Megérkeztek a Környezeti Ellenőrző Rendszer első mérőműszerei - jelentette be Balázs Ákos, Debrecen város környezetvédelmi ügyeiért is felelős alpolgármester. A levegőminta-vevőket az Atomki udvarán beüzemelték, a szakértők pedig megkezdték a kalibrálásukat.

Arról, hogy az alpolgármester Dombrádi Zsolttól, az Atommagkutató Intézet igazgatójától és munkatársaitól kapott részletes szakmai tájékoztatást, a Dehir számolt be. Január 21-én tovább bővült a rendszer, mivel elkészült a Környezeti Ellenőrző Rendszer felszíni vízminőség-ellenőrző egysége is. Utánajártunk a témának a további részletekért, amelyekről a Debrecen 2030 oldalon tájékozódtunk.

A Környezeti Ellenőrző Rendszer levegőminta-vevőit az Atomki udvarán beüzemelték, a szakértők pedig megkezdték a kalibrálásukat - Fotó: Papp László, Debrecen polgármestere, FB
A Környezeti Ellenőrző Rendszer levegőminta-vevőit az Atomki udvarán beüzemelték, a szakértők pedig megkezdték a kalibrálásukat - Fotó: Papp László, Debrecen polgármestere, FB

 A levegő-, a víz- és a talajminőség mellett a biodiverzitást is ellenőrzik. Ezen területekre létrejött egy-egy munkacsoport, melyeknek a munkáját egy információtechnológiai és egy jogi munkacsoport is segíti. A rendszer működését mesterséges intelligencia is támogatja.

A rendszer alapjai

Stündl László, a Debreceni Egyetem professzora a Környezeti Ellenőrző Rendszer stratégiai alapdokumentuma kapcsán elmondta, a rendszer 460 négyzetkilométeren szolgáltat adatokat. Célja a debreceni polgárok életminőségének és jólétének alapját képező környezeti elemek mérése és változásuk nyomon követése, továbbá az, hogy segítse a debreceni környezetvédelmi programokat.

A levegőminőséget új mérőműszerekkel és laboratóriumi vizsgálatokkal is monitorozzák. Nem csak azokat az értékeket nézik, amelyeket a jogszabályok előírnak, hanem például a levegőben szálló mikrobákat is vizsgálják majd.

A vízminőség vizsgálatakor a felszíni és a felszín alatti vizekre is odafigyelnek, ebben partnerük a Debreceni Vízmű Zrt. és a Tivizig is. A talajminőség- és a zajmonitoring vizsgálatát az egyetem műszerparkja is segíti. A biodiverzitás mérését 16 mintavételi ponton (a belvárostól az Erdőspusztákig) végzik, és az állatok mellett a növényekre is figyelmet fordítanak. Az információtechnológia munkacsoport az adatok elemzését végzi, részben a mesterséges intelligencia segítségével.

Kéki Sándor professzor, a levegő munkacsoport társelnöke elmondta, a munkacsoportot fizikusok, vegyészek, geográfusok és villamosmérnök alkotják. Szólt arról is, hogy a levegőminőséget nagyon sok tényező befolyásolja, példaképp említette, hogy Debrecen lakossága a számítások szerint évente 60 ezer tonna szén-dioxidot lélegez ki. A munkacsoport azonnali, nyilvános, online adatszolgáltatást tervez nyújtani a lakosságnak. 16 mini mérőállomást működtetnének, emellett 3 fixet; egyet az Atomki területén, egyet a Déli, egyet pedig az Észak-Nyugati Gazdasági Övezetben.

Tamás János professzor a vízmonitoring kapcsán úgy fogalmazott, a munkacsoport annak tudatában dolgozik, hogy látja, mekkora az aggodalom a vízkészletért. Egy teljes hidrobiológiai rendszerben gondolkodnak, ami egyedülálló lesz az országban, a felszíni és a felszín alatti vizek (talajvíz, rétegvíz és termálvíz) mellett a csapadékot és a párát is vizsgálják.

Harsányi Endre professzor, a talajellenőrző munkacsoport elnöke elmondta, a talajminőség felmérésére több száz mintavételi pontot terveztek, ezek 80 százaléka a belterületeken és az ipari parkok környezetében valósul meg. A külterületi pontokon vett minták elsősorban a kontrollminták szerepét töltik majd be. Mérik a talaj hőmérsékletét, nedvességének szintjét, összetételét, az abban lévő vegyületek koncentrációját, az enzimaktivitást, valamint az úgynevezett talajlégzést is. Mint elmondta, az egyetemen minden eszköz és szakember rendelkezésre áll, ezt a kapacitást felajánlották a rendszer működtetéséhez - fogalmaz a cikk.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Amerikában olcsóbb, Ukrajnában drágább – merre mozdul a kukorica ára?

2025.03.27.

A takarmánykukorica termelői ára március második hetében átlagosan 81,7 ezer forint/tonna volt, ami 42 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

Búzaárak alakulása: Magyarországon drágább, máshol olcsóbb – mit jelent ez a gazdáknak?

2025.03.27.

Magyarországon március második hetében az étkezési búza átlagosan 86 ezer forint/tonnás termelői áron cserélt gazdát, ami 35 százalékos emelkedést jelentett az előző év azonos időszakához képest.

Az ukrán csatlakozás nagy vesztese az agrárium és benne a magyar mezőgazdaság lehet

2025.03.27.

Ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, az jelentős kihívást jelentene az európai mezőgazdaság számára, mivel a támogatások jelentős részét az ukrán agrárium vihetné el.

Megérkezett a nagy segítség: több ezer gazda kap milliós támogatást

2025.03.27.

Március végéig több mint 10 ezer mezőgazdasági termelő kap összesen mintegy 30 milliárd forintot kárenyhítő támogatásként a tavalyi természeti károk miatt. A kifizetés az országban több mint 260 ezer hektárnyi területet érint.

A hétvégén országos esővel visszatér a hideg

2025.03.27.

A hét második felében fokozatosan borongósabbá válik az időjárás, és egyre több helyen kell csapadékra számítani. Csütörtökön az ország déli és középső területein már vastagabb felhőtakaró borítja az eget, míg északon még előfordulhatnak napos időszakok. A déli megyékben eső, zápor is kialakulhat, de estére átmenetileg csökken a csapadékhajlam. Az északi és északkeleti szél főként a Dunántúlon és az Északi-középhegység környékén megerősödik, néhol viharossá fokozódik. A hőmérséklet nappal 15 és 20 fok között alakul, a tartósan borult területeken ennél alacsonyabb értékek is előfordulhatnak.

Drónfelvételek alapján készített térképekkel törekszik költségmegtakarításra egy cseh agrárszoftver

2025.03.27.

A cseh Skymaps startup mezőgazdasági szoftvere, a CultiWise lehetővé teszi a gazdák számára, hogy néhány óra alatt rendkívül pontos „kijuttatási térképeket” készítsenek egy belépő szintű drón segítségével

Partnerhírek
Partner

34 év alatt így vált a Poliext Kft. a komplex öntözési megoldások szakértőjévé

2025.03.26.

Az öntözés ma már nem csupán egy lehetőség, hanem a sikeres mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A Poliext Kft. ennek szellemében évek óta folyamatosan fejleszti technológiáit és bővíti szolgáltatásait, hogy teljes körű megoldásokat kínálhasson a gazdálkodók, kivitelezők, kereskedelmi és egyéb partnerei számára.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás