Hirdetés
Már 25 éve nem volt veszteséges a Dombegyházi Agrár Zrt. sertéstenyésztése
A Dombegyházi Agrár Zrt. mintegy 5000 hektár szántót művel, ebből 4000 hektár Magyarországon található, 1000 pedig a szomszédos Romániában. A cégcsoport őszi mákot, kukoricát, árpát, búzát, napraforgót, lucernát és őszi borsót termeszt, ezen kívül van egy 1000 kocás sertéstelepe. A kereskedelemben is aktívak. Isztin Ferenc, a vállalat vezérigazgatója - aki az Év növénytermelője lett 2024-ben - beszélt arról is, hogy a növénytermesztésben felvetődő problémákra a portfólióban látja a megoldást és az maradhat talpon, aki széleskörűen tud gondolkozni.
Az őszi vetésű növényekben látok potenciált, nagyobb területen is fogjuk őket vetni. Az marad életben a növénytermesztőknél, akik vertikálisan és horizontálisan is minél szélesebb spektrumot be tud fogni és elosztja a növényeit - fogalmazott a szakember az Agrárszektor videójában.

A cégvezető kiemelte, hogy a legnagyobb kihívás a szakképzett munkaerő hiánya - pedig ezzel korábban sosem volt gond. Az öntözés szintén komoly probléma, és egyelőre nem is látja, hogy a jövőben erre megoldást lehetne találni a vállalatnál. Ugyanakkor a sertéstenyésztés a sok nehézség ellenére is pörög a Dombegyházi Agrár Zrt-nél: az elmúlt 25 évben egyetlen egyszer sem volt veszteséges a sertéstenyésztésük.
Hirdetés
Amikor elkezdtük, 1000 kocától 18 ezer hízót tudtunk eladni. Ma 1000 kocától 35 ezer hízót értékesítünk - mondta Isztin Ferenc.
Azt már a Talentis Agro írta meg, hogy Isztin Ferenc, a Dombegyházi Agrár Zrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogy nekik az az érdekük, hogy legyen forgalom, a gazdáknak pedig az, hogy legyen műtrágya. A szakember elmondta, hogy amíg Nyugat-Európában megközelítőleg kétszer annyi műtrágyát használnak fel, mint nálunk, és sok nyugat-európai gazdálkodó már Magyarországra tette át a működését, addig Békés vármegyében szinte csak magyar gazdák vannak.
A térségben ugyanakkor ez elmúlt 3-4 évben rendkívüli méretű visszaesés volt, mind a vásárlások, mind a felhasználás terén. Isztin Ferenc szerint orosz rulett az, ha a termelők nem használnak műtrágyát, mert meg fog látszódni a terméseredményeken.
A talajok feltöltése hatóanyagokkal nem kis idő, minimum 3-5 év. A szerves trágyákat illetően a szakember elárulta, hogy amelyik táblára juttattak ki belőle, ott 1 tonnával magasabb volt a hozam - fogalmazott.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
34 év alatt így vált a Poliext Kft. a komplex öntözési megoldások szakértőjévé
2025.03.26.Az öntözés ma már nem csupán egy lehetőség, hanem a sikeres mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A Poliext Kft. ennek szellemében évek óta folyamatosan fejleszti technológiáit és bővíti szolgáltatásait, hogy teljes körű megoldásokat kínálhasson a gazdálkodók, kivitelezők, kereskedelmi és egyéb partnerei számára.
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés