A paradicsom az egyik legkedveltebb kiskerti haszonnövényünk, ami nem véletlen: viszonylag könnyen termeszthető, ízletes, és ha jól gondoskodunk róla, akkor sokat terem ősz végéig. A kiültetése után is van pár dolog, amire érdemes odafigyelni a paradicsomok jóléte érdekében, és ha így teszünk, azt bőségesen meghálálják…

paardicsom
Próbáljuk megelőzni a gombás megbetegedések megjelenését. Erre jó módszer, ha a talajra lelógó leveleket eltávolítjuk (Fotó: Pixabay)

Ha lehetőségünk van rá, akkor ne esőztető öntözéssel oldjuk meg a vízpótlást, hanem célzottan a tövekhez öntözzünk úgy, hogy lehetőleg a levelek maradjanak szárazak. Ezzel sok növényvédelmi problémát tudunk megelőzni.

A tövek körül felszínesen kapáljuk meg a talajt időnként, ez a gyommentesítésben is segít, és a talajkapillárisokat megszakítjuk, így kisebb lesz a vízveszteség, a kipárolgás a talajból.

Egy másik módszer, ha mulcsozzuk a talajfelszínt. Erre a célra alkalmas a fenyőkéreg, fűnyesedék, szalma. Ezek védik a talajt a kiszáradástól, ezért kevesebbet kell öntözni, és védi a növényt a gombás megbetegedésektől, mert nem csapódik fel a sár öntözéskor a levelekre. Emellett a mulcs meggátolja a gyomosodást, lebomlása után pedig értékes és folyamatos tápanyag-utánpótlást jelent a növények számára.

Trágyázzuk, karózzuk, kötözzük!

A paradicsom nagy tápanyagigényű növény, ezért rendszeresen trágyázzuk, például komposzt-teával.

Karózzuk és kötözzük, ne csak a folyton növő, hanem a determinált és féldeterminált fajtákat is, mert a termések tömege leszakíthatja a hajtásokat.

Próbáljuk megelőzni a gombás megbetegedések megjelenését. Erre jó módszer, ha a talajra lelógó leveleket eltávolítjuk.

A metszést általában a fák, bokrok kapcsán emlegetjük, ám –bár egynyári lágyszárú – néha hasznos metszeni a paradicsomot is,. A szár és a levélnyelek találkozásánál fejlődő hónaljhajtásokat rendszeresen távolítsuk el. Ezek csak sűrítik a lombot, kevesebb lesz a növény levelei közt a légmozgás, emiatt e páratelt mikroklíma kedvez a kórokozóknak. Emellett, ha a tő ezeknek a hajtásoknak a növesztésére koncentrál, akkor lassabban fejlődnek rajta a termések.

A cserépben nevelt paradicsomoknak (is) keressünk napos, de szélvédett helyet.

A paradicsom gyakori problémái

Gyakori probléma, és egyes fajták erre fogékonyabbak is, amikor a termés csúcsi részén szabálytalan növekvő elhaló foltot, majd elfeketedő részt látunk. Ez a kalciumhiány jele, melyet Ca-tartalmú mikroelem készítményekkel megelőzhetünk, orvosolhatunk.

Amennyiben megrepednek a paradicsomok, az a vízellátás egyenlőtlensége miatt történik. Az öntözést rendszeresebbé téve megoldódik a probléma.

A paradicsom utóérő. A szárról leszedve a bogyó etiléngázt bocsát ki, ezzel más, mellette levő termények érését is gyorsítja. Az utóérés során a még zöldes szín pirosra vált, a termésben a klorofill mennyisége egyre csökken, és helyette a színért felelős karotinoidok jelennek meg. De azért finomabb lesz, ha a tövön hagyjuk megérni…

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

Megosztás

További híreink

A hazai tejfogyasztás és a tejipar támogatásáért is kapott miniszteri kitüntetést a kaposvári FINO ügyvezetője

2025.03.24.

Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője Pro Alimentis Hungariae Díjat vehetett át Budapesten

Több mint 440 milliárd forint értékben igényelhetnek pályázati támogatást a hazai vállalatok az Energetikai Programban

2025.03.24.

A Jedlik Ányos energetikai program legfontosabb hatása az lesz, hogy csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket

A 6 legjobb hely a muskátlik beltéri nevelésére

2025.03.23.

Bár a muskátlik elsősorban szabadtéri növények, ideális körülmények között beltéren is remekül fejlődhetnek. Összeállításunk szerint a következők a legjobb helyek a muskátlik nevelésére a lakásban.

Csökkentenék a termékkárokat – „népszámlálást” tartanak a majmoknál, páváknál és óriásmókusoknál

2025.03.23.

Srí Lanka vadállatszámlálást indított a majmok, pávák és óriásmókusok populációjának felmérésére, hogy kezeljék a gazdálkodók által jelentett mezőgazdasági veszteségeket.

Önvezető traktort építene a hagyományosból? Adunk hozzá egy kis segítséget

2025.03.23.

Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm mezőgazdaság úttörője osztja meg nézeteit az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban. Mivel az elsők között üzemeltetett autonóm traktorflottát, Rupp egyedi betekintést nyújt abba, hogy egy szabványos autonóm traktor miért lehet gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált mezőgazdasági robot.

Centi-pontos térképezés drónnal: új megoldás a precíziós mezőgazdaságban

2025.03.23.

A cseh agtech startup, a Skymaps, fejlett drónalapú térképezési megoldást indított el CultiWise platformján keresztül, alternatívát kínálva a gazdálkodóknak a hagyományos műholdképekkel szemben.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
MTZ 892.2 traktor raktárról
Hajdú-Bihar, Debrecen

MTZ 892.2 traktor raktárról

Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás