Hirdetés
Különleges jeladót kapott egy ritka madárfaj példánya a Hortobágyon
Egy ugartyúkot láttak el GPS jeladóval a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának legújabb természetvédelmi akciója keretében. A cél az, hogy alaposabb ismereteket szerezzenek a ritka madárfaj életmódjáról. Borza Sándor, a Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársa szerint az ugartyúk a nemzeti park kisszámú, de rendszeres fészkelő madárfaja. Állománya az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent, ezért védelmük kiemelt fontosságú.
A Lelépő portál írta meg, hogy a GPS-jeladót a Kunmadarasi-pusztán helyezték fel egy tojó madárra. Ez az első lépése annak az átfogó kutatásban, melynek célja a faj életmódjának alaposabb megismerése. Az innovatív technika lehetővé teszi, hogy pontos információkat gyűjtsenek az ugartyúkok élőhelyválasztásáról, területhasználatáról és vonulási szokásairól. Borza Sándor kiemelte, hogy ezek az információk elengedhetetlenek a faj hatékony védelme érdekében.
Az ugartyúk jelölése nem csak a Hortobágyi Nemzeti Park számára jelent előrelépést, hanem hozzájárul a nemzetközi madárvédelmi erőfeszítésekhez is. Az ilyen típusú kutatások segítenek megérteni a madarak viselkedését és szükségleteit, ami elengedhetetlen a megfelelő védelmi stratégiák kidolgozásához és végrehajtásához.
Hirdetés
Az ugartyúk különlegességei és életmódja
Az ugartyúk a partimadarak rendjébe tartozó, közepes méretű madár, amely leginkább a száraz, nyílt területeket kedveli. Megjelenése különleges: barna tollazata és fehér csíkos mintázata kiválóan álcázza őt a homokos, köves talajon.
Az ugartyúk nagy, sárga szemei feltűnőek és éjszakai aktivitását segítik. Bár viszonylag ritkán hallható, jellegzetes, éles hívóhangja könnyen felismerhető. Az elmúlt évtizedekben állománya jelentősen lecsökkent, főként élőhelyeinek zsugorodása és zavarása miatt.
Azt már a Wikipedia írta meg, hogy a madár rovarokkal, sáskákkal és bogarakkal táplálkozik, de a gyíkokat és apró rágcsálókat is megeszi. Magyarországon rendszeres fészkelő, rövidtávú vonuló. A földre, sekély mélyedésbe rakja fészkét. Fészekalja 2-3 tojásból áll, melyen 26-27 napig kotlik mind a két szülő. Az ugartyúk fiókák fészekhagyók, 35-40 nap múlva válnak önállókká.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés