A virágzó kultúrák növényvédelmének legnagyobb kihívása a rovarok elleni védekezés a hasznos szervezetek kímélése mellett. Ezzel a kihívással az utóbbi időben sem volt könnyű megküzdeni, az egyre csökkenő hatóanyag-választék mellett pedig egyre nehezebb olyan készítményt találni, ami biztos megoldást jelent a kultúrnövények virágzásakor, a méhekre nem jelölésköteles besorolású és kíméli a hasznos élő szervezeteket is. Erre kínál most megoldást a KLARTAN (240 g/l tau-fluvalinát) készítmény.

Ahhoz azonban, hogy az olyan készítményeket, mint a KLARTAN hosszú távon termelési céljaink szolgálatában tudhassuk, fokozottan figyelnünk kell a túlhasználatból adódó rezisztencia veszélyeire. Az uniós szabályozások hatására a rovarvédelem palettája a hatóanyagok számát tekintve erősen megfogyatkozott. Célszerű tehát odafigyelve és okszerűen,eltérő hatásmechanizmussal rendelkező, eltérő hatóanyagcsoportba tartozó készítményeket alkalmazni egymás után a lehető leghatékonyabb módon.

A legjobb hatékonyság eléréséhez 3 dologra kell odafigyelnünk:

1. Milyen típusú rovarölőszert használunk? – Ez meghatározza a célkártevőt és a védekezés időzítését. A Klartan piretroid típusú rovarölőszer, amely hatását csak a kezelt felületen fejti ki. Nézzük meg először, hogy hogyan is működnek a szántóföldön leggyakrabban alkalmazott készítmények.

Miért fontos ezekkel az alapvető tényekkel tisztában lennünk?

Először is, mivel a szerválasztás alapvetően befolyásolja, hogy milyen célrovarok ellen lehet sikeres a védekezés, másrészt alapvetően meghatározza a permetezéstechnológiát, ami a védekezés sikerének kulcsa.

2. A kijuttatás technológia – Milyen cseppmérettel dolgozzunk és mire figyeljünk?

A piretroid típusú készítmények, amelyek lokálisan fejtik ki hatásukat, sokkal jobb fedettséget igényelnek a hatékony védekezés eléréséhez és sokkal kisebb cseppméret ideális a kijuttatásukhoz.

Ezzel szemben a felszívódó készítmények esetén, a cseppméret és a fedettség kevésbé jelentős, mivel a növényben transzlokáció útján is eljut a hatóanyag a különböző növényi részekbe, itt azonban a dózis pontos betartása a kulcs, valamint a felszívódást segítő adalékanyagok.

A piretroid típusú készítmények, amelyek lokálisan fejtik ki hatásukat, sokkal jobb fedettséget igényelnek a hatékony védekezés eléréséhez és sokkal kisebb cseppméret ideális a kijuttatásukhoz. Ezzel szemben a felszívódó készítmények esetén, a cseppméret és a fedettség kevésbé jelentős, mivel a növényben transzlokáció útján is eljut a hatóanyag a különböző növényi részekbe, itt azonban a dózis pontos betartása a kulcs, valamint a felszívódást segítő adalékanyagok.

3. Milyen rovarokra hat a kijuttatni kívánt rovarölőszer?

A rovarölőszer kiválasztás fontosságának megértéséhez egy kicsit el kell merülnünk a populációdinamikában. A populációdinamika az egy területen élő rovarcsoportok időbeli egyedszám változásaival foglalkozik.  A rovarcsoport nem csupán a kártevő rovarokat, hanem a hasznos szervezeteket is magában foglalja, úgymint ragadozó atkák, katicabogarak stb. Ezek fontos szerepet játszanak a terület egyedszám változásában, hiszen a káros rovarok természetes ellenségeiként segítenek azok szaporodásának természetes szabályozásában.

A kezdeti időszakban kevés kártevő található a területen. Ezek folyamatosan táplálkoznak és szaporodnak. Egy idő után a hasznos szervezetek már nem tudják őket kordában tartani és megindul a kártevők jelentős mértékű felszaporodása, amely jelentős kártételhez vezethet. Természetes körülmények közt a kártevő populáció összeomlása akkor várható, amikor a táplálék mennyisége csökkenni kezd, ekkorra azonban a növényállomány a teljes megsemmisülés határán van.

Kézenfekvő megoldás a védekezésre tehát a rovarölőszer alkalmazása, de mi történik, ha olyan rovarölőszert alkalmazunk, amely minden szervezetre nézve egyformán halálos?

A rovarölőszer elpusztítja mind a káros, mind a hasznos szervezeteket a területen, aminek következtében átmeneti rovarmentes állomány után elkezdődik a kártevők újbóli betelepedése és felszaporodása, amely ezúttal sokkal gyorsabb és nagyobb mértékű lesz, mivel a hasznos rovarok, amelyek a kártevők felszaporodását gátolnák, nem lesznek már jelen a területen és nem képeznek természetes gátat a kártevőknek.

Mi történik ezzel szemben, ha a hasznos szervezeteket kímélő Klartan-nal végezzük el a védekezést?

A védekezést követően a hasznos szervezetek zavartalanul folytatják tovább életüket, míg a kértevők elpusztulnak. Amikor a kártevők betelepedése újra kezdődik, a területen már egy erős, hasznos rovarokból álló populáció fogadja őket, amelyek az újbóli betelepedés és felszaporodás természetes gátjai, így a kártevők újabb, nagy kártételt okozó mennyisége nem tud megjelenni.

A hasznos szervezetek védelmén keresztül, a növénykultúránk védelme is sokkal hatékonyabb lesz.

HA tehát a leghatékonyabb, okszerű és fenntartható rovarvédelmet szeretné megvalósítani,
VÁLASSZA A KLARTAN-t az ADAMA kínálatából, amely

„Kíméletlen a kártevőkkel, kíméletes a hasznos szervezetekkel szemben!”

A termékkel kapcsolatos további információkért keresse régiómenedzsereinket, vagy látogasson el weboldalunkra.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tényleg megéri ökogazdálkodásra átállni?

2024.12.12.

Új agrárgazdasági kutatást indít az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat támogatásával.

A spanyol, marokkói és török paprika miatt a hazai termelők komoly kihívások előtt állnak

2024.12.12.

Az európai paprikapiacon egyre nagyobb a verseny, mivel a harmadik országok termelői fokozatosan növelik piaci részesedésüket az Európai Unióban. Ezzel részben összefüggésben a hazai export csökken, míg az import dinamikusan növekszik. A legtöbb paprika Spanyolországból, Egyiptomból és Törökországból érkezik az országba.

Csináljon 9 napos pihenőt mindössze 2 szabadnapból 2025-ben

2024.12.12.

Jövőre is számos hosszú hétvége vár minket, melyekkel ügyesen gazdálkodva jelentős pihenőidőket alakíthatunk ki

Trump elnök tervezett tarifái jól megkavarhatják a gabonaárakat 2025-ben

2024.12.12.

A márciusi szállítású kukorica 0,2%-kal 4,48 dollárra csökkent vékánként a chicagói árutőzsdén szerdán. A határidős árak nem tudták átlépni a 4,50 dolláros vékánkénti szintet, miután az USDA csökkentette a kukorica zárókészletére vonatkozó előrejelzését. A januári szójabab 0,1%-kal 9,95 1/2 dollárra, a márciusi búza pedig 0,1%-kal 5,62 1/4 dollárra nőtt vékánként ugyanakkor.

Támogatásokról és fejlesztésekről is szólt a Vidék Konferencia 2024

2024.12.12.

Budapesten, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. szervezésében valósult meg a Vidék Konferencián.

Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 103 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás