Hirdetés
Meggyexport Európába
Egy korábbi cikkünkben megírtuk, hogy nagy mennyiségű meggytermést hozott az idei év, de az árak így is alacsonyan maradtak. Hová kerül a Magyarországon megtermelt meggy? Erre a kérdésre is választ kaphat cikkünkből!
Legnagyobb felvevőpiacok
Európán belül Németország számít a legnagyobb meggyimportőrnek. Igaz elsősorban a feldolgozott gyümölcsre van onnan kereslet. Évente mintegy 80-85 millió adag meggybefőtt fogy, gyakorlatilag minden német lakosra jut egy üveggel. Mellettük még Hollandiában és Ausztriában kedvelt a gyümölcs, de a két kis ország meg sem közelíti Németország importját. Belgiumban szinte kizárólag cukrászati termékként használják, de az áruforgalom itt elenyésző. Ugyan ez jellemző hazánkat körülvevő országokra is: kevés meggy kerül hozzájuk, az is csak kiskereskedőkön keresztül.
Hirdetés
Szinte kizárólag ipari gyümölcsnek számít Európában a meggy. Mivel a cseresznyével egy időben jelenik meg és sokan csak a cseresznyét ismerik, így még az Érdi bőtermő fajta sem rúghat labdába külföldön a friss fogyasztásra szánt gyümölcsök között.
Magyar export – hogyan működik?
Jóval korábban érik hazánkban a meggy, mint Lengyelországban vagy Németországban. A magyar meggy minősége is jobb, mint a fent említett két országé, mivel a termelők szinte kizárólag jó minőségű, nagy szemű, magyar fajtákkal dolgoznak. A termésmennyiséggel sem szokott baj lenni, így a magyar meggyexport még akár jól jövedelmező is lehetne… de sajnos ez nem ilyen egyszerű.
A termelők a meggyet beszállítják az exportőrhöz, ahol a gyümölcsöt válogatják és csomagolják a megrendelő kérése szerint. Ez után a becsomagolt és osztályozott gyümölcs kamionra kerül és minél rövidebb időn belül a megrendelő felé veszi az irányt. Meggyszezonban a termelők nappal betakarítanak, este beszállítanak az exportőrhöz és másnap indul a szállítmány külföldre.
A meggyszezon általában két hétig tart. Ennyi idő alatt optimális esetben, ha minden nap tud szállítmányt indítani az exportőr, 3-5 millió forintot kereshet a meggyexporttal. A fent leírt folyamat csak akkor működhet, ha az exportőrnek van felhalmozva forgó vagyona, ugyanis a kereskedő a termelőnek az átvételkor kell, hogy kifizesse a terményt, ő viszont csak pár nap múlva kapja meg a megrendelőtől az áru ellenértékét. Ha egy exportőr minden nap szállítani szeretne, körülbelül 40 millió forint forgótőkével kellene rendelkeznie, ami a magyar kiskereskedők nagy részének nem áll rendelkezésre. Az egyetlen megoldás az lenne, hogy a kereskedők hitelt vesznek fel, így tudnák finanszírozni az összes kimenő szállítmányt.
A gazdák szerint a hitelfelvétel nem jelent megoldást, mert a kereskedők kis része tud csak felvenni hitelt, továbbá a hitelfelvétel járulékos költségei (például a kamatok) is jelentősen csökkentenék a profitot.
Forrás: kerteszetesszoleszet.hu, uzletresz.hu
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében
Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés