Egy tudományos alapossággal készült, a mezőgazdasági kapcsolódásokat, együttműködéseket új szemléletmóddal támogató rendszer indult Lynx, magyarul hiúz néven. A program a gazdálkodók és a mezőgazdasági ágazat más szereplőinek mindennapi tevékenységét szeretné segíteni, gördülékennyé, hatékonnyá tenni.

Amit  sólyomszemnek vagy sasszemnek nevezünk, más nyelveken hiúzszeműnek mondják. Különlegesen éles látásának köszönhetően a hiúz a megfontoltság, az új szemléletmód, a „Hiúzok Akadémiájának” 1603-as megalapítása óta a tudomány szimbóluma. Links, mint láncszemek, melyek összekapcsolnak - írta a magyar fejlesztésről összeállított cikkében a Magyar Mezőgazdaság. 

Egy tudományos alapossággal készült, a mezőgazdasági kapcsolódásokat, együttműködéseket új szemléletmóddal támogató rendszer készült Lynx, magyarul hiúz néven
Egy tudományos alapossággal készült, a mezőgazdasági kapcsolódásokat, együttműködéseket új szemléletmóddal támogató rendszer készült Lynx, magyarul hiúz néven

A munkaerőhiány vagy a hatékonyság fokozásának kényszere a gazdaságokat arra sarkallja, hogy a digi­talizációs eszközök területén fejlesszenek. Szakhatósági oldalon is folyamatos fejlesztések zajlanak, ilyen a Nébih Elektronikus Gazdálkodási Naplója is. Az adatok folyamatosan keletkeznek: laborvizsgálatokból, szenzorokból, műholdakról, meteorológiai állomásokról, mezőgazdasági munkagépekből vagy akár a fejőrobotokból. Az egyes gazdaságokban különböző mértékben halmozódnak fel az adatok, ezek felhasználása és kiértékelése is eltérő formában történik.

A magyar gazdálkodás sajátosságai nehézségeket okoznak

Számos kihívással kell szembenéznie annak a gazdálkodónak, aki farmmenedzsment szoftver bevezetését és használatát tervezi. Az elérhető szoftverek döntő többsége angol nyelvű, illetve gyakoriak a fordítási hiányosságok. Kihívást jelent az egyéb rendszerekkel történő kompatibilitás vagy akár az inputanyagok felhasználásának elemzése is. És van egy olyan kihívás, amire a Magyarországon elérhető rendszereknek alkalmasnak kellene lenniük: a rendszerváltást követően a közép-európai országokban kialakult összetett és sokszínű gazdálkodási modellek rugalmas kiszolgálására. A térségben ugyanis nagyon nagy számban vannak olyan működő gazdaságok, amelyek cégforma és adózás tekintetében több egységből, akár 10-15 vállalkozásból is állnak. Még a kisebb családi gazdaságok esetében is gyakran előfordul, hogy külön bejegyzett vállalkozása és őstermelői igazolványa van a családtagoknak - közölték.

A döntéshozatal és a mindennapi munkavégzés, a vetőmag-, növényvédőszer- vagy műtrágyabeszerzés, illetve a géphasználat tekintetében egyetlen gazdaságként működnek, de tulajdonjogilag több kisebb gazdaságként szerepelnek.

Az ilyen módon működő gazdaságoknál halmozódnak az adminisztrációs terhek, a digitális adatszolgáltatás szinte elviselhetetlen többletterhet jelent.

A gazdálkodás adatkezelése szempontjából az is fontos tényező, hogy sok gazdaság igénybe vesz valamilyen külső szaktanácsadási formát, legyen az agronómiai (pl. növényvédelmi, tápanyag-gazdálkodási) szakirányítás avagy adminisztratív, pályázati, ügyviteli szaktanácsadás. A szaktanácsadókkal való együttműködést és a közös munkát általában nem segítik hatékonyan a hazai viszonyokat, sajátosságokat figyelmen kívül hagyó külföldi szoftverek.

Áttekinthető és felhasználóbarát

Ezeket a szakmai kihívásokat vette számításba Bartók Béla, amikor elindította a FarmLYNX rendszer fejlesztését. A szakember a lapnak adott interjúja során beszélt karrierje elején végzett távközlési adatbányászati munkájáról és az agrárágazatra szakosodott Kleffmann Group piackutató cég vezetése során szerzett tapasztalatairól is. Ott aktív részese volt annak a folyamatnak, melynek során egy helyi viszonyokra kifejlesztett kisvállalatirányítási szoftver a nemzetközi cégcsoport globális hálózatát kiszolgáló rendszerré nőtte ki magát.

Mesélt még az immár közel 20 éves múltra visszatekintő Kleffmann Gazdanaplóról is: arról a különleges határidőnaplóról, amely a mezőgazdaság sajátos időbeosztásához igazodva nem naptári, hanem gazdálkodási évet ölelt fel, és hasznos nyilvántartó táblázatokat tartalmazott, amelyekben a mezőgazdasági tevékenységeket: vetést, permetezéseket, tápanyag-utánpótlást, beszerzéseket lehetett vezetni.

A mezőgazdasági ágazattal immár 20 éve foglalkozó piackutató szakember elmondta, hogy közel 10 éves fejlesztési munka eredményeképpen készülnek egy új agráradminisztrációs szoftver bevezetésére, melyben 25 év szakmai tapasztalatára építve igyekeztek gyakorlatias megoldást találni az említett kihívásokra, egy komplex mezőgazdasági együttműködési rendszer formájában.

A magyar fejlesztés tulajdonságai

Az alapos fejlesztési munka eredményeképpen megszületett, FarmLYNX néven bevezetésre kerülő új rendszer számos speciális adatstruktúrát és információt tartalmaz, melyek mind azt a célt szolgálják, hogy a végeredmény egy áttekinthető és felhasználóbarát megoldás legyen, amely az adminisztratív munkát gyakorlatias megoldásokkal egyszerűsíti a gazdálkodók és a szaktanácsadók, illetve a szakirányítók számára.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy ezek a szempontok nagyon fontosak egy ilyen szoftver esetén, és ezekre a szempontokra az adminisztratív szoftverrendszerek nem figyelnek kellőképpen - mondta.

A fejlesztés sarokpontja volt az is, hogy az adatok kezelését rugalmasan, ugyanakkor biztonságosan lehessen szétosztani az érintettek között, és a felhasználókhoz rendelt adatkezelési jogosultságokat könnyedén lehessen áttekinteni és kiosztani. Ezáltal a különböző munkaterületek felelősei mindig a nekik szükséges információkat látják.

A gazdaságok mindennapi életéhez igazodó gyakorlatias megoldások mellett az új szoftver fejlesztése során a tudományos megalapozottság is fontos volt, azért, hogy a gazdálkodókat sokoldalúan tudják támogatni nem csak az ügyviteli, pénzügyi, de az agronómiai döntéseik meghozatalában is, olyan információkkal, melyek jó, ha egy helyen megtalálhatók és könnyen elérhetők.

Ezért szerteágazó agronómiai tudást is beépítettek a rendszerbe: rendszertani, azaz taxonómiai keretekbe ágyazott teljeskörű károsító adatbázis, növények és gyomok fenológiai stádium rendszerével, valamint betegségek és kártevők jellemző fejlődési forma rendszerével kiegészítve.

Ehhez integrált módon kapcsolódnak az inputanyag törzsadatok (vetőmagok, növényvédő szerek, műtrágyák, biostimulátorok és más termésnövelő anyagok), és ennek köszönhetően egészen egyedi módon felépített, könnyen kezelhető keresések és ellenőrzések érhetők el a rendszerben. A rendszer ezen tudása segíthet abban, hogy a gazdálkodók a szaktanácsadók segítségével, egy programot közösen használva növeljék a hatékonyságot. Ahogy Bartók Béla, az AgroLYNX Zrt. vezetője röviden összefoglalta: tudományosan életszerű avagy életszerűen tudományos rendszert igyekeztek felépíteni.

Hazai igényekre fejlesztve

A felhasználók számára könnyen elérhető és gyorsan megtanulható szoftverrendszerben az együttműködési lehetőségek az inputanyag-beszerzések lebonyolításában és a kötelező hatósági adatszolgáltatásokban is segítik a gazdákat. Az eGN rendszerrel történő teljeskörű adatintegráció jókor jön a gazdálkodóknak és szaktanácsadóknak, hiszen közeleg a 2024-es évre vonatkozó gazdálkodási napló jelentések január végi leadási határideje, és a 2025 januárjától esedékes naprakész, folyamatos jelentésadási kötelezettség bevezetése.

A FarmLYNX rendszer használatával ez az adminisztratív kötelezettség többé nem okoz gondot: mindössze 2-3 perces munkát igényel az adatok áttöltése és a jelentések automatikus elkészítése és beadása a hatóságnak megfelelő formában.

A különleges előny

Ebben mutatkozik meg a szoftver egyik nagy előnye és sajátossága is: a hazai viszonyok figyelembevételével kialakított speciális adatstruktúráknak, az egyedi felépítésnek és működésmódnak köszönhetően képes rá, hogy az egységesen kezelt, de jogilag eltérő tulajdonú gazdaságok számára is néhány kattintást követően, külön-külön végezze el a kötelező hatósági adatszolgáltatást. Ezzel időt és fáradságot spórolhatnak meg a felhasználók az adminisztrációban.

A FarmLYNX rendszer egy kife­jezetten a hazai igényekre fejlesztett mezőgazdasági együttműködési, illetve farmmenedzsment szoftver, amit a gazdák és a szaktanácsadók felhő alapú szolgáltatásként, éves előfizetés formájában tudnak elérni, egyszerűen, egy webes böngészőn keresztül. Az előfizetési díj az üzemmérettől és a ténylegesen igénybe vett szolgáltatások körétől függ. A rendszert egyszerre használhatják a gazdák és a szaktanácsadók, de akár az inputanyag-kereskedők és -forgalmazók is, ugyanis a FarmLYNX egy árajánlatkérő és online megrendelés-kezelő modult is tartalmaz.

Az eddigi információk alapján úgy tűnik, hogy megszületett egy olyan komplex és a valódi igényeket figyelembe vevő szoftver, melyben a tudományos ismeretek helyét is megtalálták, és mindez hasznos segítség lehet a digitalizálódó mezőgazdaság számára - fogalmaz a cikk. Az AgroLYNX Zrt. csapata intenzív online oktatási tevékenységgel tervezi támogatni a szaktanácsadókat és a gazdálkodókat, hogy a gazdálkodási napló jelentések kampányidőszakában már kényelmesen tudják használni az új szolgáltatást - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Ők lettek a legjobb szaktanácsadók 2024-ben

2024.12.03.

Kihirdették a „2024. Év Szaktanácsadója” cím nyerteseit.

Pára és ónos szitálás lehet ma

2024.12.03.

A következő három napban többnyire borult, párás idő várható, helyenként szitálással vagy gyenge csapadékkal, míg csütörtökön nyugat felől fokozatosan felszakadozik a felhőzet, és rövid időre a nap is kisüthet; a hőmérséklet -3 és +7 fok között alakul.

Olcsó az ára, mégis bezuhant a romániai méz exportja

2024.12.03.

Az év első 6 hónapjában Románia 466 tonna mézet értékesített az Európai Unión kívüli piacokon, ez 51 százalékkal marad el a 2023 azonos időszakában exportált mennyiségtől.

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 101 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás