Kombájn alatt a napraforgó
Igen, elérkezett ez is: megkezdődik a napraforgó betakarítása. Sok helyen nem lesz gond idén a napraforgószemek nedvességtartalmával, a hőhullám igencsak kikezdte a termést.
A napraforgó az egyik legjelentősebb ipari növény, amelyet Magyarország területén a gazdák termesztenek. A napraforgóból első sorban napraforgó-olajat (étolaj) állítanak elő, de a margarin és a szappangyártás is nélkülözhetetlen alapanyagként tekint rá. Az állattartás is profitál a napraforgó termesztésből, ugyanis az olajgyártás során visszamaradt termékek magas fehérjetartalmuk miatt kiváló táplálék lehet többek között a szarvasmarháknak.
Mivel most a napraforgó betakarítás küszöbén állunk, lássuk, mire kell figyelni a napraforgó aratása előtt és közben:
Hirdetés
- a napraforgó egyenetlenül érik, ezért nagyon nehéz kiválasztani a megfelelő időpontot a betakarításra,
- a három érési fázis közül - sárga-érés kezdete, sárga-érés vége és teljesérés – a sárga-érés végén ideális elvégezni az aratást, ekkor a kaszat nedvességtartama megfelelő, 15-18 százalékos,
- ha a sárga-érés kezdetén takarítjuk be a termést, sok lesz az éretlen, magas nedvességtartalmú szem, míg a teljes érés idején megkezdett aratáskor nagy lesz a pergési veszteség,
- amennyiben a napraforgó nem szárad megfelelő ütemben, úgy mesterséges állományszárítást, deszikálást végezhetünk a napraforgótáblában, ekkor repülőgépről juttatunk érésgyorsító vegyszert a növényekre, amely leszárítja a terményünket,
- a betakarítást napraforgó-adapterrel szerelt gabonakombájnokkal végezzük el. Nagyon ügyeljünk arra, hogy a dob fordulatszámát csökkenteni kell például a búza betakarítás esetén alkalmazott értékekhez képest.
A betakarítás után a tárolásnál is van néhány dolog, amire figyelni kell. Jól csak a tiszta és száraz mag tárolható, épp ezért a betakarított szemeket tisztítás után szárítani kell. A szárításra bármilyen terményszárító alkalmas, de ügyelni kell a fokozatosságra, mivel a magas hőmérsékleten történő szárítás a magvak magas olajtartalma miatt akár a termény meggyulladásával is járhat. A szárított termény tárolása is csak 15-25 cm-es vastagságban történhet. Ha vastagabb rétegben kívánjuk tárolni, úgy legalább 8 %-os nedvességtartalomig kell leszárítani a terményt, de az avasodás kockázata még ekkor is fennáll.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés