Hirdetés
Közel ötödével esett vissza a cseresznye- és meggytermés Németországban
A késői fagyok, a heves esőzések és a viharok miatt jóval elmaradt az átlagos szinttől a cseresznye- és meggytermés volumene Németországban. A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) szerint a 2021. évi cseresznyetermés 27 ezer 300 tonna volt, ami a 10 éves 32 ezer 700 tonnás átlaghoz képest 16,4 százalékos csökkenést jelent. A cseresznye termesztése szempontjából a legjelentősebb szövetségi állam Baden-Württemberg, ahol az idei 12 ezer 500 tonnás termés a teljes belföldi volumen 45,8 százalékát adja.
A FruitVeB számolt be róla, hogy azt már korán tudni lehetett, hogy a cseresznyével ellentétben az idei meggytermés is el fog maradni az előző években betakarított mennyiségtől. A Destatis szerint 11 ezer tonna körül lesz az idei volumen. A meggytermesztés regionális súlypontja Rajna-vidék-Pfalz tartományban van, ahol idén 4700 tonna, azaz a németországi termés 42,8 százaléka termett.
Importőr Németország és az Európai Unió is
Az Európai Unió legjelentősebb cseresznyeimportőre Németország, körülbelül évi 50 ezer tonnás importjával. A szezon itt is magas árszínvonalról indult, a nemzetközi tételekből származó áruellátottság bőséges volt (kivéve a Törökországból származó Napoleont, és június első hetében még kevés volt az olasz Ferrovia is). Nyáron a minőség sem hagyott kívánnivalót maga után, olyannyira, hogy a megrendelők a túlkínálat elkerülése érdekében többször is lefelé módosították áraikat.
Hirdetés
Cseresznyéből az Európai Unió nettó importőr, legfontosabb partnere Törökország, de Magyarország önellátó, minimális külkereskedelmi tételekkel. A magyar export az utóbbi években a korábbi éves 1000 tonna körüli mennyiségről 200-ra esett vissza. Elsősorban a környező országokba (Románia, Szlovákia, Ausztria) szállítunk kisebb tételeket, illetve régóta partnereinek között vannak a balti államok is. Importra minimális mennyiségben, elsősorban korai fajtákból a szezon elején kerül sor, főleg Görögországból, Spanyolországból és Olaszországból.
Törökország sok cseresznyét termeszt
A törökök tavaly 84 ezer hektáron termesztettek cseresznyét, és az ültetvények valamint a posztharveszt létesítmények, technológiai területén jelentős fejlesztéseket hajtottak végre az utóbbi években. Fő exportpiacuk Oroszország (mivel Törökország nem EU-tagállam, nem sújtják őket az oroszokkal szemben kivetett szankciók) és Németország ide szállítják a kivitel 65 százalékát, de az olaszok és az angolok is jelentős tételeket rendelnek tőlük. A távlati tervek szerint a törökök a kínai piac felé irányuló szállításaikat szeretnék növelni abban az időszakban, amikor Chile nincs jelen a kínai piacon, itt azonban több versenytársuk is akad - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Őszi kalászos gyomirtás? A válasz: Reliance + Silwet Star + Tonivit csomag
Az, hogy miért lett fontos a gabonafélék őszi gyomirtása, többtényezős, egyre hosszabb történet. Párat említünk ezek közül a cikkben.
Dr Green Prime magtrágya – egy valódi újító megoldás a tápanyag-utánpótlásban
A Dr Green Prime a vetőmag felületére a csávázással egy menetben vagy akár külön is felhordható tápanyagforrás, mely a csírázó növény számára azonnali erőt biztosít, hogy egységes, vitális állományt érjünk el, mely mind a környezeti, mind a peszticid stresszhatásoknak jobban ellenálló növényt eredményez.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 41 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés