A lombtrágyázás jelentősége avagy miért hasznos a levélen keresztül történő tápanyagpótlás?
Hirdetés
Milyen esetben lehet nélkülözhetetlen a levélen keresztül történő tápanyagpótlás?
1. A talajviszonyok korlátozzák a növény számára a felvehető tápanyagokat. A túl alacsony illetve túl magas talajhőmérséklet jelenthet gátló hatást a növény számára, csakúgy, mint a talaj optimális pH értékétől való eltérés. A magasabb pH-tartományokban például a következő mikroelemek: Cu, Mn, Fe, Zn felvétele csökken. 2. Hiányoznak bizonyos tápanyagok a talajból. Egyes tápelemek hiánya esetén beszélhetünk abszolút és relatív hiányról is. Egyes talajainkon például problémát jelenthet a cink hiánya, a cink-foszfor antagonizmus miatt. A nagy mennyiségű szénsavas meszet tartalmazó, illetve az erősen foszfáttrágyázott talajok például gyakran cinkhiányosak. Ahhoz, hogy eldönthessük abszolút vagy relatív tápelemhiánnyal állunk szemben, talaj- és levélanalitikai vizsgálatokra van szükség. 3. A növények fejlődésének olyan intenzív szakaszánál, amikor egyes tápelemek nem tudnak megfelelő mennyiségben az adott szervekhez, szövetekhez eljutni. Az intenzív növekedés, illetve a virágzás és termésképzés időszakában gyakran lehet szükség mikroelempótlásra. A bór például fontos mikroelem a virág és termésképzésben mutatkozó jelentősége miatt. A búza például az egész tenyészidőszak alatt vesz fel ebből a mikroelemből, de legnagyobb mennyiségre a kalászolás-virágzás időszakában van szüksége.A levélen keresztüli tápanyag-utánpótlás előnyei a következők:
- A tápanyagok közvetlenül és gyorsan hatnak
- 5-20-szor hatékonyabban szívódhatnak fel bizonyos tápelemek, mint a gyökéren keresztül
- Hatására a gyökéren keresztüli tápanyagfelvétel hatékonysága nő.
- Egy menetben végezhető a növényvédelmi munkákkal
- Kedvezőtlen talajállapot és szélsőséges időjárás miatt gyakran korlátolt a talajból való tápanyagfelvétel, ennek kompenzálására is jó lehetőség a lombon keresztüli táplálás.
http://www.phylazonit.hu/munkatarsak
Szerző: Holopovics Zoltán – Fejlesztési és szakmai vezető, Phalyzonit Kft. (x)Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 83 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés