Hirdetés
Könnyebb a gazdák élete: 2023. januárjára tolták az e-permetezési napló vezetésének kötelezettségét
Fontos határidőt napoltak el az e-permetezési napló vezetésének kötelezettségeivel kapcsolatban. Nem kell 2022. július 1-től betartani a szabályt, hanem 2023. január elsejével lesz érvényes a termelők számára. A kötelezettség csak a szántóföldön, csak a rovarölő szerekre és csak a 10 hektár felett gazdálkodó személyeknek és vállalatoknak lesz érvényes. A bejelentések viszont 24 órán belül esedékesek lesznek.
A NAK, a MAGOSZ, a GOSZ, a FruitVeb, a HNT, a Gyógynövény Szövetség, illetve a Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kezdeményezésére:
- 2022. július 1-e helyett fél évvel később, 2023. január 1-től vezetik be a növényvédelmi tevékenységről szóló rendelet módosítását;
- csak a szántóföldi növénytermesztőket érinti majd a kötelezettség;
- kizárólag a rovarölő szeres kezeléseket kell 24 órán belül digitálisan bejelenteni;
- a 10 hektárnál kisebb területet művelő gazdák mentesülnek a kötelezettség alól.
A NAK elnöke, Győrffy Balázs szerint jó kompromisszumot kötöttek az Agrárminisztérium szakembereivel, aminek eredményeképpen további fél éve lesz a magyar gazdatársadalomnak felkészülnie az e-permetezési napló vezetésére és használatára.
Hirdetés
A technikai háttér és a megvalósítás
Az e-permetezési napló töltésével az adatszolgáltatásra kötelezett bárkit megbízhat. Amennyiben a felhasználó egy vagy több meghatalmazó nevében jár el, akkor "Növényvédelmi kezelések adatszolgáltatásával kapcsolatos ügyek" típusú meghatalmazással kell rendelkeznie. A meghatalmazás az ÜPR kezdőfelületén a Meghatalmazás menüpont alatt az Új meghatalmazás fül kiválasztásával készíthető el. Fontos, hogy a meghatalmazás csak azután lesz aktív, ha az aláírt, eredeti példány beérkezett a Nébih-hez, ezért azt érdemes mielőbb elkészíteni - írta a Nébih.
A program feltöltésének logikája viszonylag egyszerű. A permetezések feltöltéséhez a termelőnek először minden évben a kezelt területek adatait kell megadnia. Az egyszer már felvitt és elmentett területi adatokat a felhasználók a következő években már átmásolhatják az előző évekből, tehát a pontos területi adatok megadására csak egyszer lesz szükség. Ezt követően a már „véglegesített” területekre lehet felvinni kezeléseket. A korábban rögzített kezelések szintén másolhatók évről évre, illetve területről területre. Fontos, hogy a már „véglegesített” vagy „lezárt” területekre új növényvédelmi kezelést felvinni nem lehetséges, az adatok nem módosíthatók.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés