Hirdetés
Lóútlevél, származási lap, állategészségügyi bizonyítvány – teendők import lovak esetén
Az ideális ló megtalálása nem feltétlenül könnyű feladat. A lóvásárlás során előfordulhat, hogy az álomlovunk határainkon túl tartózkodik. Európai uniós tagságunk jelentősen leegyszerűsítette az Unió területén belül tenyésztett lovak Magyarországra történő behozatalát. Attól függően azonban, hogy az adott ló tenyésztési vagy nem tenyésztési céllal érkezik hazánkba, különféle kötelezettségek terhelik tulajdonosát.
A lovasok.hu ezúttal az import lovak behozatalával kapcsolatban nyújtott segítséget a külföldi lóvásárlás előtt állóknak.
Tenyésztési célú import
Az Európai Unió területéről érkező ló behozatalának az alábbi állategészségügyi feltételei vannak: a lovat a szállításkor kísérnie kell lóútlevélnek (és származási lapnak, ha az útlevél nem tartalmazza a származási adatokat), illetve állategészségügyi bizonyítványnak. Az egyes tagállamok eltérő járványügyi helyzete miatt az Európai Unión belül sem engedélyezett feltétel nélkül a lófélék mozgása. Az olyan tagállamok esetén, ahol ragályos betegségek, mint például a fertőző kevésvérűség, a tenyészbénaság jelen vannak bizonyos feltételek esetén indíthatnak csak lóféléket más tagállamokba, akár ideiglenes jelleggel is.
Hirdetés
A hazánkba behozott ló származását a tenyésztési célú hasznosítás előtt honosíttatni kell az MLOSZ Tenyésztési Irodájában. A honosítás során a származási lapot ellenőrzik és lefordítják. Tartalmát rögzítik a magyar lótenyésztési információs rendszerben. Ez az adott fajta elismert tenyésztő szervezete által vezetett törzskönyvbe történő bekerülés előfeltétele is.
Fedezőmén abban az esetben válhat egy EU-tagországból behozott ménből, ha azt valamely tenyésztő egyesület előzetesen elfogadta a fajtába tartozónak.
A honosítás az olyan lovak esetében is kötelező, amelyek nem tartoznak egyetlen fajtába sem, vagy olyan fajtát képviselnek, amelynek még nincs hazánkban elismert tenyésztő szervezete.
Harmadik országból történő ló behozatala esetén az alábbi állategészségügyi feltételeknek kell megfelelni: a lovat a szállításkor kísérnie kell a lóútlevélnek (ha van az adott országban), a származási lapnak (ha az útlevél nem tartalmazza a származási adatokat), valamint a harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó állategészségügyi bizonyítványnak.
Nem tenyésztési célú import
Amennyiben a hazánkba behozott lóval nem szándékoznak tenyészteni, úgy az importhoz az alábbi állategészségügyi dokumentumok szükségesek attól függően, hogy a küldő ország tagja-e az Európai Uniónak vagy sem.
Európai Unióból történő behozatal esetén:
• Lóútlevél
• Állategészségügyi bizonyítvány (az FVM honlapjáról letölthető)
Harmadik országból történő behozatal esetén:
• Lóútlevél (ha van az adott országban)
• Származási lap
• Állategészségügyi bizonyítvány (az FVM honlapjáról letölthető)
A nem tenyésztési céllal, az Unió területéről érkező lovat regisztráltatni, a harmadik országból érkezőt pedig honosíttatni kell az MLOSZ Tenyésztési Irodájában.
Amennyiben egy korábban regisztrált ló mégis tenyésztési célú felhasználásra kerül, úgy annak származását utólag (még a tenyésztési célú felhasználás előtt) honosíttatni kell.
Honosítás
A vonatkozó jogszabályok értelmében honosítani kell minden
• harmadik országból származó lovat;
• tenyésztési céllal Magyarországra behozott lovat;
• lóútlevél nélkül Magyarországra behozott lovat.
A honosítás során a ló egy importazonosító számmal bekerül az országos lótenyésztési információs rendszerbe. Ez előfeltétele a hazai tenyésztő egyesületi tagságnak, és utódai is csak ily módon lehetnek ismert származásúak.
A honosítást a tulajdonos kezdeményezi a honosítási ügyintézőnél. Ehhez szükség van a külföldi eredeti lóútlevélre és származási lapra (amennyiben a lóútlevél nem tartalmazza a származási adatokat). A honosítási eljárás során a lovat az illetékes megyei lótenyésztési felügyelő azonosítja, és arról lóazonosító lapot állít ki.
Regisztráció
A regisztráció célja, hogy a ló bekerüljön az országos lótenyésztési információs rendszerbe egy újonnan képzett importazonosító számon keresztül. Ez előfeltétele a tulajdonosátírásnak és a versenyeken való részvételnek. Regisztrációra akkor van lehetőség, ha a ló már rendelkezik EU-tagország által kibocsátott lóútlevéllel vagy FEI útlevéllel, és hazánkban nem szándékoznak tenyésztésbe vonni.
Az EU-tagországokból származó lóútlevél, akárcsak a hazai, végigkíséri a lovat élete végéig, és ugyanazt a célt szolgálja, mint a hazai. Új, magyar lóútlevél kiváltása tehát szükségtelen és tilos.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés