Hirdetés
Leállás és elbocsátások a legnagyobb litván műtrágyagyárnál
Leállt 2022. szeptembertől a legnagyobb litván műtrágya gyár és forgalmazó, az Achema. A döntést a megemelkedett gázárakkal indokolták. A cég vezetői szerint már nem tudnak versenyképes áron termelni és forgalmazni, ezért döntöttek így. A döntés következményeként több 10 millió eurós veszteségre számítanak. A litván gyárat csak átmenetileg zárták be, miután már tavaly szeptembertől csökkentett üzemmódban működtek. Az alkalmazottak az újranyitásig karbantartási és területőrzési feladatokat végeznek.
Bár a műtrágyát most magasabb áron el lehet adni Európában, mint korábban, előállítása nagyobb mértékben drágult. A műtrágya ára a kétszeresére, önköltsége viszont a négyszeresére nőtt a gáz drágulása miatt - írta az Euronews.
"Tavaly 60 eurót fizettünk megawattóránként. Ez már akkor is soknak számított. Jelenleg a gáz ára 280 euró, ami négyszerese a tavalyinak. A műtrágya ára pedig a duplájára nőtt, mert Európán kívülről érkezik" - mondta az Achema vezérigazgatója, Ramunas Milauskas.
Hirdetés
Átmeneti a bezárás, az elbocsátások ősze jön
A cégvezető arra számít, hogy a költségek tovább növekednek, ezért a munkavállalóik 5%-ától nagy valószínűséggel meg kell válniuk. A litván műtrágyagyárat csak átmenetileg zárták be, miután már 2021. szeptembertől csökkentett üzemmódban működtek. Az alkalmazottak az újranyitásig karbantartási és területőrzési feladatokat látnak el.
Nem hagyhatja magára az alkalmazottakat hónapokra a gyár
Az Achema szakszervezetének elnöke, Birutė Daškevičienė, elmondta: tárgyalnak a cégvezetéssel arról, hogyan biztosítsák az alkalmazottak jövedelmét a leállás ideje alatt. Mint mondta, a szakszervezet még dolgozik az álláspontján, de hamarosan nyilvánosságra hozza azt - írta az LRT, a litván nemzeti rádió és televízió honlapja.
Jonava polgármestere, Mindaugas Sinkevičius a leállást követően azt nyilatkozta, hogy a cég nem hagyhatja magára az alkalmazottait. A balti hírügynökségnek (Baltic News Services) adott interjújában arról beszélt, legalább három hónapos leállásra számítanak.
A litván munkatörvény előírja a munkáltatóknak, így az Achema vállalatnak is, hogy az átlagkereset 40%-át fizessék ki a leállás során - írták. A város polgármestere szerint azonban a cég felajánlhatna a szakszervezetnek egy sokkal "előnyösebb díjazást", azért, hogy így is felelősséget vállaljon a társadalomért és dolgozóiért.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 156 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés