Forgalomba hozatali engedélyt kapott és már a kereskedelemben is elérhető a Debreceni Egyetem kutatóinak felfedezése, egy különleges tulajdonságokkal rendelkező biostimulátor. Ehhez a magyar kutatók egészséges növényekből két gombatörzset izoláltak, amelyek endofitonok lévén együtt tudnak élni a növénnyel, és jótékony hatást fejtenek ki a szövetekben. A biostimulátor hatékonyságával kapcsolatban öt éve végeznek szabadföldi kísérleteket, ezek bizonyítják az eredményességét, a mintákban kimutathatók a készítmény pozitív hatásai.

Karaffa Erzsébet, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Élelmiszertudományi Intézetének egyetemi tanára és Kovács Csilla, a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Újfehértói Kutatóintézet Gyümölcstermesztési, Fajtafenntartási és Génmegőrzési Osztályának vezetője 2015-ben kezdte meg kutatását a Tokaji borré­gióban. A vizsgálatok eredménye, a Tricho Immun biostimulátor a piacon egyedülálló termék, Európában jelenleg nincs forgalomban hasonló növénykondicionáló készítmény - számolt be a részletekről az Unideb, a Debreceni Egyetem weboldala.

Karaffa Erzsébet, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Élelmiszertudományi Intézetének egyetemi tanára és Kovács Csilla, a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Újfehértói Kutatóintézet Gyümölcstermesztési, Fajtafenntartási és Génmegőrzési Osztályának vezetője - Fotó: www.unideb.hu

Kovács Csilla a PhD-munkája során hét éve kezdett mikrobákat kimutatni tokaji szőlőkből. Ott talált néhány jól fejlődő tőkét a sok fertőzött között, és azokból izolált két Trichodermát, amelyek a Tricho Immun meghatározó elemei. A szántóföldi növényeknél, valamint a gyümölcsösösökben végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a kondicionáló hatására egyebek mellett a lombnövekedés, a terméshozam, valamint a cukortartalom emelkedése elérheti az 5-15 százalékot.

Magyar szabadalom Tokajból

A termék védelmet nyújt a biotikus és az abiotikus stresszel szemben egyaránt, fokozza a növény immunitását úgynevezett növényi probiotikumként a kórokozó gombafajokkal szemben, továbbá megakadályozza az esetleges sérüléseken történő bejutásukat, sebzáró képességének köszönhetően pedig a felületek felülfertőződését. Egyelőre biostimulátorként kapott engedélyt, de biofungicidnek is tekinthető, mert in vitro tökéletes hatást ér el a virágfertőző moníliával és a meggy antraknózisát okozó gombával szemben. A gyakorlati tapasztalatok szerint pedig visszaszorítja almában a varasodást és a nektriás ágrákot. Ez annak köszönhető, hogy a Trichoderma-fajok hiperparazita gombák, amelyek a kórokozó gombákon élősködnek. Metszés után hektáronként egy kilogrammos adagban kipermetezve a készítményt, a Trichodermák bejutnak a fás szövetekbe és ott csúcsi és gyökérirányba is mozognak, oda jutnak, ahol táplálékot találnak.

Eredetileg szőlőben a mind súlyosabb gondokat okozó fás betegségek ellen akartak kifejleszteni egy gyógyhatású készítményt, a lehetőségek azonban nem korlátozódnak a szőlőre. A hiperparazita gomba nagyon gyorsan szaporodik, főként hűvösebb időben, ezért alkalmas a metszés utáni kijuttatásra. Rézzel együtt adagolható, de a kén nagyon visszafogja a szaporodását, és további kísérletek folynak más gombaölő szerekkel is - mondta Kovács Csilla. 

Karaffa Erzsébet, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Élelmiszertudományi Intézetének egyetemi tanára és Kovács Csilla, a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Újfehértói Kutatóintézet Gyümölcstermesztési, Fajtafenntartási és Génmegőrzési Osztályának vezetője a laboratóriumban - Fotó: www.unideb.hu

A gyakorlatban is hasznos egyetemi kutatási eredmények: biostimulátor lett a felfedezésből

A Debreceni Egyetem úttörő szerepet tölt be a hazai technológiatranszfer- programok kidolgozásában, a magyar egyetemek közül elsőként indított Proof of Concept programot az intézményben keletkezett kutatási eredmények hasznosítására. Bene Tamás, az egyetemi Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ vezetője szerint az egyetem fontos célja, hogy a kutatási eredmények ne csak tudományos publikációk, hanem konkrét termékek és szolgáltatások formájában is megjelenjenek és hasznosuljanak. Ezt a folyamatot támogatja az UD-IMPACT program, mely a Debreceni Egyetem Innovációs Alap (DEINA) finanszírozásával valósul meg.

A Tricho Immun az első olyan piaci termék, mely így jutott el a technológiatranszfer fázisába. A szentendrei Danuba Kft.-vel született licenciamegállapodás értelmében a hazai cég vezetheti piacra a terméket. A Danuba környezetkímélő- és biokészítményeket, tápanyagokat forgalmaz, termékei jelentős részét külföldről szerzi be. Zajácz István ügyvezető ezért is örült annak, hogy itthon ilyen minőségű Trichodermát találtak. Ezeknek a gombáknak a jótékony hatása közismert, azonban a Karaffa Erzsébet és Kovács Csilla által leírt fajok hatása és eredményei Európában, sőt világszerte is egyedülállóak.

A Tricho Immun már kiskereskedelmi forgalomban is megvásárolható. A Danuba Kft. 100 grammos kiszerelésben is elérhetővé tette a fogyasztók számára a Debreceni Egyetem kutatói által elért tudományos eredményeken alapuló terméket - írták a magyar felfedezésről.

A különleges Trichoderma törzsek molekuláris markerekkel történő pontos azonosítása

Trichoderma törzseink pontos faji azonosítását a megfelelő molekuláris markerekkel (ITS, tef1) végeztük el. Ennek alapján a Harzianum csoporton belül a Trichoderma afroharzianum (TR04) és a Trichoderma simmonsii (TR05) fajba tartoznak - írták a kutatás részleteiről.

Így írták le a kutatók a kísérleti eredményeket:

"Az általunk alkalmazandó gombatörzsek szabadföldi kísérletekben, különböző alkalmazásokkal képesek voltak kolonizálni szőlő esetében az idősebb növények kordonkarját, az oltványokat (alany és nemes részt egyaránt), a gyökereket, valamint a gyökérkezelést követően a teljes fás/lágy növényi szöveteket. In vivo kísérletekben igazoltuk, hogy a törzsek képesek számos kultúrában (alma, szőlő, szántóföldi növények) fennmaradni, később is visszaizolálhatók" - írták.

"Kimutattuk, hogy a törzsekkel kezelt, tőkebetegség (Grapevine Trunk Disease – GTD) tüneteit mutató szőlőnövényeken a kezelés hatására a vegetatív szerveken a betegség jellegzetes tünetei csökkentek, vagyis a kezelés hatása kuratív volt. Ezt a hatást támasztja alá az a vizsgálatunk is, amelyben a kezelt, eltérő fajtájú szőlőnövények kórokozó gombákat is tartalmazó, nekrotikus fás szövetéből is kimutattuk a kezelés során alkalmazott törzseket. Törzseink nem csupán a felszínen, a metszési sebek felületén képesek kiszorítani a kórokozó gombákat, hanem a fás szövet belsejében is. A Trichoderma kezelés hosszútávon képes biztosítani a tünetek kezelését, a kórokozó fajok pusztítását, kontrollját" - foglalták össze a magyar kutatóhölgyek a biostimulátor alapját képező gombák hatásait.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogy kikerülhessen a tábla a kertre: PATKÁNYMENTES ÖVEZET!

2024.09.20.

Elege van abból, hogy a rágcsálók tönkreteszik értékes termékeit és virágait? Most nyolc olyan eljárást ismertetünk, amelyek révén különösebb erőfeszítés nélkül patkánymentes övezetté tehető a kert!

Újabb árucikkekkel bővítette lejárati útmutatóját a Nébih

2024.09.20.

További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának lejárati útmutatója

A hirtelen jött esők mindent megváltoztattak, de hogyan alakul a termés minősége?

2024.09.20.

Az elmúlt tíz napban jelentős mennyiségű csapadék hullott országszerte, ami alaposan átnedvesítette a talaj felső rétegeit. Bár az időjárás a múlt héten hűvösebb volt, most visszatért a meleg, ami kedvező feltételeket teremt a mezőgazdasági munkákhoz. Az őszi káposztarepce vetése és kelése, valamint a nyári kapásnövények betakarítása is optimális körülmények között zajlik. A napos, száraz időjárás elősegíti a munkálatokat, így a gazdák hatékonyabban tudják folytatni a betakarítást.

Kedden újra fordulat áll be az időjárásunkban

2024.09.20.

A következő hét nap időjárása változatos arcát mutatja, a napos, száraz időtől kezdve az esős, felhős napokig minden megtalálható lesz. A hét elején még zavartalan napsütés várható, azonban a hét közepétől változékonyabbra fordul az idő, helyenként záporokkal és élénk széllel. Nézzük, mire számíthatunk naponta!

A talajvédelem új korszaka: 3 millió hektáron indul talajkímélő gazdálkodás

2024.09.20.

Hazánk vállalta, hogy 2023-ra legalább 1 millió hektáron alkalmaznak talajkímélő gazdálkodást, azonban a termelők összesen 3 millió hektáron vállalták a talajvédelmi szempontok érvényesítését.

Közös az EU-s és a magyar érdek: az európai mezőgazdaság erősítéséről tárgyaltak Budapesten

2024.09.20.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett szeptember 5-6-i budapesti KAP Konferencián a Közös Agrárpolitika volt a fő téma.

Partnerhírek
Partner

Kétszer ad, aki gyorsan ad

2024.09.20.

El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.

Partner

Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok

2024.09.19.

A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon. 

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 szervós kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 szervós kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás