A május 27. és június 9. közötti időszak az elmúlt 6 év legviharosabb 2 hete volt, szinte minden nap kialakultak záporok, jégveszélyes zivatarok, helyenként szupercellák az országban. A zivatarokat és szupercellákat többfelé heves felhőszakadás, károkozó szél és különböző méretű jég kísérte. Az ország jelentős részén nagy mennyiségű csapadék hullott le, melynek következtében számos helyen villámárvizek is kialakultak. Az időszakban 4 különböző napon összesen 7 szupercella okozott jelentős kárt, de ebből az időszakból kiemelkedik június 1., amikor 3 szupercella pusztított az országban. A talajgenerátorok bekapcsolására az említett időszakban összesen 13 napon volt szükség. Azokon a napokon, melyeken nem alakultak ki szupercellák, a Jégkármérséklő Rendszer generátorainak köszönhetően kisebb méretű jégszemek estek.

Az érintett talajgenerátorok a jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra.

A következő térképeken látható, hogy a generátorokat vármegyénként hány órán át kellett átlagosan üzemeltetni a vizsgált időszakban, illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek, illetve mely területeket érintették - írta elemzésében a NAK.

generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban
1. kép: A generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban május 27. és június 9. között
Jégkárveszélyességi térkép
2. kép: Jégkárveszélyességi térkép május 27. és június 9. között

Európában a fent említett kéthetes időszakban jelentős károk keletkeztek a nagy mennyiségű csapadék, zivatarok, jégesők, viharos szél és áradások következtében. A legtöbb kár Közép-és Kelet Európát érinette. Tornádóról 54, míg jégesőről közel 1000 bejelentés érkezett az „Európai szélsőséges időjárási események adatbázisának” (ESWD) oldalán, így ez az időszak az elmúlt 20 év 2. legjegesebb 2 hetének számít. Az olasz, a német és az osztrák területeken néhány nap alatt rendkívül sok, 150 mm-t meghaladó csapadék hullott le, emiatt komoly árhullámok alakultak ki a folyókon, halálos áldozatokat is követelve. Az árhullámok hazánk folyóira is megérkeztek: 800 km-t meghaladó árvízvédelmi készültség alakult ki a Duna, a Rába, a Zagyva, a Tarna, a Sajó, a Mura és a Dráva szakaszain.

Hazánkban május 27. és június 9. között szinte mindennap jellemző volt a záporok, zivatarok előfordulása helyenként felhőszakadással, jégesővel és viharos erejű széllökéssel. A lehullott csapadék országszerte enyhítette az aszályt, nagy területen hullott le 15 és 70 mm közötti csapadékmennyiség, a Dunántúl nyugati részén 100 mm-es összegek is előfordultak, de az Alföld déli és keleti részén ennél jóval kevesebb esett.

Június 1-én 3 szupercella is kialakult az országban. Az első szupercella Békés vármegyében keletkezett, mely Debrecen városán áthaladva hatalmas károkat okozott, egészen a szatmári területekig. A második, Mecsek környezetében képződött szupercella hat és fél órán, mintegy 350 kilométeren át haladva a délután folyamán elérte Debrecent és környékét. A városban jelentős károkat okozott a lehulló csapadék, mely dió méretű jéggel és heves szélviharral érkezett. A harmadik szupercella Paks térségében alakult ki és a Hortobágy térségéig hozott jelentős csapadékot, a viharos szél komoly károkat okozott.

Június 3-án jelentős mennyiségű csapadék hullott az országban. A rövid idő alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék több helyen az 50 mm-t is elérte, ami villámárvizek kialakulását idézte elő.  A legtöbb csapadékot – 91 mm-t –, Fonyódon mérték a műszerek.

Június 7-én a fővárost és térségét érintette egy intenzív zivatarcella, amely légzuhataggal és cseresznye, kisebb dió méretű jégesővel csapott le. A délután folyamán kialakult zivatarból több helyen kisebb dió nagyságú jég esett. Június 8-án szupercella érte el nyugat felől Sopron térségét délután 4 óra körül. A látványos felhőstruktúrát felvonultató zivatar viharos széllel és felhőszakadással érkezett, és kisebb szemű jégeső is kísérte.

Június 9-én további 2 szupercella is okozott károkat az országban. Az egyik a kora esti órákban Ausztria felől érkezett és Szombathely térségét érintette, amelyből Nardán földet érve kialakult az év második tornádója, jelentős károkat okozva. Az este folyamán a szlovák határ mentén végig vonult zivatarrendszer déli ágán egy újabb szupercella érte el az országot, amelyből több helyen is érkeztek jelentések kisebb szemű jégesőről.

A május 27-től számított következő két hétben 12 napon alakult ki olyan zivatarfelhő az országban, amelyből károkozó jég tud esni, ebből 6 napon extrém 10 ezer méter magasság fölé tornyosultak a zivatarfelhők. Komolyabb károkat azonban a 4 szupercellás napon lehet tapasztalni az ország területén, 8 további jégveszélyes napon a jégkármérséklő rendszernek köszönhetően csak kisméretű jegekről szóltak a híradások.

A szupercellák belsejében olyan hatalmas erők tombolnak, amelyek több alkalommal is képesek 10-12 ezer méter magasságba felvinni a jégszemeket, így azok akár percekig -40 C° alatti hőmérsékleten tartózkodnak. Ennek köszönhetően a jégszemek a felhőben megtett útjuk során egyre nagyobb méretűre híznak, ezáltal nagyobb károkat képesek okozni.

Jégbejelentések

 

 

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Ne rontsa el a gyümölcsfák nyári végi gondozását

2024.09.08.

A nyár végén és kora ősszel számos fontos teendő vár a kertészekre. Korábban a gyümölcsfák lombjának megóvása a kórokozók elleni védekezést jelentette, hogy a levelek az őszi lombhullásig megfelelően működhessenek. Az idei aszály miatt azonban már az öntözés is létfontosságú a lomb megtartásához.

Földgázból takarmányfehérje – elindult az üzem Oroszországban

2024.09.08.

Az orosz Biopractica cég gázból fehérjét termelő üzemet indított a Kirov régióban, Moszkvától 650 km-re keletre. Bár az orosz takarmányiparnak ez az ágazata az elmúlt években elmaradt a fejlődéstől, a kilátások biztatóak, mivel a jövőbeni termelési volumen egy részét már lekötötték kínai cégek.

Az egészségtudatos fogyasztók adnak lendületet az aszalt gyümölcsök piacának

2024.09.08.

A ResearchAndMarkets.com jelentése szerint a szárított gyümölcsök piaca a 2023-as 10,98 milliárd dollárról 2024-re 11,60 milliárd dollárra nő. A piac az előrejelzések szerint 2030-ra eléri a 16,20 milliárd dollárt, az összetett éves növekedési ütem pedig az 5,70%-ot.

A szeptemberi kertészkedés kihívásai az elhúzódó nyár hatásai közepette

2024.09.08.

Szeptember beköszöntével a kertészek hagyományosan hűvösebb hőmérsékletet és az ősz megnyugtató ritmusát várják. Az elmúlt években azonban észrevehető változás történt. Úgy tűnik, hogy a nyarak meghosszabbítják tartózkodásukat, a meleg napokat és a korlátozott csapadékot jócskán áthozzák az átmeneti időszakba.

Kiskerti vetés szeptemberben: több zöldségnek is jó most az alkalom

2024.09.07.

A szeptemberi ültetés azért jó ötlet, mert így tavasszal hamarabb lesz termésünk és időt takaríthatunk meg a tavaszi ültetések idején.

A borászok figyelmét kéri a Nébih, veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz

2024.09.07.

Fokozottan kell figyelni a borászoknak, mert veszélyes lehet az erjedés során keletkező mustgáz a borkészítés során.

Partnerhírek
Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Partner

Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?

2024.09.05.

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás