Hirdetés
Magyarországon épülhet meg a régió első lazactermelő gazdasága
A régió első lazacfarmja valósulhat meg mintegy 8,4 milliárd forintból Zalaegerszegen. Az építkezés a tervek szerint 2022-ben kezdődik, az első lehalászás 2024-ben lesz esedékes. A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) a Magyarország számára lehívható Európai Uniós forrásból mintegy 3 milliárd forintot biztosít a beruházás számára. A fennmaradó részt banki hitelekből és befektetői forrásokból finanszírozza majd az üzemeltető Zalmon Kft.
A Napi.hu írta meg, hogy a csúcstechnológiával működő halgazdaság alapítója a Zalmon Kft. és a cég mögött álló üzletember. Sagyibó Viktor korábban a Microsoft Magyarország vállalati üzletágának igazgatójaként, majd a Miniszterelnökség miniszteri biztosaként dolgozott.
A fejlesztés indítóoka
„Azért hoztam létre a céget, hogy hazai és nemzetközi szakemberek segítségével megvizsgáljuk az úgynevezett RAS (recirculating aquaculture systems) keretein belül a hazai fenntartható lazactenyésztés lehetőségeit. A RAS magyarul recirkulációs akvakultúra rendszert jelent, amelynek lényege, hogy a felhasznált víz folyamatos tisztításon és szűrésen megy át. Így újra és újra fel lehet használni. Azáltal persze, hogy sokkal kevesebb vízre van szükség egyes folyamatokhoz, kíméljük a környezetet is. Így jöhet létre majd az a fenntartható, környezetkímélő és világszínvonalú technológiát használó magyar lazacfarm, ami régi álmom volt” - fogalmazott a cégvezető.
Hirdetés
A vállalkozó beszámolója alapján az építkezés 2022-ben indulhat, és várhatóan 2024-ben megtörténhet az első lehalászás.
A lazacfarmon a tervek szerint 26 főt alkalmaznak majd. A szakemberek keresése már elkezdődött, a leendő alkalmazottaknak egy fél éves szakmai továbbképzést is tartanak majd. Sagyibó Viktor szerint a nemzetközileg elismert magyar szakemberek felkutatása közel sem lehetetlen feladat, mivel Magyarország nagyon komoly képzést folytat a halászat és halbiológia terén.
Így néz ki majd a lazactermelés Zalában
Az előzetes számítások szerint mintegy 300 ezer hal fog élni a rendszerben 2024 év végére. Onnantól kezdve a heti kibocsátás egyenletes, körülbelül 19 tonna lesz. Ez nagyjából 4,3 ezer darab 4,5 kilogramm méretű halat jelent. Éves szinten ezer tonna a cél. Az első értékesítés is 2024 év végén várható.
A cég weboldala szerint a jelenleg ismert legmodernebb és legfentarthatóbb technológiára épülő rendszer kontrollált körülményei biztosítják a legkiemelkedőbb állatjóléti feltételeket, így a fogyasztóknak a legjobb minőségű terméket kínálhatják. A lazacfarmon nemzetközileg elismert, innovatív, a haltenyésztési-ágazatot átalakító technológiával dolgoznak, amely a felhasznált vizet újrahasznosító recirkulációs módszerre (RAS – Recirculating Aquaculture System) épül. A halnevelés során a vizet csúcstechnológiájú szűrő- és oxigénellátó rendszerek segítségével tisztítják, így újra felhasználhatóvá válik a tenyésztés során. A Zalmon Kft. a világon elindult fejlesztések mellett az elsők között használja a tengervizet nem igénylő, helyi termelési igényekre szabható rendszert, mely a fenntartható, modern és biztonságos haltermelés jövője. A tengervíz kiváltása lehetővé teszi számukra a szigorú környezetvédelmi korlátozások betartását; az antibiotikumok használatának mellőzése, illetve a mikroműanyagoktól mentes környezet biztosítja az egészségesebb és jobb minőségű termék előállítását. A rendkívül hatékony víz- és energiafelhasználásnak köszönhetően jelentősen környezetkímélő is a rendszer.
A ponty mögé zárkózna a lazacfarm
„A legnépszerűbb magyarországi hal a ponty. Ebből évente megközelítőleg 18 ezer tonnát értékesítenek hazánkban. Az összes haltermelés hozzávetőleg 26 ezer tonnát tesz ki, míg az egy főre jutó halfogyasztásunk éves szinten közelíti a 7 kilogrammot. Mi a beruházásunk által nagyjából 3-4 százalékkal növeljük a termelt mennyiséget, de az ország halászati exportját közel 30 százalékkal tudjuk megemelni, aminek már jelentősége lesz. Ezzel a beruházással szeretnénk megteremteni a magyar halgazdálkodási export alapját is, amire a későbbiekben építeni lehet.” – mondta.
Az export mellett a hazai piacra is készülnek termelni, amivel elő kívánják segíteni a hazai fogyasztás növelését. Az üzletember a külföldi és magyar szakemberekkel történő megbeszélései után úgy látja, hogy komoly igény mutatkozik a környezettudatos módon előállított (azaz jobb minőségű, frissebb, antibiotikum, mikroműanyag- és vegyi anyag mentes) lazacra a hazai és a világpiacon is. Versenyképes árakkal kalkulálnak, majd a 2024-es évet követően számítanak a termelési volumenük növekedésére.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében
Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés