Hirdetés
Kókadoznak a (szoba)növényei a rossz fényviszonyok miatt? Van megoldás!
Azoknak a növényeknek, amelyeket nem ér sok napsütés, extra gondozásra van szükségük ahhoz, hogy boldoguljanak. 8 pontban foglaltuk össze a teendőket, a legfontosabb dolgokat, amelyeket meg kell tenni gyenge fényviszonyok közepette! Ezek a trükkök reménysugarat jelentenek a sötét, félhomályos sarokban növő növények számára.
A legjobb talajt, edényt, műtrágyát és vizet adhatja bárki a növényének, de elegendő napfény nélkül makacsul elhervad és elpusztul, még akkor is, ha egyébként toleráns, mint a pothos vagy a póknövény. Nyilván nem lehet rákényszeríteni, hogy igény szerint kisüssön a nap! Itt vannak tehát azok a dolgok, amelyeket meg lehet tennie, meg kell tennie annak, ha gyenge fényviszonyok mellett kényszerül termeszteni.
1. Válassza a gyenge fényt is elviselő fajokat!
Legyen szó borongós évszakról vagy csak a fényes foltok hiányáról az otthonodban, néhány növény bajnok a félhomályos helyeken! Biztosítják , hogy otthona élő és zöld legyen még sötétben is! Ilyenek a kígyónövények, a pothosok, a páfrányok, a póknövények, a békeliliomok és a ZZ növények – csak néhány példa a gyengén megvilágított helyen is boldoguló fajtákra, amelyeket otthon is termeszthet.
Hirdetés
2. Forgassa el a cserepet!
Nos, nem minden növény képes arra, hogy félhomályban éljen, mint a fent említettek. Aki keres, az a megszokott növények esetében is talál megoldást erre a napfényrejtvényre. Az ablakpárkányok mellé helyezett cserepes növényeket gyakran érintetlenül hagyják, és csak az egyik oldalukat teszik ki a fénynek.
Ha kevés a napsütés, egyszerűen forgassa el a cserepet, hogy a növény minden része egyenletesen és egyenlően kapjon fényt. Tegye ezt néhány hetente egyszer, és világítsa meg a növény árnyékolt részeit.
3. Tisztítsa meg a lombozatot!
A növények a leveleken keresztül nyelik el a napfényt a fotoszintézishez. Nos, ha a leveleket kosz és por borítja, hogyan tudnák megfelelően felszívni a fényt? Mindössze annyit kell tennie, hogy óvatosan törölje le egy nedves ruhával, vagy távolítsa el a részecskéket egy puha porszívóval.
Kerülje a túl nedves törlőkendőt vagy a tisztára permetezést, mert az extra nedvességhez vezethet, és az nem szárad ki ilyen árnyékban. Ez akár gombás fertőzést és a levelek pépessé válását is okozhatja.
4. Csökkentse az öntözés mennyiségét!
A következő dolog, amit rossz fényviszonyok mellett tennie kell, az öntözés szabályozása! Ahogyan az emberek izzadnak a hőségben, úgy a növények is kipirulnak. Fény és hő hiányában azonban a növények hajlamosak hosszabb ideig megtartani a nedvességet, így csökken az öntözési igényük.
Mindig ellenőrizze a talajt, és csak akkor öntözze meg, ha a felület száraznak tűnik, ezt megállapíthatja úgy, hogy bedugva a mutatóujját, vagy használhat nedvességmérőt.
5. Kevesebb műtrágyát használjon!
Egy növény, amely alig éli túl sötét napjait, nem biztos, hogy egészsége csúcsán van, túl sok mindent képes feldolgozni. Ezért kerülje a növényi táplálékkal való gyakori etetését, ez ugyanis több energiát igényel a lebontásához. Tompa fényben a növekedés lelassul, ezért a műtrágyák rendszerébe kényszerítése kimeríti a növényt, és ez sófelhalmozódáshoz és a levelek égéséhez vezet.
Ha a növény túléli a nagyon gyenge fényviszonyokat, akkor csak nagyon kevés kiegészítésre van szüksége a növekedési időszakban. Hígítson fel műtrágyát negyedrészt vízzel, és használja fel nyolchetente egyszer.
6. Ügyeljen a szabálytalan növekedésre!
A lepkékhez hasonlóan, leveles barátaink is a fényhez vonzódnak! Szerény megvilágítású helyeken hajlamosak kinyúlni, hogy fényt keressenek. Mivel minden energiát az így létrejövő hosszú ágak vagy szárak felé irányítanak, a növénynek kevesebb erőforrása van levelek, gyümölcsök és virágok előállításához.
Ha a növény gyengének tűnik, akkor fényt kér. Ha van napos hely, helyezze át oda, vagy fontolja meg a termesztőlámpák használatát.
7. Kártevőfertőzés
A napfény pajzsként működik a kártevők és fertőzések ellen, valamint energiát ad a növényeknek az ellenálláshoz. Tehát minél kisebb a fény, annál könnyebben támadnak a kártevők! Különösen az olyanok, mint a fehér legyek, amelyek szeretik az árnyékokat. És ezekben a helyzetekben a megelőzés százszor jobb, mint a gyógyítás.
Rendszeresen ellenőrizze a növényeket, és ha egy kártevő támadását gyanítja, használjon neem olajat vagy enyhe rovarölő szappant a fertőtlenítéshez és a probléma megszüntetéséhez.
8. Használja a Grow Lights-ot!
A végén a technológia is segít! Okoslámpák hatékonyan helyettesíthetik a természetes fényt, és megmentői azoknak a növényeknek, amelyeknek elegendő napfényre lenne szükségük a növekedéshez. Először meg kell határozni a növény számára szükséges fény mennyiségét és intenzitását. Míg néhány gyenge fényhez szokott típus megelégszik a minimummal, a fogyasztható termést hozó növényeknél sokkal többre lehet szükség.
Azonban még a napimádó növényeknek is szükségük van egy kis pihenőre, hogy lélegezzenek. Ideális esetben tehát napi 14-16 óra lehet a maximális napoztatás, de ez növényenként változik.
(Forrás: balconygardenweb.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPrémium Kazal- és Bálatakarók 7.6 m x 12,5 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS és 3 ÉV GARANCIA!
45 949 HUF
Több mint 600 hirdetés 100 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés