A magyar mezőgazdaságban egyre nagyobb kihívást jelent a szélsőséges időjárás, az aszály és a piaci bizonytalanság. Fóthi Norbert, Komárom-Esztergom vármegyei gazdálkodó, több mint két évtizedes tapasztalattal műveli 500 hektáros birtokát és folyamatosan keresi a hatékony megoldásokat a terméshozam növelésére. Az innovatív tápanyag-utánpótlási technológiákat előszeretettel alkalmazza és kiemelt figyelmet fordít a biostimulátorok használatára is. Interjúnkban beszél a terméskilátásokról, a TIMAC AGRO műtrágyáival szerzett tapasztalatairól, valamint arról, milyen fejlesztésekre lenne szükség a jövő mezőgazdaságában.

Kérem, kezdésként néhány szóval mutassa be a gazdaságát!

1999 óta egyéni vállalkozóként gazdálkodom a Komárom-Esztergom vármegyei Környén, két alkalmazottal, egy hozzávetőlegesen 500 hektáros területen. Jellemzően kukorica, búza, napraforgó, őszi árpa és tritikálé termesztésével foglalkozom, de van némi lucerna és erdő is, valamint a 15 darabos lóállományunk miatt rét és legelő.

Fóthi Norbert gazdálkodó Timac Agro termékekkel
Fóthi Norbert, gazdálkodó

A földjeim minősége nagy szórást mutat a 7 aranykoronástól a 40 aranykoronásig, de átlagosan 20-22 aranykoronásnak mondanám. A rosszabb adottságú területeken termesztem a lucernát, illetve a zabot a lovaknak. Szerencsére vannak kimondottan jó minőségű kukoricaföldjeim is. Az éves csapadék viszont egyre kevesebb a klímaváltozás miatt. 550 milliméter körül szokott alakulni, bár tavaly összesen csak 494 milliméter esett.

Mióta használja a TIMAC AGRO műtrágyáit?

Már a kezdetektől. Az idei szezonra mikroelemes, réz- és bórtartalmú biostimulátor oldatokat, elnyújtott hatású SULFAMMO fejtrágyát, illetve PHYSIOSTART startertrágyát vásároltam. Elég sokfélét használok a kalászosokban, de a kukoricában is.

Mi a véleménye a termékek minőségéről? Mennyire könnyű őket használni?

A piacon a PHYSIOSTART a legjobb a kategóriájában, ezt bátran kijelenthetem. Az oldatok szintén prémium minőségűek, így én tökéletesen meg vagyok mindegyikkel elégedve.

Könnyű őket kijuttatni, mert még a szemcsés műtrágyájuk sem porzik, nem maradnak vissza csomók, a beállított mennyiséget ki is tudom szórni, nem tudok mellé lőni. Ráadásul jelentős hozamtöbbletet tudok elérni általuk. Ismerem a környék gazdáinak eredményeit és mázsákat, néha tonnákat szoktam rájuk verni.

Timac Agro termékek zsákokban

Miért használ biostimulátoros készítményeket, milyen elvárásokat támaszt ezekkel a termékekkel szemben?

A klímaváltozás negatív hatásainak enyhítése érdekében alkalmazom. A szemcsés műtrágyákkal több alkalommal nem volt szerencsém. A csapadék előrejelzése sokszor bizonytalan, így a granulált műtrágya gyakran ablakon kidobott pénz. Sok folyékony műtrágyát is használunk, illetve oldatokat és lombtrágyákat, mert azok hatása biztosabb még száraz körülmények között is.

Milyen fenológiában szokta a biostimulátoros készítményeket alkalmazni?

Általában összekapcsoljuk a gombaölő- vagy rovarölő szeres kezeléssel, hogy egy menetet megspóroljunk, tehát amikor a növényvédő szeres kezelések indokolttá teszik. Önállóan csak abban az esetben, ha sürgős stresszhelyzetet kell megoldanunk.

Milyen stresszről van szó?

Jellemzően aszály ellen használom, bár korábban rovarkártétel ellen is alkalmaztam repcében, de repcével már nem foglalkozom. Ennek ellenére a 2022-es aszály hatásait nem sikerült kivédeni, mert öntözésre nincs lehetőségünk.

Milyen a kapcsolata a TIMAC AGRO szaktanácsadójával?

Baráti viszonyt ápolunk, heti szinten beszélünk. Rendszeresen határszemléket tartunk, ha bármilyen probléma merül föl, azonnal reagál és megoldjuk.

határszemle búzában

Mire számít a folytatásban, tavasszal?

Egy kicsit félek a tavasztól, mert ebben az évben mindössze 16 milliméter csapadéknál tartunk. Jelenleg a száraz fagyok időszakát éljük, nem túl rózsás a helyzet. Biztató, hogy ősszel viszonylag korán vetettük, ezért jól megbokrosodtak a gabonáink, de egy nagyon száraz tavasz gondot okozhat. Jelenleg közepes az aszály, de a nagyon súlyos felé tartunk.

Milyen terményárakra számít idén?

A kukorica ára nem rég tonnánként 80 ezer forint fölé emelkedett és bízom benne, hogy ott is marad. Szerintem az árpa és a búza is ilyen szinten lesz majd, mert minden jel erre mutat, akár a csapadékviszonyokat, akár a világpiaci tendenciákat nézzük.

Ön szerint még milyen újításokra, megoldásokra lenne szükség a műtrágyakutatások terén?

Szerintem a folyékony műtrágyák jelentik a jövőt. A mostanihoz hasonló száraz, aszályos időkben ezek egyre népszerűbbé válnak. Használatukkal nem vagyunk kiszolgáltatva az időjárás és a csapadék kilátások bizonytalanságának.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A 6 legjobb hely a muskátlik beltéri nevelésére

2025.03.23.

Bár a muskátlik elsősorban szabadtéri növények, ideális körülmények között beltéren is remekül fejlődhetnek. Összeállításunk szerint a következők a legjobb helyek a muskátlik nevelésére a lakásban.

Csökkentenék a termékkárokat – „népszámlálást” tartanak a majmoknál, páváknál és óriásmókusoknál

2025.03.23.

Srí Lanka vadállatszámlálást indított a majmok, pávák és óriásmókusok populációjának felmérésére, hogy kezeljék a gazdálkodók által jelentett mezőgazdasági veszteségeket.

Önvezető traktort építene a hagyományosból? Adunk hozzá egy kis segítséget

2025.03.23.

Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm mezőgazdaság úttörője osztja meg nézeteit az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban. Mivel az elsők között üzemeltetett autonóm traktorflottát, Rupp egyedi betekintést nyújt abba, hogy egy szabványos autonóm traktor miért lehet gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált mezőgazdasági robot.

Centi-pontos térképezés drónnal: új megoldás a precíziós mezőgazdaságban

2025.03.23.

A cseh agtech startup, a Skymaps, fejlett drónalapú térképezési megoldást indított el CultiWise platformján keresztül, alternatívát kínálva a gazdálkodóknak a hagyományos műholdképekkel szemben.

A baromfiipar jövője: egy brit farm átírja a szabályokat

2025.03.23.

Egy brit kutatási projekt az íróasztal melletti kutatásokat kis léptékű kísérletekkel kombinálja annak érdekében, hogy feltárja a kettős hasznosítású, legelőn nevelt baromfi fenntarthatóságát és gyakorlati megvalósíthatóságát. A shropshire-i Planton Farms úttörő projektbe kezdett, amely a brit farmok számára integrált vállalkozási lehetőség lehet.

Igyunk sok sört, ha nem akarjuk, hogy összeomoljon a világgazdaság!

2025.03.23.

A söripar 2023-ban 840 milliárd euróval járult hozzá a globális GDP-hez, 33 millió munkahelyet támogatva. A szektor jelentős multiplikátor hatással bír, segítve a helyi gazdaságokat és mezőgazdaságot is.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás