Bognár Lajos országos főállatorvos beszélt arról, hogy milyen változások következhetnek be a 2021-es évben a sertéságazat helyzetében. A vele készített interjúban szó volt az afrikai sertéspestis hatásairól, a Japán exportról, vakcinafejlesztésről, a vaddisznóállomány veszélyességéről, valamint a sikeres ASP-mentesítő módszerekről is. A szakember a házisertések fertőződésének esélyére is kitért a válaszaiban.

Bognár Lajos országos főállatorvossal a Disznó Klub magazin munkatársa készített interjút, ezt az anyagot szemléztük.

A sertéspestis a magyar állatállományra is veszélyes, egyelőre a megelőzés hatékony ellene, de már dolgoznak a vakcina előállításán

Mikor indulhat meg az export Japánba és ez mennyi sertéshúst jelent?

A kiszállítások az állategészségügyi exportbizonyítvány véglegesítését követően kezdődhetnek meg. A japán piacon jellemzően a különleges minőségű termékek iránt van érdeklődés. Azonban az elmúlt évek során végbement folyamatok miatt sem jósolható meg a tényleges kereslet mértéke. A megállapodás létrejöttének jelentősége azonban túlmutat a japán piac megszerzésén, ugyanis több ázsiai ország is referenciaként tekint Japánra, így folyamatban lévő állategészségügyi tárgyalásokra is pozitív hatással lehet.

A velünk hasonló helyzetben lévő országok - a mi példánk nyomán - szintén kiharcolhatják ezt a kedvezményt?

Az afrikai sertéspestis elleni védekezés jogszabályi kerete az Európai Unión belül azonos. Ezért az EU tagállamok számára bizonyos fokú előnyt minden bizonnyal jelent majd, hogy azt a japán állategészségügyi hatóság a magyar példán keresztül behatóan megismerte. Ugyanakkor a japán fél nagyon alaposan vizsgálta a vonatkozó jogszabályok gyakorlati megvalósulását is, így a regionalizáció alkalmazásával kapcsolatos szakmai tárgyalások várhatóan ezen országok számára is komoly szakmai felkészültséget igényelnek majd. Belgium megkapta az ASP-mentes státuszt.

Átvehetünk-e valamit a sikert eredményező módszerek közül?

Belgiumban a vaddisznókban megjelent afrikai sertéspestis felszámolásához az adottságok (elsősorban a földrajzi) és a lehetőségek meglehetősen mások voltak, mint hazánkban. Ugyanakkor természetesen a magyar állategészségügyi szakemberek figyelemmel kísérik a többi tagállam által alkalmazott módszereket, és azokat igyekeznek a hazai körülményekre átültetve felhasználni a védekezés során. Így például hazánkban is sikeresen alkalmazzuk a vaddisznók csapdázását, melyhez felhasználtuk a belga szakemberek tapasztalatait is a csapdák kialakítása és működtetése tekintetében. A múlt év kiemelkedő eseménye, hogy Németországba is megérkezett a vaddisznóállományba az ASP és azóta is tovább terjed. Előreláthatóan nincs gyors megoldás a mentesség újbóli eléréséhez.

Milyen következményei lehetnek ennek ránk nézve?

A pandémia és a németországi sertéspiaci események egyelőre nem eredményezték a német túlkínálat levezetéseként dömpingszerű mennyiségű tételek megjelenését Magyarországon sem az élőállatot, sem a húspiacot tekintve. Az EU piacán az ASP vagy egyéb okból megjelenő többlet sertéshús veszélye miatt azonban az elmúlt év folyamán több irányító bizottsági és tanácsi ülésen támogattuk sürgős és Európa-szintű piaci válságkezelő intézkedések bevezetését. Szükség esetén készen állunk ennek újbóli szorgalmazására. Mindezek hatékony promócióval és a jelenlegi nemzeti támogatások kihasználásával enyhíthetik a piaci nyomást és a jövőbeni negatív következményeket.

Hasonlóan a humán COVID- járványhoz, az ASP esetében is a hatékony vakcina jelenthet megoldást. Hogy áll a világ ezzel?

Egy ASP ellen megfelelően alkalmazható vakcina esetében a vírus elleni hatékonyság mellett kulcsfontosságú szempont a gazdaságos előállíthatóság, a különböző vírustörzsekkel szembeni védelem (keresztvédelem) kialakítása, valamint vaddisznók esetében a szájon át történő alkalmazhatóság biztosítása. A betegség ellen a hagyományos módon előállított, elölt vakcinák, illetve a vírus egyes fehérjéit tartalmazó alegységvakcinák teljes mértékben hatástalannak bizonyultak. Világszerte intenzív kutatások és kísérletek folynak egyéb típusú vakcinajelöltekkel, melyben európai uniós projekt keretében a Nébih is aktívan részt vesz, holland, olasz, portugál, és spanyol partnerekkel együtt.

Ezidáig sikerült házisertés állományainkat megóvni az ASP-fertőzéstől. Vajon meddig tartható ez az állapot?

A házisertés állományokra nézve a legnagyobb kockázatot a járványvédelmi előírások be nem tartása és a felelőtlen emberi magatartás (például állati eredetű élelmiszerhulladék etetése) jelenti. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az állattartók, a vadászok és valamennyi érintett folyamatosan betartsa a rá vonatkozó előírásokat, és kövesse az állategészségügyi hatóság által közzétett tájékoztatásban, figyelemfelhívásban foglaltakat, melyekkel megelőzhető a betegség terjedése - mondta Dr. Bognár Lajos.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás