Nyaralás előtt érdemes szem előtt tartani: az évek óta tartó figyelmeztetések ellenére továbbra is komoly kockázatot jelenthet, ha külföldi utazásunk során vadon termő vagy más helyről származó növényi részeket – magokat, hajtásokat, ágakat, terméseket vagy vásárolt konténeres növényeket – hazavisszük. Ezekkel ugyanis olyan növénybetegségeket és kártevőket juttathatunk be Magyarországra, amelyek súlyos kárt okozhatnak az itteni mezőgazdasági és kertészeti kultúrákban.

Legtöbbször a Földközi-tengerparti országok – például Spanyolország, Olaszország és Franciaország – nyaralóhelyeiről térnek haza a turisták rizikós növényanyaggal. Az idegen tájakról hozott növényi részek azonban sokszor tünetmentesen hordoznak olyan kórokozókat, amelyek bejutva a hazai területekre, gyorsan terjednek, és visszafordíthatatlan károkat okozhatnak.

Itthon egészséges leandert lehet venni, kár hazacsempészni rizikósat (Fotó: Pixabay)

A Növényegészségügyi Világnap alkalmából a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is felhívta a figyelmet arra, hogy a külföldre utazók semmilyen körülmények között ne hozzanak haza növényi eredetű anyagokat – sem magokat, sem hajtásokat, sem letört ágakat, sem gyümölcsöket, sem pedig a helyi piacokon vagy faiskolákban vásárolt élő növényeket. A fertőzött növényanyag bejuttatása ugyanis olyan kórokozókat is meghonosíthat hazánkban, amelyek jelenleg nem fordulnak elő, vagy könnyedén pusztítják az itteni állományokat.

Különösen veszélyes kórokozó: Xylella fastidiosa

Az egyik legsúlyosabb fenyegetést a Xylella fastidiosa nevű baktérium jelenti. Ez a kórokozó ma már több mint 600 növényfajt képes megfertőzni: a citrusféléktől és az olajfáktól kezdve a szőlőtőkékig, de megtámadja a díszfákat, cserjéket és számos zöldséget is. Dél-Franciaországban, Dél-Olaszországban és Spanyolországban is komoly károkat okozott az elmúlt években, amikor a helyi mandula- és olajfaültetvények, valamint szőlőskertek nagy részét pusztította el. Hazánkban szerencsére eddig nem mutatták ki, de a fertőződés megjelenése esetén rendkívül nehéz lenne megfékezni a baktérium terjedését.

A Nébih 2024 során mintegy 25 ezer importált növényi terméket ellenőrzött, amelyekből kilencven különböző kártevõt mutattak ki. Ez az intenzív vizsgálati tevékenység annak biztosítéka, hogy a kereskedelmi forgalomban megjelenő növényalapanyag baktérium- és kártevőmentes legyen.

Mit tehetünk mi magunk?
Az alapvető szabály egyszerű: minden olyan növényi rész, amely kertészetekből, piacokról vagy vadonból származik külföldről, potenciális veszélyforrás. Ezek közé tartozik a mag, a bokorról leszedett termés, a leszúrós konténeres palánta, de még a dísznövények vagy virágok is. Ha nem biztosak vagyunk abban, hogy a begyűjtött vagy vásárolt növény egészséges-e, inkább ne vigyünk haza semmit. Magyarországon ugyanis megfelelő minőségű leandert, rózsát vagy akár egzotikus mediterrán növényt is be lehet szerezni a hazai faiskolákban, garanciával és növényegészségügyi tanúsítvánnyal.

Összefoglaló: Mire figyeljünk oda külföldi utazáskor?

Ne hozzunk haza semmilyen növényi részt. Sem magot, sem hajtást, sem termést, sem ágat – még akkor sem, ha a helyi piacon kedvező áron kínálják.

Ne szerezzünk be konténeres növényt külföldi faiskolákból. A hazai kertészetekben vásárolt növényekre növényegészségügyi bizonyítványt adnak.

Legyünk különösen körültekintő gyümölcsökkel. Egy-egy „különleges” citrom vagy dinnye magja is hordozhat Xylella baktériumot, ami Magyarországon korábban nem fordult elő.

Figyeljünk a bejelentett vizsgálatok eredményeire. A Nébih folyamatosan publikálja az import vizsgálati eredményeit, így tájékozódhatunk a kockázati növényekről.

Ha a vám- vagy határátkelőhelyen növényi eredetű anyagot talál a hatóság, készítsünk bejelentést és közreműködve szelektáljuk. Így elkerülhető a büntetés és a fertőzések veszélye.

A nyaralás emlékeinek hazavitele valóban csábító lehet, de minden nevezett növényi rész rejtett veszélyt hordoz. Ha a felsorolt szabályokat betartjuk, nemcsak saját egészségünket és vagyonunkat védjük, hanem csökkentjük az ország mezőgazdasági károsítókkal és gombabetegségekkel szembeni sérülékenységét is. Az egészséges hazai piac és a madártávlatból nézve virágzó kertgazdaság a mi felelősségünk is – ne csempésszünk be semmit, amit bármilyen formában „otthon” is beszerezhetünk.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A hazánkban őshonos lódarázs is nagyon ijesztő, hát még az ázsiai fajtatársa!

2025.06.22.

Az agresszív és emberre is veszélyes ázsiai lódarázs első magyarországi megjelenésének híre nem véletlenül járta be futótűzként a hazai sajtót. Bár ez az invazív faj 2004-ben mindössze néhány szállítmányozással behurcolt anyával indult el európai hódító útjára, mára olyan mértékben elszaporodott, hogy egyes francia városokban a méhészkedést szinte teljesen ellehetetlenítette.

Elképedés a világpiacon: Brazília mostantól védőoltás nélkül is mentessé vált a száj- és körömfájástól

2025.06.22.

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) elismerte Brazíliát – a világ vezető marhahúsexportőrét – mint olyan országot, amely száj- és körömfájástól mentes státusszal rendelkezik, oltás alkalmazása nélkül. Ezt egy brazil hivatalos személy és a nemzetközi szervezet szóvivője közölte.

725 kilónyi őshonos halat mentettek meg a Tiszában – közel két tonna inváziósat távolítva el a vízterületről

2025.06.22.

Újabb drámai halmentés zajlott a Tiszán: több mázsa őshonos halat sikerült megóvni, miközben tonnányi inváziós fajt távolítottak el a vízből.

A légy, ami pillanatok alatt romba dönthet egy egész gazdaságot

2025.06.22.

Egy igen tanulságos emlék felidézésével kezdte írását a téma avatott szakértője, Joao Pereira állatorvos, kereskedelmi alelnök (EMEA / APAC régiók), ügyfélélmény-szakértő (milkrite | InterPuls). Az idei húsvétkor egy autós utazáson vett részt – olyan volt, mintha egy európai regény fejezetein keresztül haladt volna: Prága, Brno, Bécs.

Hat olyan fűszernövény, amely meghálálja a visszametszést – jobban fejlődik tőle

2025.06.22.

Tegyük fel, hogy elkészült a kedvenc receptje, és kiszalad a fűszerkertbe egy kis friss zöldfűszerért – de csak megnyúlt, kókadt hajtásokat talál ott, ahol korábban egészséges növények voltak. Ez a kép elkerülhető, ha a növényeket már fiatal korban, néhány valódi levélpár megjelenése után, és később is rendszeresen visszametszi.

Vigyázat! Nem minden szamóca, ami annak látszik!

2025.06.21.

Bár az indiai szamóca (Potentilla indica) vonzó, élénk piros bogyóival könnyen megtéveszti a szemlélőt, messze áll attól, hogy a kertek finom gyümölcse legyen.

Partnerhírek
Partner

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025.06.19.

A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.

Partner

Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot

2025.06.18.

Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás