Hirdetés
Magyar kutatóhölgyek fedeztek fel egy különleges biostimulátor-alapanyagot Tokaj szőlőtőkéin
Forgalomba hozatali engedélyt kapott és már a kereskedelemben is elérhető a Debreceni Egyetem kutatóinak felfedezése, egy különleges tulajdonságokkal rendelkező biostimulátor. Ehhez a magyar kutatók egészséges növényekből két gombatörzset izoláltak, amelyek endofitonok lévén együtt tudnak élni a növénnyel, és jótékony hatást fejtenek ki a szövetekben. A biostimulátor hatékonyságával kapcsolatban öt éve végeznek szabadföldi kísérleteket, ezek bizonyítják az eredményességét, a mintákban kimutathatók a készítmény pozitív hatásai.
Karaffa Erzsébet, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Élelmiszertudományi Intézetének egyetemi tanára és Kovács Csilla, a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Újfehértói Kutatóintézet Gyümölcstermesztési, Fajtafenntartási és Génmegőrzési Osztályának vezetője 2015-ben kezdte meg kutatását a Tokaji borrégióban. A vizsgálatok eredménye, a Tricho Immun biostimulátor a piacon egyedülálló termék, Európában jelenleg nincs forgalomban hasonló növénykondicionáló készítmény - számolt be a részletekről az Unideb, a Debreceni Egyetem weboldala.
Kovács Csilla a PhD-munkája során hét éve kezdett mikrobákat kimutatni tokaji szőlőkből. Ott talált néhány jól fejlődő tőkét a sok fertőzött között, és azokból izolált két Trichodermát, amelyek a Tricho Immun meghatározó elemei. A szántóföldi növényeknél, valamint a gyümölcsösösökben végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a kondicionáló hatására egyebek mellett a lombnövekedés, a terméshozam, valamint a cukortartalom emelkedése elérheti az 5-15 százalékot.
Hirdetés
Magyar szabadalom Tokajból
A termék védelmet nyújt a biotikus és az abiotikus stresszel szemben egyaránt, fokozza a növény immunitását úgynevezett növényi probiotikumként a kórokozó gombafajokkal szemben, továbbá megakadályozza az esetleges sérüléseken történő bejutásukat, sebzáró képességének köszönhetően pedig a felületek felülfertőződését. Egyelőre biostimulátorként kapott engedélyt, de biofungicidnek is tekinthető, mert in vitro tökéletes hatást ér el a virágfertőző moníliával és a meggy antraknózisát okozó gombával szemben. A gyakorlati tapasztalatok szerint pedig visszaszorítja almában a varasodást és a nektriás ágrákot. Ez annak köszönhető, hogy a Trichoderma-fajok hiperparazita gombák, amelyek a kórokozó gombákon élősködnek. Metszés után hektáronként egy kilogrammos adagban kipermetezve a készítményt, a Trichodermák bejutnak a fás szövetekbe és ott csúcsi és gyökérirányba is mozognak, oda jutnak, ahol táplálékot találnak.
Eredetileg szőlőben a mind súlyosabb gondokat okozó fás betegségek ellen akartak kifejleszteni egy gyógyhatású készítményt, a lehetőségek azonban nem korlátozódnak a szőlőre. A hiperparazita gomba nagyon gyorsan szaporodik, főként hűvösebb időben, ezért alkalmas a metszés utáni kijuttatásra. Rézzel együtt adagolható, de a kén nagyon visszafogja a szaporodását, és további kísérletek folynak más gombaölő szerekkel is - mondta Kovács Csilla.
A gyakorlatban is hasznos egyetemi kutatási eredmények: biostimulátor lett a felfedezésből
A Debreceni Egyetem úttörő szerepet tölt be a hazai technológiatranszfer- programok kidolgozásában, a magyar egyetemek közül elsőként indított Proof of Concept programot az intézményben keletkezett kutatási eredmények hasznosítására. Bene Tamás, az egyetemi Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ vezetője szerint az egyetem fontos célja, hogy a kutatási eredmények ne csak tudományos publikációk, hanem konkrét termékek és szolgáltatások formájában is megjelenjenek és hasznosuljanak. Ezt a folyamatot támogatja az UD-IMPACT program, mely a Debreceni Egyetem Innovációs Alap (DEINA) finanszírozásával valósul meg.
A Tricho Immun az első olyan piaci termék, mely így jutott el a technológiatranszfer fázisába. A szentendrei Danuba Kft.-vel született licenciamegállapodás értelmében a hazai cég vezetheti piacra a terméket. A Danuba környezetkímélő- és biokészítményeket, tápanyagokat forgalmaz, termékei jelentős részét külföldről szerzi be. Zajácz István ügyvezető ezért is örült annak, hogy itthon ilyen minőségű Trichodermát találtak. Ezeknek a gombáknak a jótékony hatása közismert, azonban a Karaffa Erzsébet és Kovács Csilla által leírt fajok hatása és eredményei Európában, sőt világszerte is egyedülállóak.
A Tricho Immun már kiskereskedelmi forgalomban is megvásárolható. A Danuba Kft. 100 grammos kiszerelésben is elérhetővé tette a fogyasztók számára a Debreceni Egyetem kutatói által elért tudományos eredményeken alapuló terméket - írták a magyar felfedezésről.
A különleges Trichoderma törzsek molekuláris markerekkel történő pontos azonosítása
A Trichoderma törzseink pontos faji azonosítását a megfelelő molekuláris markerekkel (ITS, tef1) végeztük el. Ennek alapján a Harzianum csoporton belül a Trichoderma afroharzianum (TR04) és a Trichoderma simmonsii (TR05) fajba tartoznak - írták a kutatás részleteiről.
Így írták le a kutatók a kísérleti eredményeket:
"Az általunk alkalmazandó gombatörzsek szabadföldi kísérletekben, különböző alkalmazásokkal képesek voltak kolonizálni szőlő esetében az idősebb növények kordonkarját, az oltványokat (alany és nemes részt egyaránt), a gyökereket, valamint a gyökérkezelést követően a teljes fás/lágy növényi szöveteket. In vivo kísérletekben igazoltuk, hogy a törzsek képesek számos kultúrában (alma, szőlő, szántóföldi növények) fennmaradni, később is visszaizolálhatók" - írták.
"Kimutattuk, hogy a törzsekkel kezelt, tőkebetegség (Grapevine Trunk Disease – GTD) tüneteit mutató szőlőnövényeken a kezelés hatására a vegetatív szerveken a betegség jellegzetes tünetei csökkentek, vagyis a kezelés hatása kuratív volt. Ezt a hatást támasztja alá az a vizsgálatunk is, amelyben a kezelt, eltérő fajtájú szőlőnövények kórokozó gombákat is tartalmazó, nekrotikus fás szövetéből is kimutattuk a kezelés során alkalmazott törzseket. Törzseink nem csupán a felszínen, a metszési sebek felületén képesek kiszorítani a kórokozó gombákat, hanem a fás szövet belsejében is. A Trichoderma kezelés hosszútávon képes biztosítani a tünetek kezelését, a kórokozó fajok pusztítását, kontrollját" - foglalták össze a magyar kutatóhölgyek a biostimulátor alapját képező gombák hatásait.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés