A betakarítás utáni technológiák megfelelő kezelést igényelnek. Az élelmiszer-veszteségek ugyanis továbbra is komoly gondot okoznak a gazdálkodóknak, a nagykereskedőknek, a kereskedőknek, az élelmiszer-feldolgozóknak, a szállítóknak és a fogyasztóknak. Mindenki szerepet játszik abban, hogy megakadályozza az élelmiszervesztést, vagy szenvedjen tőle. 

Valójában ez nem új jelenség, és számos kezdeményezés indult e veszteségek csökkentésére annak érdekében, hogy:

  • Növelje az emberi fogyasztásra szánt élelmiszer mennyiségét további terület használata nélkül
  • Növelje az élelmezésbiztonságot
  • Takarítson meg ártalmatlanítási költségeket
  • Tegye jövedelmezőbbé a gazdálkodást, és ezáltal tegye vonzóbbá a fiatalok számára
  • Segítsen több munkahely létrehozásában különböző szinteken (technikusok, kereskedelem, feldolgozás).
Az egyének segítségére számos technológiai lehetőség és menedzsment eszköz áll rendelkezésre: az élelmiszer-értékláncok minden szereplője hozzá tud járulni az élelmiszer-veszteség csökkentéséhez. (Fotó: Pixabay)

A múltban tett erőfeszítések ellenére a probléma továbbra is aktuális. Az élelmiszer-veszteség egyes okai, mint például a jó utak hiánya vagy a klímaváltozás, túlmutatnak az egyéni felelősségeken. Az egyének segítségére azonban számos technológiai lehetőség és menedzsment eszköz áll rendelkezésre: az élelmiszer-értékláncok minden szereplője hozzá tud járulni az élelmiszer-veszteség csökkentéséhez.

Szállítási eszközök: méretezés és tisztaság

Minden bizonnyal a gazdáknak kell a legjobban tudniuk, hogyan kell betakarítani a termést. Problémát jelenthet a legmegfelelőbb szállítótartály a szántóföldtől a tanyakapuig. 

A romlandó élelmiszerek számára célszerű kis méretű dobozokat választani (például: 10 kg-nál nem nagyobb paradicsomtároló edények). Még akkor is, ha a gazdálkodók egy földterület teljes termését osztályozás nélkül adják el, a kis egységekben történő szállítás megvédi az értékes terméket a károktól a tanya kapujáig és azon túl. 

Az érzékeny bőrű növényeket, mint a burgonya vagy a manióka, óvatosan kell betakarítani és szállítani (a szállítószalagokat ideális esetben valami puha anyaggal, például gumival kell lefedni). A bőr bármely részleges károsodása potenciálisan gombás támadások behatolási pontja, vagy felgyorsíthatja a rothadási folyamatokat. Mindkettő a fő oka az élelmiszer-veszteségnek a gazdaságok szintjén. 

Függetlenül attól, hogy a gazdálkodók műanyag-, karton- vagy fadobozokra támaszkodnak, használat előtt fontos ezeket megtisztítani, különösen a fadobozokat. Ezenkívül kimondottan előnyös, ha kartondobozok eseténminden alkalommal valamilyen betétet használnak. Egyes területeken a kereskedők dobozokat biztosítanak a gazdáknak; ebben az esetben a tisztítás még fontosabb a gazdák termékeinek védelme érdekében.

Támadhatnak a gombák

Az aflatoxin, a mikotoxin és más gombás támadások számos országban széles körben elterjedt fenyegetést jelentenek, különösen meleg és párás éghajlati viszonyok között. A felügyeleti eszközöknek és a technikai lehetőségeknek kéz a kézben kell működniük, hogy sikeresen megbirkózzanak ezzel a fenyegetéssel! 

Ami a menedzsmentet illeti, fontos, hogy az értéklánc minden szereplője tegyen lépéseket a termék gombás fertőzésekkel szembeni védelme érdekében. Amint a termék bármely ponton érintett, nagy a kockázata, hogy a gombák a következő szakaszokba kerülnek. Általánosságban elmondható, hogy a termék nedvességtartalmának a lehető leggyorsabb csökkentése jelenti a különbséget. 

Előkészítés: válogatás ≠ osztályozás

Függetlenül attól, hogy a gazdálkodók képesek-e eladni az osztályozott termékeket, a hozam nem tárolható részeinek kiválogatása egy másik történet. Első pillantásra kifizetődőnek tűnik, ha egy kis héjas burgonyát vagy néhány enyhén kinyomott paradicsomot tartanak az eladásra szánt dobozban, de ez tévedés. Minél korábban kiválogatják a hozam nem raktározható részeit, annál jobb a forgalomba hozott áru minősége. 

Ez biztosítja a gazdálkodók hírnevét a kiváló minőségű termékek szállítóiként. Az exportpiacokat megcélzó gazdálkodóknak egyébként is szigorú növény-egészségügyi előírásoknak kell megfelelniük. A kiválogatott termés nem tárolható, de felhasználható új termékek alapanyagául (pl. szárított paradicsom, lekvár, gyümölcslé). Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy a családok többletjövedelemhez jussanak.

Tárolási higiénia

A tárolóhelyiségeknek tisztáknak kell lenniük. Ez egyaránt vonatkozik a rövid és hosszú távú tárolásra. Különösen hosszabb tárolás után, vagy ha szennyeződést észleltek, fertőtlenítésre lehet szükség. 

A tárolt termékek nem érintkezhetnek a raktár talajával, egyrészt a megfelelő szellőzés biztosítása, másrészt a rágcsálók távoltartása érdekében. Az óngalléros rudak használata egyszerű eszköz a rágcsálók visszatartására, és így elkerülhető a ürülékkel, például széklettel, vizelettel és nyállal történő szennyeződés. 

Ezen túlmenően a madarak, denevérek és macskák elleni megelőző intézkedéseket is alkalmazni kell. Általánosan érvényes elv a termékek adagokban történő tárolása, például a burgonya raktározott dobozokba tölthető (max. 800 kg súly), ahelyett, hogy egy nagy burgonyahegy lenne egy teremben. A levegő sokkal jobban tud keringeni a dobozok között, és ez elősegíti az egyenletesen szabályozott klímát a raktárakban. A szabályozott klímaviszonyok fenntartása érdekében tartsuk zárva az ajtókat. E tekintetben elengedhetetlen a tárolóhelyiség hőmérsékletének és páratartalmának rendszeres ellenőrzése, valamint a termék hőmérsékletének és nedvességtartalmának mintavételezése.

A támadás mértéke határozza meg a szükséges intézkedést

Ezenkívül rendelkezésre állnak mérőműszerek a kártevők jelenlétének ellenőrzésére. Kártevők azonosítása esetén intézkedésre van szükség. A támadás mértéke határozza meg a szükséges intézkedést, amely a termék érintett részeinek eltávolításától (ez az adagonkénti tárolás egyik előnye) a vegyi vagy szerves kezelési szerek alkalmazásáig változhat. Ügyeljen arra, hogy a tárolórendszerekben a kártevők a vegyi növényvédő szerekkel szemben is ellenállóvá válhatnak!

Összefoglalva, a raktárhelyiségek és a tárolt termékek rendszeres monitorozása elengedhetetlen a támadások korai szakaszban történő azonosításához, hogy a megfelelő időben és megfelelő anyagok felhasználásával meg lehessen tenni a megfelelő intézkedéseket; erről szól a menedzsment!

(Forrás: dlg.org)   

Megosztás

További híreink

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Szilvaválság az unióban? Nézze meg, hogyan teljesít Magyarország!

2024.10.15.

A szilvatermesztés Európa-szerte nehéz időszakon megy keresztül: a tavaszi fagykárok és az időjárási szélsőségek érezhetően visszavetették a termést. Az Európai Unió több országában is csökkent a betakarított szilvamennyiség, míg a magyar piac kisebb növekedést mutatott, de a szélsőséges időjárás nálunk is gondot okozott. Az export-import adatok tükrében jól látható, hogy a szilvapiac dinamizmusa jelentős mértékben függ a globális kereskedelem változásaitól.

Most már tartósan be kell rendeszkedni a mínuszokra

2024.10.15.

Az előttünk álló napokban változékony, de túlnyomórészt száraz időjárásra számíthatunk. A hét elején még több helyen előfordulhat eső, de napközben fokozatosan csökken a felhőzet, és egyre több napsütés várható. A hajnali órákban több helyen pára- és ködfoltok képződhetnek, míg a nappali hőmérsékletek 12 és 21 fok között alakulnak, jelezve az őszies, de enyhe időt.

Új irányt alakít ki a BASF a portfólióirányítás, a tőkeallokáció és a teljesítménykultúra terén

2024.10.15.

A BASF új irányt jelölt ki vállalati stratégiájában, több változást is bevezetnek

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 107 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás