A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Egy friss jelentés szerint, most szeptemberben, 90 százalékkal nagyobb volt a műtrágyaforgalom, mint egy évvel korábban. Mit érzékelnek ebből, egyáltalán milyen volt az elmúlt évük?

Az agrárkereskedelem az elmúlt években rengeteg változáson ment keresztül.

A 2022-es árcsúcsot követően, a fokozatos csökkenés után normalizálódni látszanak az árak. Ennek eredményeként a gazdálkodók kivártak a vásárlási döntéseikkel, mivel egy csökkenő ártrend esetén, mindenki igyekszik a legeslegutolsó pillanatban a piacra lépni. Ez odáig fajult, hogy már a kis rendelési mennyiségek is logisztikai problémát okoztak, annyira beszűkült a teljesítési időszak. Megszűnt a hetekig, hónapokig tartó előszezon, az egész értékesítési folyamat koncentrálttá vált, beleértve az alapanyag beszerzését és a gyártást is. Annyira lerövidült az értékesítési időszak, hogy nem lehetett felkészülni a piac változásaira. A tréderek nem fogtak nagy pozíciókat, a gyárak, majd a kereskedőpartnerek is minimalizálták a készleteiket, mivel nem látták biztosítottnak azok értékesíthetőségét, vagy további árcsökkenést vártak.

Tóth Balázs a Timac Agro ügyvezetője
Tóth Balázs a TiIMAC AGRO ügyvezetője

Ez a jelenség teljesen átrajzolta a kereskedelmi folyamatokat. Az már csak a hab volt a tortán, hogy sok termelő költségmegtakarítás miatt csökkentette, vagy ki is hagyta a műtrágyát a technológiájából.

Mi okozta a már említett, mostani kereslet növekedést?

Az első évben a termésátlagok nem csökkentek jelentősen, mert elegendő csapadék hullott (többnyire nyugaton), de amint ennek a mennyisége csökkent, a termelők szembesültek a negatív következményekkel, így a vásárlási magatartásban lehetett látni némi pozitív változást. Idén, a tavaszi szezonban, erősödött a vásárlási kedv és ugyanezt tapasztaltuk az őszi szezonban is, de még közel sem tartunk a „megszokott” szintnél. Különösen nem a komplex NPK műtrágyák esetében, ugyanakkor már látszik némi pislákoló fény az alagút végén.

Mivel magyarázza ezt?

Ez több okra vezethető vissza. Egyrészt drasztikusan visszaesett, majd ezzel együtt normalizálódott az árszínvonal a piacon.

Timac Agro dolgozója
TIMAC AGRO Österreich pischelsdorfi gyárüzem látogatás életkép 1

Az NPK esetében a 400-500 ezer forintos árszintről visszatértünk a 200-250 ezer forint környékére, a 27 százalékos nitrogén ára pedig 120-130 ezer forint lett. Ilyen árszinteken már bátrabban vásárolnak a termelők, még annak ellenére is, hogy a terményárak és a csapadékviszonyok sem voltak optimálisak, illetve aktivizálódott az értékesítési lánc több tagja is.

Gondot jelent viszont a kereslet összetétele, mert a jelentésekben is jelzett növekedés 90 százaléka a nitrogénben realizálódott és csak nagyon elenyésző mértékben mutatkozik az NPK-ban. Az általában 200-300 ezer tonnás NPK-piac, 40-50 ezer tonna volt időarányosan az első félévben tavaly, amihez képest tízezer tonnákkal nőtt ugyanez a piac, de még mindig messze elmarad a szokásos mennyiségtől.

A vásárlások időzítésének beszűkülésén és a nitrogén súlyának növekedésén túl, milyen egyéb változások figyelhetők meg a magyar gazdák tápanyag-utánpótlási szokásaiban?

A 2022 előtti időszakhoz képest az NPK mellett, a monoműtrágyák forgalma is drasztikusan visszaesett. Míg korábban jellemző volt, hogy főleg a kapás kultúrák esetében a termelők MAP, DAP műtrágyával és kálisóval töltöttek föl a talajokat, ezzel ma már csak elvétve találkozunk.

Viszont megállapíthatjuk, hogy a mikrogranulátumok az elmúlt két-három év nyertesei a tápanyag-utánpótlási szegmensnek. Az NPK és monoműtrágyák hiányát sokan ezzel próbálták kompenzálni. Hatóanyagban ugyan jelentősen elmaradnak ezektől, de legalább a kezdeti fejlődési stádiumot segítik. Ez a gondolkodásmód járult hozzá a mikrogranulátumok, de az oldatok, lombtrágyák, biostimulátorok kereslet növekedéséhez is.

A szezon végéhez érve a szántóföldi kultúrák terméseredménye mennyiségben és minőségben is elmaradt a várakozásoktól. Magyarázható-e ez a kálium vagy foszfor hiányával?

Addig nincs baj, amíg az eső kompenzálja ezt a hiányt és emellett legalább a nitrogén hatóanyag rendelkezésre áll a növények számára. Tavaly és idén viszont már látszott, hogy azokon a területeken, ahol a csapadékellátás nem volt optimális és extenzív gazdálkodás folytán a tápanyag-ellátottság sem volt megfelelő, ott a kultúrák nagyon gyorsan „megadták magukat”.

Az a termelő, aki intenzív tápanyag-utánpótlási technológiát folytatott, jóval nagyobb eséllyel realizált egy jó-közepes termésátlagot. Egyértelműen elvált egymástól az intenzív és az extenzív gazdálkodók eredménye.

A mostani időszakban a mezőgazdaság egyik erősen hangsúlyos kifejezése a hatékonyság. Hogyan segítik a TIMAC AGRO termékei, innovációi a hatékonyság növelését?

Cégünk egyik elsődleges célja, hogy folyamatos kutatás-fejlesztéssel támogassuk a piacot, ezért kulcsfontosságú, hogy mindig legyen néhány újításunk, egy-egy új termésnövelő anyag, amivel piacra lépvén, segíteni tudunk bizonyos problémák megoldásában, legyen az abiotikus, növényvédő szer okozta stressz, vagy általában a hatékonyság növelés, termésátlag növelés. Így van ez most is.

Idén vezettünk be egy új, biostimulátor tartalmú nitrogén oldatot a magyar piacra és az elért eredmények arra sarkallnak minket, hogy tovább erősítsük ezt a terméket és ezzel együtt piaci pozíciónkat. Egy teljesen új biostimulátor tartalmú folyékony növénykondicionáló termékcsalád regisztrációja fejeződik be év végén, ami új megoldást jelenthet a klimatikus változások okozta termelési nehézségek leküzdésében. Emellett új NPK termékek is érkeznek.

Milyen egyéb terveik vannak a következő évekre?

Továbbra is fejlesztünk és fejlődünk. Humánerőforrás-oldalon eddig is nagy létszámban képviseltettük magunkat a piacon, hogy közeli és folyamatos kapcsolatot tudjunk fenntartani a gazdálkodó partnereinkkel az egész szezon alatt.

A szaktanácsadóink számát igyekszünk még tovább növelni, nemcsak a növénytermesztés, hanem az állati takarmányozás területén is.

A klímaváltozás hatásai változtatásra sarkallják a termelőket akár a vetésszerkezetben, akár a különböző technológiákban. Mivel és hogyan támogatják Önök ezt a kihívást?

Termékeink különböző biostimulátorokat tartalmaznak, amelyek legfőbb jótékony hatása, hogy a növények stressztűrő képességét fokozzák, legyen ez szárazság okozta stressz vagy tápanyagfelvételi probléma.

Timac Agro_Top Phos
TIMAC AGRO Österreich pischelsdorfi gyárüzem látogatás életkép 2

Emellett már tavaly bevezettünk egy olyan terméket, ami a biostimulátor mellett tartalmaz egy olyan hatóanyagot is, ami a vízmegőrzést támogatja és hozzájárul ahhoz is, hogy a lehulló csapadékot egy bizonyos ideig a gyökérzónában megkösse. Léteznek már olyan technológiák, amik nem csak biológiai, növényélettani oldalról támogatják a növényeket, hanem a talaj vízháztartását javítják és növelik annak vízmegtartó képességét.

Kevés az optimista hozzáállás a piacon, mi jelentheti a kiutat?

Mindig az a jó stratégia, ha invesztálunk a növényeinkbe. Hosszú távon az a gazdálkodó termel hatékonyan, aki nem a költségeit csökkenti, hanem intenzíven előre tekintve, a környezeti tényezőket figyelembe véve dolgozik. Én erre biztatok minden mezőgazdasági szereplőt, mert ha az intenzifikáció irányába lépünk, azzal együtt többletjövedelmet fogunk realizálni.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Az Agromag kukoricahibridjei légköri aszály esetén is megoldást nyújtanak

2025.01.23.

A Zombor (FAO 290-310) egy korai érésű szemeskukorica, amely kiváló alkalmazkodó képességgel rendelkező háromvonalas hibrid. Stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani, ami az erős genetikai alapjának köszönhető.

Különleges technológia kell a magyar sárgarépa és petrezselyemgyökér termesztéséhez

2025.01.23.

A sárgarépa és a petrezselyemgyökér termelése speciális tudást és technológiát igényel.

Mezőgazdasági gépértékesítőt keres a Magtár Kft.

2025.01.23.

Mezőgazdasági gépértékesítőként csatlakozzon a Magtár Kft. dinamikus csapatához. Olyan munkatársat keresnek, aki tapasztalt értékesítő, és aki a prémium márkákat képviselve építené tovább Békés és Csongrád-Csanád vármegyék agrárkapcsolatait.

Négy napon át tart a 2025-ös AGROmashEXPO nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép kiállítás Budapesten

2025.01.23.

Közeledő pályázatokról, támogatásokról és technológiai díjazottakról is szólt a 2025-ös AGROmashEXPO nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép kiállítás megnyitója Budapesten.

Sikerek a kukoricatermesztésben – díjazta a legjobb gazdákat a Kukorica Kör Egyesület

2025.01.23.

A 2024-es nyár szárazsága és a kukoricában megjelenő aflatoxin ismét komoly próbatétel elé állította a hazai termelőket, de még ezek között a nehézségek között is akadtak sikertörténetek. A Kukorica Kör Egyesület 2025. január 16-án díjazta azokat a gazdákat, akik kimagasló eredményeket értek el a "Kukoricázz velünk!" termelési verseny keretében.

Több napra tavasz lesz a következő napokban

2025.01.23.

A következő napokban egy érkező ciklon és annak frontjai alakítják időjárásunkat, melyek jelentős változásokat hoznak. A tél és a hidegpárna uralmát fokozatosan felváltja a tavasziasan enyhe levegő, de az átmenet nem lesz zökkenőmentes: csapadékos, szeles idő várható, és az ország különböző részein eltérő formában találkozhatunk az időjárási jelenségekkel. Hó, eső, ónos eső és napsütés is szerepel a következő napok palettáján – nézzük, mire számíthatunk!

Partnerhírek
Partner

Az Agromag kukoricahibridjei légköri aszály esetén is megoldást nyújtanak

2025.01.23.

A Zombor (FAO 290-310) egy korai érésű szemeskukorica, amely kiváló alkalmazkodó képességgel rendelkező háromvonalas hibrid. Stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani, ami az erős genetikai alapjának köszönhető.

Partner

Készüljön fel a 2025-26-os év kihívásaira a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia és Kiállításon

2025.01.22.

2025. február 13-án, a Debreceni Egyetemen kerül megrendezésre az agrárszektor idei egyik legfontosabb szakmai eseménye, a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia és Kiállítás. A rendezvényt a Magro.hu piactér és hírportál szervezi, helyszínadó partnerével, a Debreceni Egyetemmel közösen. 4 szekcióban, több mint 30 előadáson, 5 ágazati kerekasztal-beszélgetésen nemcsak a legújabb trendeket, technológiákat és lehetőségeket ismerhetik meg a résztvevők, hanem kézzel fogható támpontokat is kapnak ahhoz, hogy 2025 és 2026 kevésbé küzdelmes legyen.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 160 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás