Hirdetés
Korán szedhető piacos káposztatermés egyszerűen? Ez a két műtrágya a kulcsa!
A káposztaféléket hagyományosan az olcsóbban megtermelhető zöldségek közé sorolják, de magas tápanyagigényük és problémás fenológiájuk könnyen megkeseríthetik a termelők dolgát, különösen öntözésbe vont problémás talajokon. A káposzta ugyanis akkor igényelné a legtöbb nitrogént, amikor az hagyományos termékekkel megoldhatatlan, az előbb kivitt tápanyag pedig gyorsan kimosódik vagy elpárolog. Kivéve, ha megtérünk a gazdálkodóknak az egyre népesebb táborába, akik a tápanyag-gazdálkodást két ICL műtrágyára bízták: az Agromasterre és a foszforral kiegészített polihalit ásványi trágyára, a PKpluS-ra.
Miért? A sort kezdhetjük a szabályozott nitrogénfeltáródásnak köszönhető gyönyörű, kosárlabda méretű káposztafejekkel. Folytathatjuk a PKpluS-nak köszönhető piacossággal, amivel sose kell bebarnult levélszélektől vagy a rossz nitrogén-kálium arány miatt megrepedt levelektől tartani.
De Rácz Gábor, az ICL növényvédelmi szakmérnök területi képviselője szerint sokkal őszintébb a plusznyereséggel kezdeni. Utóbbi már az első, 2018-ban elvégzett kísérletek során is közel 200 ezer Ft-ra rúgott hektáranként a termelőknek, csak az Agromaster burkolt nitrogéntermékeivel!
Hirdetés
Agromaster burkolt műtrágyák: tökéletes arányú nitrogénpótlás a káposztának, mindössze 2-3 kijuttatással
Nagyságrendileg 256 kg/ha nitrogén fejeskáposztához, 230 kg/ha vöröskáposztához, 80 t/ha termésmennyiséget célozva ezt kell időben, felvehető formában biztosítanunk a növényeinknek a nagy terméshez. A jelenlegi árak mellett ez az „étvágy” sem elhanyagolandó, azonban sokkal nagyobb gond, hogy a hatóanyag többségét fejesedés, rózsaképződés idején igénylik ezek a növények, amikor a sorzáródás miatt frissen már nem juttatható ki a tápanyag. A korábbi, emelt dózisú kijuttatás azonban az elillanás és kimosódás jelentette akár 60%-os veszteség miatt égeti a termelő zsebét. Rácz Gábor a Nyugat-Európa kertészetei körében évtizedek óta ismert és kedvelt ICL műtrágyagyár szakértője szerint az Agromaster műtrágyákat az teszi egyre keresettebbé a hazai gazdák körében, hogy 100%-os biztonsággal oldják meg ezt a problémát.
„Az Agromaster műtrágyákban a nitrogén-hatónyag meghatározott százalékát vagy teljes egészét egy speciális, E-Max burkolattal látják el. Ez körbeveszi a tápelemet, amely már minimális nedvesség hatására is feloldódik a burkolaton belül, azonban a kibocsátást a talajoldatba teljesen a talajhőmérséklethez igazítja! A nitrogénkibocsátás hidegebb tavaszi időben leáll, ha a talajhőmérséklet 5 Celsius-fok alá csökken, gyorsul, ha felmelegszik. Ezzel egy, a növény igényeihez szabott tápanyagraktárt hoz létre, amiből akkor áramlik ki a zöldtömegnöveléshez elengedhetetlen többletnitrogén, amikor a növény pont igényli azt. Nem véletlen, hogy ahol a káposztatermesztők kipróbálták az Agromaster műtrágyát, többé sosem tértek vissza a korábbi üzemi technológiához. Az így hizlalt káposzták ugyanis önmagukért beszélnek – gyönyörűek, vitálisak, egységesek, akár egy katalógusfotó” – meséli Rácz Gábor.
Milyen további előnyöket tartogat az Agromaster burkolt nitrogéntartalma a káposztafélék termesztőinek?
1., Az Agromasterrel még kötött, öntözött táblán sincs tápanyagveszteség
A káposztatermesztéshez kiválasztott Agromastereket kemény teszteknek vetették alá itthon bevezetésük idején. Sikeres kísérletek zajlottak a Bugyi határában található kötött, öntözött táblákon is vörös- és fejeskáposzták szabadföldi termelésénél. Itt egyszerre kellett megküzdeni a foszfor- és káliumlekötődéssel és az öntözés jelentette nitrogénkimosódás kockázataival. Az olyan műtrágyáknak, mint a talaj előzetes feltöltéséhez javasolt Agromaster 10-5-23+2CaO+5MgO+29SO, amely egy magas káliumtartalmú, kén, magnézium és kalcium hozzáadásával készült NPK műtrágya, 61% burkolt nitrogéntartalommal vagy a sorzáródás idején plusz nitrogénhatást biztosító Agromaster 40-0-5+4,5SO3 burkolt műtrágya 30%-ban bevont nitrogén-hatóanyagával ez gond nélkül sikerült.
Utóbbi sikeres alternatívája lehet
az új Agromaster 43-0-0 is, amely Eszékről régiós gyártással és kedvező árakkal érhető el a termelőknek az Univerzál-Plusz Kft.-n keresztül!
2., Az Agromaster sorzáródás után az állomány megtörése nélkül hizlalja a fejeket!
Az Agromaster burkolt műtrágyák emelt dózisban a talajfeltöltéshez 600-700 kg/ha mennyiségben alkalmazva, majd a kiültetés után 2-3 héttel és a sorzáródás előtt 2 részletre osztva 400 kg/ha dózis az Agromaster 40-0-5 vagy az új Agromaster 43-0-0 összetételből kijuttatva gond nélkül megoldják a káposztatermesztők két alapvető problémáját.
Megelőzik a lilakáposztában színvesztéssel, általában termésmennyiség csökkenéssel, valamint az idősebb levelek sárgulásával járó nitrogénhiányt.
A szabályozott tápanyag-feltáródással nem borult fel az érzékeny nitrogén-kálium arány sem, ami laza fejeket, könnyen repedő leveleket és legyengült növényi immunrendszert hoz magával.
3. Az Agromasterrel a plusznyereség hektáronként nem ígéret!
Amit Rácz Gábor kiemel, az a kezelések kézzel fogható nyeresége. „Bugyi térségében kimerítő részletességgel dokumentáltuk a kísérleteket 2018-ban tárolási káposzta esetében, a termelői gyakorlatban a hagyományos 12-12-17 komplex NPK-t váltottunk ki Agromaster 10-5-23+5MgO+29SO3 61%-ban burkolt nitrogén-hatóanyagú műtrágyára. A bekerülési ár nem nekünk kedvezett, akkor 78 ezer Ft-tal került többe hektáronként a termékünk. De mit mutatott a szezon végi nyereség mérleg? 0,7 tonnával több termést hektáronként, ami akkor közel 200 ezer Ft nettó plusznyereséggel könyvelődött hektárra vetítve a hagyományos technológiához mérten. A termelőpartner azóta is Agromastert használ, most már Polysulphate ásványi trágyával kombinálva, amit mélybányászattal termel ki az ICL Anglia partjainál a polihalit tartalmú ősi tengerfenékből.”
PKpluS: külön kijuttatott kálium, magnézium, kalcium és kén – szabadság az 1. osztályú áru termesztéséhez
A termelői gyakorlat azt is igazolta az évek során, hogy az Agromaster burkolt műtrágyákat kombinálva a Polysulphate vagy Polysulphate alapú olyan termékekkel, mint a foszforral kiegészített PKpluS termékcsalád, az alap- vagy fejtrágyázás terén az eredmények tovább növelhetőek.
„A kalciumhiány miatt elszáradt levélszéllel egy káposzta szinte értékesíthetetlen árut jelent, de akkor sem járunk sokkal jobban, ha a káliumhiány miatt a levelek elszíneződnek, felpödrődnek, beszáradó foltok jelentkeznek rajtuk. A Polysulphate ásványi trágyánkra (48% SO3, 14% K2O, 6% MgO, 17% CaO) a gyökeresedést segítő foszforkiegésztéssel ellátott PKpluS tápanyagokkal anitrogénpótlástól leválasztva minden adott, amire a káposztának szüksége van: kén, magnézium, kálium és olyan mikroelemek, mint a vas vagy a molibdén.”
Az ásványi alapú trágya közel 60 napos hatástartamot biztosít, amely idő alatt a bányászott kristályos anyaga ellenáll a kimosódásnak is. A termékből elérhető több, a termesztési célokhoz vagy épp talajelemzési eredményekhez igazítható összetétel is.
- Kiegyensúlyozott foszfor- és káliumarány: PKpluS 0-16-30+2MgO+10 SO3+11CaO.
- Magas káliumtartalom: PKpluS 0-21-20+2MgO+12,5SO3+15CaO;
Rácz Gábor szerint az ásványi trágya alapú tápanyagok alkalmazása ráadásul kedvez a talajállapotnak is.
„Fontos gyakorlati megfigyelést jelentett az 500 kg/ha dózisban folytatott Polysulphate ásványitrágya-kezelések esetében, hogy szikesedésre hajlamos talajokon a tápanyag csökkentette a nátriumszintet. Alkalmazása tehát tompíthatja, javíthatja a talajállapotot ilyen területeken.”
Célzott táplálás levélzeten keresztül állományban: Agroleaf Power lombtrágyák
Az ICL káposztaféléknek összeállított komplett technológiacsomagjának a lombtrágyák is részét képezik.
Kiültetés után a gyökeresedés segítéséhez az Agroleaf Power High P (12-52-05+mikroelemcsomag) alkalmazható, míg általános fenntartó kezelésekhez a kifejezetten káposztafélék igényeire megalkotott Agroleaf Crop Oil Seed 6-18-31+2MgO+mikroelemcsomag kínál megoldást.
Hogyan néz ki az ICL műtrágyatechnológiai javaslata káposztafélékhez?
Agromaster 10-5-23+5MgO+2CaO+29SO3 vagy Agromaster 12-5-20+2CaO+4MgO+35SO3
500-600 kg/ha sorkezelésben
Agromaster 40-0-5 +4,5SO3 vagy ÚJ Agromaster 43-0-0+5SO3
400 kg/ha 2 részletben kijuttatva: alapkezelést követően 2-3 héttel és sorzáródás előtt.
PKpluS vagy Polysulphate termékek az intenzív fejnövekedés időszakában kijuttatva
300-500 kg/ha
Agroleaf Power lombtrágyák: 5kg/ha
A pontos tápanyaggazdálkodási terv kialakításához mindig kérjen személyre szabott tanácsadást Rácz Gábortól, az ICL magyar területi képviselőjétől!
A tápanyaggazdálkodási terv összeállításához minden esetben szükség van vízanalízisre, illetve kibővített talajvizsgálatra, amely az NPK eredményeken túl beszámol olyan adatokról is mint: SO4, Ca, Mg, Cl, Na, tartalom, Arany-féle kötöttség, talaj pH és humuszellátottság.
Kevesebb kockázat, magasabb hozam extrém évben is! Válassza az ICL műtrágyákat!
Keresse Rácz Gábor területi képviselőt a további termékinformációkért, ingyenes szaktanácsadásért!
Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnök, ICL
Tel: +36304881479
Email: gabor.racz@icl-group.com
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPrémium Kazal- és Bálatakarók 7.6 m x 12,5 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS és 3 ÉV GARANCIA!
45 949 HUF
Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés