Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői
A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken. A nagyragadozó Szlovákiából érkezhetett át hazánkba. Az önkormányzat arról kapott hírt, hogy Péliföldszentkereszt településrészen az erdőben és a pataknál medvét láttak.
Bajót község önkormányzata azt közölte a közösségi média oldalán: “Kérünk mindenkit, hogy amíg nem tisztázódik a helyzet, a legnagyobb körültekintéssel járják az erdőt. Illetve függesszék fel egy kis időre a kirándulást, gombászást stb. Az illetékes hatóságok tudnak róla, az intézkedést megkezdték. Amint valami fejleményt megtudunk, tájékoztatjuk a lakosságot.”
Az újabb hír meg is érkezett október 15-én, kedden délelőtt:
Tóth Zoltán polgármester arról írt, hogy: tegnap délután Önkormányzatunkhoz több egymástól független bejelentés érkezett, hogy Péliföldszentkereszt környékén reggel és nap közben több alkalommal is egy különös állat jelent meg, melyet leginkább medveként tudnak azonosítani. Természetesen minden ilyen jellegű bejelentést komolyan kell venni, hiszen Magyarországon az elmúlt években egyre gyakrabban fordulnak elő medve és farkas észlelések, bizonyos területeken már szinte állandónak tekinthető a jelenlétük.
Hirdetés
Éppen ezért azonnal felvettem a kapcsolatot a rendőrséggel, a helyi vadásztársasággal, valamint a Duna-Ipoly Nemzeti Park munkatársaival. A vadásztársaság hivatásos vadásza még tegnap délután bejárta a helyszínt, majd ma reggel én személyesen is bejártam a területet, mint aktív vadász. Sem a szakszemélyzet, sem pedig én medvére utaló konkrét nyomot (lábnyom) nem találtunk. Ez azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy az észlelések nem voltak valódiak! Ezért kérek minden erdőjárót, hogy fokozott figyelemmel tartózkodjanak az erdőkben és ha bármilyen szokatlan dolgot (közvetlen találkozás, lábnyom, stb.) tapasztalnak, látnak azt haladéktalanul jelezzék az önkormányzat, a rendőrség, vagy a Duna-Ipoly Nemzeti Park felé! Azt gondolom, hogy jelen esetben tökéletesen igaz a közmondás, miszerint „jobb félni, mint megijedni” - írta a településvezető.
Szlovákiában még nagyobb a gond
Arról az Index írt, hogy a felhívást azért is érdemes figyelembe venni, mert a szlovákiai Liptószentmiklósnál október elején gombaszedés közben támadt emberre egy medve. Az illető olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen meghalt.
Liptószentmiklósban nem ritkák a medvetámadások. Ahogy arról korábban Indexen beszámoltak, márciusban öt személy – egy 10 éves kislány, egy 32 és egy 72 éves férfi, egy 49 és egy 58 éves nő – sérült meg, szenvedett karmolást vagy medveharapást, de akkor kórházi ellátást egyikük állapota sem igényelt. Később a sérüléseket okozó medvét kilőtték.
Áprilisban a szlovák kormány olyan alkotmánymódosítást terjesztett a parlament elé, amely megengedné a lakott területek 500 méteres körzetébe tévedt medvék kilövését. Egy környezetvédő szervezet rámutatott, hogy ez nagyjából a Tátra összes állatát jelentené, ezért a törvényt abszurdnak nevezték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 85 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés