A Kárpát-medencében a klímaváltozás hatására egyre több növényfaj tűnhet el, amelyek korábban jól alkalmazkodtak a régió éghajlatához. Míg a málna szinte teljesen eltűnt, addig olyan mediterrán növények, mint a füge és néhány banánfajta, egyre gyakrabban fordulnak elő Magyarországon. A változó klimatikus viszonyok és az agráriumra gyakorolt negatív hatások központi témai a Kárpát-medencei Nagy Diák Agrárteszt 4. – Mezőgazdálkodj okosan! online vetélkedőnek, amelyet a DUE Médiahálózat hirdetett meg, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szakmai támogatásával.

Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora és agrármérnöke hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás az agrárium számára azonnali és átfogó szerkezetváltást követel meg. Kiemelte, hogy a talajhasználat és a területek kezelése drámai változtatásokra szorul. Például a hagyományos szántást egyre több helyen el kellene hagyni, mert az jelentős nedvességveszteséget és talajromlást okoz. Szántás helyett modern, talajkímélő technológiákat kellene alkalmazni, amelyek fenntarthatóbb megoldásokat kínálnak a termőtalaj megőrzésére.

füge
Fotó: Pixabay

A klímaváltozás másik fontos kihívása a vízgazdálkodás. Nem feltétlenül a csapadékmennyiség csökkenése jelenti a problémát, hanem az egyre növekvő hőmérséklet miatt bekövetkező intenzív párolgás, ami megakadályozza a víz hasznosulását a talajban. Ráadásul a csapadék egyre inkább szélsőséges időjárási események formájában érkezik, ami megnehezíti a tárolást és a hasznosítást. Gyakori, hogy rövid idő alatt hatalmas mennyiségű eső esik, amit a talaj nem képes elnyelni, és megfelelő vízelvezető rendszerek hiányában kárba vész.

A rektor hangsúlyozta, hogy a magyar agrárium talajhasználati rendszereit sürgősen hozzá kell igazítani az új éghajlati viszonyokhoz. A jelenlegi magyar éghajlat inkább hasonlít az 1950-es évek dél-európai klímájához, ezért a növénytermesztést és az állattenyésztést is ennek megfelelően kell átalakítani. A technológiai fejlesztések mellett a termesztett növény- és állatfajok kiválasztását is új alapokra kell helyezni.

Egyre több olyan növényfaj tűnik el, mint például a málna és a szeder, amelyek egykor kedvező körülmények között fejlődtek a Kárpát-medencében. Ma már csak néhány száz hektáron termelnek málnát az országban, szemben a korábbi több ezer hektárral. Ezzel szemben olyan növények termesztése válik lehetővé, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak Magyarországon.

A rektor szerint az idő ellen versenyt futunk, mivel a magyar gazdák és a hazai gazdaság évről évre jelentős károkat szenvednek el a klímaváltozás miatt. Ugyanakkor pozitív lehetőségek is rejlenek a kihívásokban. A növénytermesztéshez kapcsolódó feldolgozóipar és élelmiszeripar, különösen a gabonafélékre és kukoricára alapozva, hatalmas potenciált kínál, amelyet eddig még nem aknáztunk ki teljesen.

Forrás: novenyvedoszer.hu

További híreink

Közösen fejleszt algoritmust a precíziós gazdálkodáshoz a MATE és a TERRA-COOP

2024.10.14.

Halad a „Szántóföldi növénytermesztés permetezési hatékonyságának növelése, a növényi növekedési periódusok konvolúciós neurális hálózat alkalmazásával történő felismerésével” – című projekt.

A hét második felében éjszaka már megjelenhetnek a mínuszok

2024.10.14.

A hét elején változékony idő várható, napos és felhős időszakok váltakoznak, kisebb eső csak szórványosan fordulhat elő. A hét második felében több napsütésre számíthatunk, de a hőmérséklet reggelente 0 fok köré is hűlhet, míg nappal 12 és 19 fok között alakul.

Az agrártámogatási rendszerben az első lépés a gazdákkal való egyeztetés lenne a MAGOSZ főtitkára szerint

2024.10.14.

A gazdákkal együttműködésben kialakított, a termelőket nem hibáztató, hanem partnerként kezelő agrártámogatási rendszert szeretne látni a közeljövőben Cseh Tibor András, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.

Alapvető útmutató a savas talajba ültetéshez – a kerti talajok pH-értékének megértése

2024.10.13.

Ahogy a csípős őszi levegő beköszönt az ültetési szezonba, előfordulhat, hogy különféle növényekkel bővíthető a kert, beleértve azokat is, amelyek a savanyú talajban virágoznak. Alapvető fontosságú, hogy megértsük, hogyan teremtsünk megfelelő környezetet ezeknek a savkedvelő növényeknek, hogy virágozhassanak, és életet vigyenek a környezetünkbe.

GNSS antennák robotfűnyírókhoz

2024.10.13.

A helymeghatározás, a navigáció és az akadálykerülés a robotfűnyírók működésének kulcspontjai. A fúziós pozicionálási technológia pedig, mint például az RTK+ultrason/IMU/vision, az egyik főbb technológia.

Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként

2024.10.13.

„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás