartós, fagypont alatti hőmérsékletek, ezért az alapvetően mediterrán eredetű faj képes az áttelelésre.
Hirdetés
A gyapottok-bagolylepke, latinul a Helicoverpa armigera a bagolylepkék családjába tartozik, Magyarországon 2-3 nemzedéke fejlődik ki. Az áttelelő vagy délről érkező egyedek már májusban megjelenhetnek. Sajnos a nemzedékek gyakran összemosódnak, így szinte a teljes nyár folyamán imágó, tojás és a hernyó fejlődési alakban is jelen van egy időben, ami megnehezíti a permetezés idejének megválasztását. A nyári időszakban igen gyors a kártevő fejlődése, a tojásállapot körülbelül 6–8 nap, a lárvaállapot 2–3 hét, a bábállapot 1,5–2 hét, az imágóállapot körülbelül 2 hétig tart. Szárnyfesztávolsága 35–40 milliméter, elülső szárnyainak alapszíne világosbarna, a vesefolt és a széles külső keresztvonal sötétbarna, körfoltja kevéssé látható, csapfoltja nincs. Petéit egyesével helyezi el, ezek körülbelül 0,5 cm átmérőjűek, kissé lapítottak, csontszínűek - fogalmazott a szakértő.
A lárvája színe a világos árnyalattól a sötét árnyalatokig terjed, lehet zöld, barna, sárgás, vöröses, rendkívül változatos színvilágú, a felismerést az oldalán végighúzódó pászta segíti. A hernyója akár 40 milliméteres is lehet. Polifág kártevő, világszinten körülbelül 120 tápnövénye van, ezek közül sok gazdasági növény. A kárt a hernyója okozza a növények generatív részein. A zöldség- és szántóföldi növények esetében leginkább a terméseken, dísznövények esetén a virágbimbón okoz kártételt.
A tápnövényei közé tartozik többek között a kukorica, a dohány, a kender, a bab, a borsó, a napraforgó, a lucerna, a paradicsom, a paprika, a szegfű, a muskátli és a krizantém. Nemzedékszáma függ az időjárástól; a kártevő a száraz, meleg időjárást kedveli. A hernyók fő károsítási időszaka a júliustól szeptember végéig tartó időszak.
A védekezés menete
Ahogy a legtöbb kártevő és kórokozó elleni védekezés során, úgy a gyapottok-bagolylepke esetén sem szabad a megszokásokra hagyatkozni, figyelni kell az egyes évjáratok sajátosságaira. Az ellene való védekezésben kiemelt szerepe van a rajzásmegfigyelésnek, ezt feromoncsapdával vagy fénycsapdával végezhetjük. A védekezést célszerű a tömeges lárvakelésre időzíteni. Körülbelül a rajzáscsúcstól számítva 2-3 nap múlva célszerű a kelő lárvák ellen elvégezni a kezelést. Az időzítésnek kulcsfontosságú szerepe van a védekezésben; ha elkésünk a permetezéssel, és a hernyók berágnak a termésbe, már nem tudunk eredményesen tenni ellenük és megtörténik a kártétel. Ennek a kárnak a megelőzésére csak egy nagyon szűk időintervallum áll rendelkezésre, hogy optimális időben végezzük el a kezelést. Kémiai és biológiai megoldások is alkalmazhatóak, elterjedőben van a tojásparazitoidok szabadföldön való alkalmazása is - írta a cikk.
A kártétel jelentősége
A gyapottok-bagolylepke a kártételét a generatív részeken okozza, belerág a termésekbe, a virágbimbókba, és teljesen piacképtelenné teszi azokat. A kukorica- és csemegekukorica-termesztés egyik legjelentősebb kártevője a kukoricamoly és a kukoricabogár mellett. A gyapottok-bagolylepke belerág a fejlődő csőbe is, és amellett, hogy ürülékével szennyezi, utat nyit a különböző kórokozók fertőzésének, mint például a fuzárium, amely toxinokkal szennyezi a termést, ezzel fogyaszthatatlanná téve az emberek és az állatok számára is.
Kukoricakultúrákban használható hatóanyag a fejlődésszabályzó tebufenozid, a rianodin receptor modulátorok közé tartozó klórantraniliprol. A permetezést mindenképp a lárvakelésre kell időzíteni, mivel az említett két hatóanyag a lárvák ellen hatásos. Használható még a piretroidok közé tartozó deltametrin, lamda-cihalotrin. A kémiai megoldások mellett számos biológiai módszer is létezik. A Bacillus thuringuensis, Heliciverpa armigera nucleopolyhedrovirus mellett különböző fürkészdarázsfajokat is alkalmazhatunk, amelyek a kártevő tojásait parazitálják, és ezáltal pusztítják a gyapottok-bagolylepkéket.
Gyapottok-bagolylepke a paprikában
A paprikánál is a generatív részeket károsítja, belerág a bogyóba, ürülékével szennyezi és utat nyit a kórokozóknak, végső soron eladhatatlanná teszi a termést. A paprikatermesztésben számolnunk kell a tripszek, atkák, levéltetvek, poloskák kártételével is mind a hajtatás, mind a szabadföldi termesztés során. A védekezés alatt törekedni kell az integrált növényvédelemre; ez különösképpen igaz a hajtatott paprika és más zöldségfélék termesztésére. Manapság sok esetben a kártevők elleni védekezést biopreparátumok segítségével oldják meg. Erre a gyapottok-bagolylepke esetén is van lehetőség. Fontos: ha mégis be kell avatkoznunk kémiai módszerekkel, olyan hatóanyagot kell választani, amely a hasznos élő szervezeteket nem, vagy csak részlegesen károsítja.
Paprikában felhasználható hatóanyag az avermektinek csoportjába tartozó ememektin-benzoát, a rianodin receptor modulátor klórantraniliprol és ciantraniliprol (csak hajtatásban), a spinozinok csoportjába tartozó spinozád (csak hajtatásban), ekdizon receptor agonista metixifenozid (csak hajtatásban), a piretroidok közé tartozó cipermetrin (csak szabadföld), továbbá a lamda-cihalotrin. A kezeléseket rajzásmegfigyelés alapján a tömeges lárvakelésre kell időzíteni. A biológiai megoldások közül használható a Bacillus thuringiensis (var: kurstaki), Helicoverpa armigera nucleopolyhedrovirus és a különböző fürkészdarázsfajok, amelyek a kártevő tojásait parazitálják.
A paradicsomon a helyzet
A paprikához hasonlóan itt is a generatív részeket károsítja. Kárt okoznak még a paradicsomtermesztés során a levéltetvek, atkák, molytetvek, tripszek és poloskák is. Az intenzív hajtatott paradicsomkultúrák esetében is előtérbe kerültek a biológiai megoldások a kártevők ellen, ezért csak a legszükségesebb esetben szabad a kémiai védekezést használni az ilyen kultúrákban, a hasznos élő szervezetek megőrzése érdekében. A hatóanyag-választásnak még kiemeltebb szerepe van ott, ahol biopreparátumokat használnak a védekezés során. A paradicsomkultúrákban felhasználható hatóanyag az avermektinek csoportjába tartozó ememektin-benzoát, rianodin receptor modulátor klórantraniliprol és ciantraniliprol (csak hajtatásban), a spinozinok csoportjába tartozó spinozád (csak hajtatásban), ekdizon receptor agonista metixifenozid (csak hajtatás), a piretroidok közé tartozó cipermetrin (csak szabadföld), lamda-cihalotrin, deltametrin. A kezeléseket rajzásmegfigyelés alapján a tömeges lárvakelésre kell időzíteni. Biológiai megoldások közül használható a Bacillus thuringiensis (var: kurstaki) és a különböző fürkészdarázsfajok, amelyek a kártevő tojásait parazitálják.
Napraforgóban is okozott már kárt a faj
Polifág kártevőként rengeteg gazdaságilag is fontos növényen tud károsítani. Míg korábban a napraforgó-kultúrákban nem kellett vele számolni, sajnos ma már a napraforgó esetén is figyelemmel kell kísérni és szükség esetén védekezni kell ellene. Ahogy a többi kultúra esetén, a napraforgónál is a generatív részeket károsítja. A hernyókat a pikkelylevelek alatt találhatjuk meg. A tányért már a virágzás idején károsíthatja. Amennyiben az érőfélben lévő tányérokat károsítja, utat nyit a különböző kórokozóknak, mint például a fehér- és szürkepenész, ezáltal jelentős terméskiesést okoz. Napraforgóban nagyon szűk az engedélyezett hatóanyagok köre, csupán a piretroidok közé tartozó lamda-cihalotrinnak és egy biológiai megoldásnak, a Helicoverpa armigera nucleopolyhedrovirusnak van engedélye.
A hüvelyeseken is károsíthat
A másodvetésű bab- és késői borsókultúrákban is károsíthat. A hernyók a hüvelyek rágásával okoznak kárt. A védekezést a tömeges lárvakelésre célszerű időzíteni. A gyapottok-bagolylepke ellen babkultúrákban engedélyezett hatóanyag az avermektinek csoportjába tartozó emamektin-benzoát, rianodin receptor modulátor klórantraniliprol, a piretroidok közé tartozó cipermetrin és a lamda-cihalotrin. A biológiai megoldások közül használható a Bacillus thuringiensis (var: kurstaki), Helicoverpa armigera nucleopolyhedrovirus. Borsó kultúrákban felhasználható hatóanyag az avermektinek csoportjába tartozó emamektin-benzoát, a piretroidok közé tartozó cipermetrin, lambda-cihalotrin. A biológiai készítmények közül a Helicoverpa armigera nucleopolyhedrovirus és a Bacillus thuringiensis (var: kurstaki) rendelkezik engedéllyel. A gyapottok-bagolylepke a dísznövénykultúrákat sem kíméli. A szegfű termesztése során komoly károkat tud okozni a bimbók megrágásával. A károsított bimbók nem nyílnak ki, ezáltal az áru eladhatatlanná válik. A szegfűkultúrában a Bacillus thuringiensisnek (var: kurstaki) és a tojásparazitoid fürkészdarázsnak van engedélye. Alkalmi kártevőként megjelenhet más dísznövénykultúrák esetén is, lévén, hogy körülbelül 120 növényfajon képes táplálkozni.
Összefoglalás a kártevőről és a védekezésről
A gyapottok-bagolylepke igen súlyos károkat tud okozni a termelőknek. Korábban a délről érkező egyedekkel kellett számolniuk a gazdálkodóknak, manapság pedig már hazánkban is képesek áttelelni báb alakban a klímaváltozás következményeként. A védekezés során az integrált növényvédelmet célszerű előtérbe helyezni: feromonos vagy fénycsapdás rajzásmegfigyelést, okszerű növényvédelmet, szelektív hatóanyagok használatát. A rajzás nyomon követésében a gazdák segítségére vannak az okoscsapdák, illetve előrejelző modellek, amelyek megkönnyítik a döntéshozatalt, de a hagyományos fény- és feromoncsapdák is tökéletesen használhatók az előrejelzés során.
Az előrejelzés nem egyszerű feladat, lévén, hogy az apró tojásokat nehéz megtalálni a növényeken, de célszerű ezeket keresni a növénykultúrában. A tojásait a levelekre vagy a generatív részekre helyezi. A tojások számából pontosabb kép kapható a növényállomány fertőzöttségéről.
Amennyiben a választott készítménynek tojásölő hatása is van, a kezelés után a tojások vizsgálatával ellenőrizhető a permetezés hatásossága is.
A védekezést időzítsük a tömeges lárvakelésre; az imágók elleni permetezés nem lesz hatékony a lerakott tojások és a később betelepült imágók ellen, ezáltal nem tudjuk eredményesen megvédeni a növényállományunkat. Lehetőleg hosszabb hatástartammal bíró készítményt alkalmazzunk az elhúzódó lárvakelés miatt, és számolnunk kell azzal, hogy egy kezelés nem lesz elegendő a biztos védelem érdekében.
Lehetőség szerint kerüljük a piretroid hatóanyag-tartalmú készítményeket a környezetre gyakorolt hatásuk miatt, és igyekezzünk inkább szelektív hatóanyagokat használni. Mindig tartsuk be az engedélyokiratban foglaltakat, ezáltal tudunk biztonságosan szermaradékmentes termést előállítani. Figyeljünk oda a hatóanyagok rotációjára, hogy elkerüljük a rezisztencia kialakulását - írta Bozi József növényorvos.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés