A tejtermelő gazdaságok munkáját, a beteg egyedek gyors elkülönítését lehetővé tevő, a tartástechnológiai elemek optimalizálását segítő rendszert fejleszt a Milkmen Földesi Tejtermelő Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Az egyetem mezőgazdasági karának dékánja, dr. Mikó Edit a projektet bemutató sajtótájékoztatón elmondta, a 2026 tavaszáig tartó, a Debreceni Egyetem közreműködésével megvalósuló, csaknem 600 millió forintos projekt költségeiből 429 millió forintot fedez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatása. Az MTI közölte a részleteket.

A tejtermelő gazdaságok munkáját segítő rendszert fejleszt a Milkmen Kft. és az SZTE
A tejtermelő gazdaságok munkáját segítő rendszert fejleszt a Milkmen Kft. és az SZTE - képünk illusztráció

Ezért fontos a fejlesztés ötlete

A hazai tejtermelő tehenészetekben leggyakrabban tenyésztett szarvasmarha a Holstein-fríz, amely a világon legelterjedtebb, rendkívüli termelési paraméterekkel rendelkező fajta. Azonban ez a kiemelkedő genetikai potenciál nagyfokú érzékenységgel és környezeti igényekkel társul. Az állományszintű betegségek megelőzése, a termelési potenciált kielégítő takarmányok biztosítása és a megfelelő környezet a gazdaságos termelés alapja.

Demeter Krisztián, a Ceres Holding Zrt. termelési igazgatója a Milkmen Kft. képviseletében kifejtette, a jelenlegi munkaerőpiaci körülmények között nehéz feladatot jelent megtalálni a nagy állattartó telepeken az állományból az eltérően viselkedő vagy az esetleg beteg egyedeket kiszűrni képes gondozókat, és ha még a megfelelő szakemberek rendelkezésre is állnának, ennek költségeit nehéz kitermelni.

A tejelő szarvasmarha ágazatban egyre inkább elterjed a robottechnológia, az automatizálás. A piacon elérhető megoldások gyűjtik és elemzik a tehenek egyedi termelési, aktivitási és élettani paramétereit, a takarmány-fogyasztással és a kérődzéssel eltöltött időtartamot. Az adatok értékelése azonban külön-külön történik, nincs lehetőség az egyes paraméterek összefüggéseinek feltárására. Hátrányuk, hogy általában egyedi szenzorokat igényelnek, melyeknek felhelyezése sok esetben stresszfaktort jelent az állatoknak. Gyakoriak a meghibásodások, és a jelentős eszközszükséglet miatt költségük is magas.

A Milkmen Kft. és az SZTE célja a tehenészetek munkáját segítő összetett döntéstámogató rendszer kifejlesztése.

Adatgyűjtés a tehenekről

Az egyetem már bevált gépi látás platformjára építve hoznak létre multimodális - kép-, hang- és hőképalapú – érzékelőrendszert, amely segítségével folyamatosan lehet információkat gyűjteni az egyes tehenek és állatcsoportok vitális és életviteli jellemzőiről.

Az így gyűjtött adatok, a már meglévő rendszerek információi, valamint a környezetgenomikai jellemzők kellő alapot nyújtanak a megfelelő mesterséges intelligenciával segített elemzésekhez, melyekkel javítható a tejtermelő tehenészetek hatékonysága az állategészségügy, a takarmányozás, az egyedi azonosítás, az állatjólét és a gazdaságosság területén.

A projekt célja egy olyan, piacon értékesíthető termék és szolgáltatás létrehozása, amely később akár más állatfajokra is adaptálható.

Így dolgoznak Tolnában

A Ceres csoporthoz tartozó Milkmen Földesi Tejtermelő Kft. több mint 20 éve üzemelteti szarvasmarha tenyésztő telepét Paks mellett, Földespusztán. A cég a telep melletti földeken, mintegy 800 hektáron szántóföldi növények termesztését végzi, elsődlegesen az állatállomány takarmányozásához, másodsorban értékesítésre.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint az 1991-ben alapított, 53 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozás értékesítésből származó nettó árbevétele tavaly 1,506 milliárd forint volt, ami mintegy 10 százalékkal maradt el az előző évitől. A cég adózott eredménye 2022-ben 4,6 millió forint, tavaly az adózást követő vesztesége 156 millió forint volt - írták.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A hűvös május miatt elhúzódott a 2025-ös szamócaszüret

2025.06.14.

Jó szezonban bíztak idén a hazai szamócatermesztéssel foglalkozó gazdálkodók, de május végéig felemás volt a szedési időszak

Élsportolókként tekintenek a tehenekre a jó tejtermelés érdekében

2025.06.14.

A tej egészségmegőrzést támogató szerepére hívta fel a figyelmet a FINO-FOOD Kft.

A román gazdasági miniszter szerint a környezetvédők és a hódok tehetnek arról, hogy Parajdon beomlott a sóbánya

2025.06.13.

A környezetvédelmi civil szervezeteket okolja a sóbánya beomlását megelőző munkálatok elmaradásáért Bogdan Ivan gazdasági miniszter.

A digitális megoldásokat és precíziós szolgáltatásokat összefoglaló platformot indít a NAK

2025.06.13.

Új információs platformot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, amelynek célja összefoglalni a mezőgazdaságban elérhető digitális megoldásokat

Őrizetbe vették és le is tartóztatták a budapesti nagybani piac egyik legbefolyásosabb üzletemberét

2025.06.13.

Őrizetbe vette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a nagybani piac egyik legbefolyásosabb vállalkozóját

Partner

Mit tehetsz még most az idei jó napraforgótermésért?

2025.06.12.

ACTIVSTART SZÁNTÓFÖLDI +B kezelések a napraforgó életerejének a növelésével, a növény fiatalon tartásával a szélsőséges időszakok jobb átvészelését és a termésbiztonságot segítik elő.

Partnerhírek
Partner

Mit tehetsz még most az idei jó napraforgótermésért?

2025.06.12.

ACTIVSTART SZÁNTÓFÖLDI +B kezelések a napraforgó életerejének a növelésével, a növény fiatalon tartásával a szélsőséges időszakok jobb átvészelését és a termésbiztonságot segítik elő.

Partner

Mit tehetsz idén a kukoricád termésbiztonságáért?

2025.06.12.

Az ACTIVSTART SZÁNTÓFÖLDI cinkkel (Zn) dúsított változatával végzett komplex bioaktiválás amellett, hogy a növényeink saját belső ellenálló-képességének, egészségi állapotának és vitalitásának a fokozásával növeli a magasabb hozamok esélyét.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Zöld dió vásárolnék

Hitelesített telefonszám

300 HUF

Kiemelt
Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Multiva DiscMaster 400+ tárcsa, függesztett, csőpálcás hengerrel

Hitelesített telefonszám

7 400 000 HUF

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás