Hirdetés
Komolyat válaszolt a ChatGPT, amikor szedőrobot fejlesztését adták ki neki
A svájci EPFL egyetem kutatói a jövő legnagyobb kihívásairól kérdezték a ChatGPT mesterséges intelligencia programot, ami alapján úgy döntöttek, az élelmiszerellátás kihívásával kapcsolatban fognak feladatot adni neki. Egy hatékony paradicsomszedő robot tervezésére kérték fel. Az eredményt a Nature Machine Intelligence című lapban tették közzé. Kiderült, hogy a mesterséges intelligencia alkalmas robotfejlesztésre is.
A Mezőhír számolt be róla, hogy a szedőrobotkar olyan jól sikerült, hogy a fejlesztő mérnökök kissé el is kedvetlenedtek. A svájci egyetem cikke szerint a kutatók követték a ChatGPT összes tervezési döntését. Ennek különösen az első lépései voltak izgalmasak, mivel a chatbot „kiterjesztette a tervező tudását más szakterületekre”.

Fontos meghatározásokat kért a ChatGPT a szedőrobot kialakításához
Például azzal kezdte, hogy előbb meghatározta, milyen paradicsom esetében lenne egyáltalán gazdaságos a szedés automatizálása. Ilyen közgazdasági kérdések egy mérnökben nem vetődnek fel - írták. A megvalósítási szakaszban is voltak hasznos javaslatai, például a fogóujjak anyagának megválasztása terén, amire szilikont vagy gumit javasolt. Továbbá közölte, hogy szerinte a Dynamixel motor a legjobb a szedőrobot meghajtására. Végül az ember-robot párbeszéd eredményeként létre jött egy olyan robotkar, amelyik képes hatékonyan begyűjteni a paradicsomot.
Hirdetés
Kedvező és kedvezőtlen utóhatások
A cikk szerint a kutatók a robottal való tervezési folyamatot pozitívnak értékelték, de kissé szomorúan tapasztalták, hogy az ember szerepe a műszaki feladatok elvégzése felé tolódott el. „A jövőben megtörténhet, hogy az ember csak a tervezési célok megadásakor és a kivitelezésben lesz jelen, míg a mérnöki fejlesztést önállóan elvégzi a mesterséges intelligencia. Ez ma még nem lehetséges, és kérdés, hogy kívánatos-e?” – fogalmaztak a kutatók.

A fejlesztés eredménye mindenképpen ellenőrizendő, validálandó, mivel a chatbotokat úgy tervezték, hogy a „legvalószínűbb” választ generálják egy kérdésre, ami nem feltétlenül a legjobb. Egyre többet hallani arról is, hogy chatbotok alkalmazása nehezebbé teszi az olyan fogalmak fenntartását, mint plágium és szellemi tulajdon - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés