A vetés kulcsszerepet játszik, különösen a kukoricánál. A szántóföldi keléssel és a fiatal növények fejlődésével kapcsolatos problémákat aligha lehet kompenzálni a tenyészidőszak során. Ez különösen igaz az egyre nehezebb időjárási körülmények között. A kukorica termesztésénél az új technológiák és  módszerek optimalizálási megközelítéseket kínálnak.

Vetéstechnológia

A hatékonyság növelése az aktuális divatszó a precíziós vetőgépek továbbfejlesztése során. Napjaink legfontosabb céljai a talajnedvesség megőrzése, a tápanyagok elérhetőségének javítása és a használhatóság egyszerűsítése digitális-elektronikus segédeszközök segítségével. 

Az új rendszerek lehetővé teszik a kukorica hosszirányú részleges műtrágyázását, amely a vetőgéppel és annak szemelhelyezésével összehangolt.  (Fotó: Pixabay)

Prof. Hans W. Griepentrog, a Hohenheimi Egyetem munkatársa szerint a vetéstechnológiával szemben támasztott igények általában megnövekedtek. Változtatható sorszélesség, egyidejű műtrágya-bedolgozás, gabonaszámláló érzékelők, valamint a traktorba és az információs rendszerbe integrálhatóság – a modern vetőgépeknek mindezt tudniuk kell ma. A továbbfejlesztett érzékelők, elektromos hajtások és a hozzájuk kapcsolódó elektronika folyamatosan új lehetőségeket nyit meg a munkaminőség optimalizálása terén.

Fontos az állóterület elosztása

A csekély térkompenzációs képességgel rendelkező növényeknél, mint például a kukorica, az állóterület elosztása rendkívül fontos. A hosszirányú eloszlást azonban egyszemű vetéssel aligha lehet javítani, ezért az egyetlen lehetséges megoldás a sorszélesség optimalizálása. Egyes mezőgazdasági gépgyártók ma már megoldásokat kínálnak a rugalmas művelőutakra és sorszélességekre.

Az új rendszerek lehetővé teszik a kukorica hosszirányú részleges műtrágyázását, amely a vetőgéppel és annak szemelhelyezésével összehangolt. Tanulmányok kimutatták, hogy a tápanyagok térbeli koncentrációja megkönnyíti a hozzáférhetõséget, és a teljes termény mûtrágya-mennyisége akár csökkenthetõ is.

Emellett Prof. Till Meinel, a Kölni Műszaki Egyetem munkatársa szerint több gyártó már évek óta kínál aktívan vezérelt rendszereket a kukoricavetés során a beágyazás minőségének javítására, amelyek a mélységvezető hengerek érintkezési nyomásának mérésén alapulnak.

Szenzorok

Az elektromos hajtások mellett a közeljövőben egyre fontosabbá válnak az egyes talajtulajdonságok érzékelésére szolgáló szenzorok. A vetés alapvetően megnyitja a talajt. Ez lehetőséget kínál a tulajdonságok rögzítésére a talajban, nem csak a felszínen. A magas menetdinamika azonban nehézséget jelent, mondja Prof. Griepentrog. 

Az Agritechnica 2019 kiállításon már bemutatták azt a rendszert, amely a talajnedvesség függvényében automatikusan szabályozza a magok ültetési mélységét. Az érzékelő különféle talajparamétereket mér közvetlenül a barázdában (beleértve a talaj hőmérsékletét, nedvességét, kationcserélő képességét és szervesanyag-tartalmát).

Változó vetőmagmennyiségek

A helytől függően változó vetési arányok csökkentik a víz, tápanyag és fény iránti versenynyomást, és így befolyásolják a terméshozamot és a termés minőségét. Ezt ma a műholdadatokon alapuló, helyspecifikus vetéstérképek teszik lehetővé a modern vetéstechnikával kombinálva. 

Sok gazdálkodó egyre gyakrabban figyeli meg, különösen aszály idején, hogy egyes növények már egyáltalán nem fejlesztenek gubacsot. Ha azonban a gyenge területeken kettővel kevesebb növényt merünk a földbe tenni, az további négy csutkát jelenthet. 

A kukorica ideális a beállított szemtávolsághoz. Egy kis átéléssel és tapasztalattal a szakemberek könnyen meg tudják becsülni a különböző vetőmagmennyiségek hatását az egyes területekre.

Ennek megvalósításához szükség van műholdfelvételeken, talajmintákon és/vagy biomasszaadatokon alapuló digitális kijuttatási térképekre, valamint egy olyan vetőgépre, amely elektromos vagy hidraulikus hajtású vetőmagegységekkel automatikusan változtatja a szemek elhelyezését.

Általában a gazdálkodó határozza meg, hogy a vetőmag mennyisége mennyiben változzon területegységenként. Egyedül vagy a tanácsadóval, a vállalkozóval vagy a vetőmaggyártóval együtt.

Megéri-e?

Arra azonban nincs általános válasz, hogy egyedi esetekben megéri-e így eljárni. Itt kulcsszerepet játszanak a helyszíni feltételek és az üzemeltetési vezető preferenciái. A változó kukoricavetés sok előnnyel kecsegtet, különösen változó talajviszonyok és nehéz időjárási viszonyok között. A gazdálkodó számára viszonylag egyszerű és költséghatékony bevezetést kínál a helyspecifikus termesztésbe.

A tápanyag-hatékonyság további javítása érdekében előnyös lenne a helyspecifikus vetés és műtrágyázás kombinációja. Ahol több a növény, ott több műtrágyázás is legyen – és fordítva. Technikailag ez teljesen lehetséges. A dolog lényege: a vetést gyakran vállalkozó végzi, míg a műtrágyázást a gazda maga végzi.

Új termesztési rendszerek

Különösen a fokozódó időjárási szélsőségekre tekintettel ígéretes perspektívákat kínál a kukorica gátas módszerrel történő termesztése. 2017 nedves őszén a hegygerinceken művelt kukoricaterületeken sokkal könnyebb volt betakarítani, mint a hagyományosan művelt területeken, mert stabilabb volt a talaj. A 2018-as és 2019-es különösen száraz években precíz vizsgálatok során akár 14%-kal több szárazanyagot lehetett elérni a gátas termesztéssel – számol be Paul Steinberg, a Saaten-Union munkatársa.

Az egyik műveletben a kukoricasor alatt mélylazítás történik, a talaj felső rétegét dombtestekkel felhalmozzák, majd a gerinceket V alakú hengerekkel visszatömörítik. A magokat a következő vetőgéppel helyezik a gerincbe. Nagyon fontos, hogy a támasztókerekek 12-18 cm-rel mélyebben fussanak, mint a vetőegységek a gerincek között, a célzott vetőmaglehelyezés érdekében – magyarázza Steinberg.

Hogy mélyebb rétegekbe gyökerezzen a kukorica

75 cm-es sortávolságnál nincs mélyművelés a sorok között, így itt nem szakad meg a kapillárisság. Mélylazítás a sorban maximum 50 cm-ig végezhető az esetleges eketalpak áttörése érdekében. Ugyanakkor ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a kukorica mélyebb rétegekbe gyökerezzen. Ezzel a technikával a gabonát helyben, legfeljebb 5 cm-rel mélyebbre helyezik. Ennek eredményeként a felülről érkező nedvességen kívül a még meglévő kapillárison keresztül alulról is ellátják vízzel.

Ezen kívül a gátas művelés egyéb előnyökkel is jár, mondja Steinberg. A jól szellőző, tápanyagban gazdag termőtalajréteg veszi körül a gabonát. Ezenkívül a gát gyorsabban felmelegszik, elősegíti a kukorica korai fejlődését. A növények magasabb pozíciója a gáton kisebb versenyt biztosít a fényért. A kukorica még jobban kinövi a gyomokat, mert a gyomok csak a szélén jutnak hozzá a kevésbé tápanyagszegény talajhoz.

Nagyobb gyökértömeg 

A tápanyagok koncentrációja a gátban és gyorsabb, hő hatására történő átalakulása jelentősen növeli a meglévő tápanyagok hasznosításának hatékonyságát. A közvetlenül a kukorica növény alatti mélylazításnak köszönhetően lényegesen nagyobb gyökértömeget képez.

A rendkívül nehéz vagy nagyon köves talajok azonban feszegethetik a technológia határait. Nehéz talajokon a tavaszi egy menetről, amely során a gerincképzés és a vetés történik, át kell váltani két külön menetre (tél előtti gerincképzés és tavaszi vetés). Ezután GPS-es vetés szükséges ahhoz, hogy a szemek pontosan lerakódjanak a gátban. 

A gátak kialakításához a talajnak bizonyos fokú nedvességtartalmúnak kell lennie, különben a gát gyorsan újra összeomlik. Ezen túlmenően egy ilyen gép vásárlása előtt konzultálni kell az adott technológiai gyártóval, mivel minden cég számára meg kell találni az optimális felszerelést és minden helyszínre a megfelelő beállítást.

Jó megközelítést kínál a vegyes kukoricatermesztés

Emellett a szántóföldi gazdálkodási stratégia és a faj- vagy rovarvédelmi programok tekintetében a vegyes kukoricatermesztés jó megközelítést kínál. Elősegíti a biodiverzitást, kombinált vegyi és mechanikai intézkedéseket tesz lehetővé a gyomirtás érdekében, csökkenti a nitrogénműtrágya szükségességét az alul ellátott talajokon, és a magasabb fehérjetartalom révén esetleg kiegyensúlyozottabb tápanyag-összetételt biztosít a szilázsban. 

Különösen nyáron, amikor kevés a virág, további virágos növények gazdagítják a tájat. A futóbab különféle kísérletekben és a gyakorlatban is különösen alkalmas partnernek bizonyult. Míg Németországban 2018-ban még csak 400 hektár körüli területen termesztették ezt a vegyes kultúrát, addig 2020-ban már 15 000 hektár körül alakult, és a tendencia emelkedő.

(Forrás: agritechnica.com)

Megosztás

További híreink

Pénzeső a kisgazdáknak! Így igényelhet akár 10 millió forintot

2024.10.07.

Egyszerűsített pályázati lehetőséget hirdetnek a mezőgazdasági kisüzemek számára. A mintegy harmincmilliárd forintos keretösszegű támogatásra őstermelők, mezőgazdasági vállalkozók és szociális szövetkezetek pályázhatnak.

Ambíciózus terv: Magyarországnak önellátónak kell lennie burgonyából

2024.10.07.

A burgonya világszerte az egyik legnépszerűbb alapélelmiszer, és Magyarország nem engedheti meg magának, hogy ne legyen önellátó e téren. A változó fogyasztói szokások és az éghajlatváltozás következtében jelenleg nem vagyunk önellátók, de ez egy olyan probléma, amin változtatni kell.

Nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma Magyarországon

2024.10.07.

 Az utóbbi években mintegy 20 százalékkal nőtt az őshonos juhfajták állományainak és tenyészeteinek létszáma Magyarországon.

A bálványfa: barát vagy ellenség? Egy kertészeti probléma, ami mindenkit érdekelhet!

2024.10.06.

A bálványfa, más néven Ailanthus altissima, sokak számára egy ismeretlen, mégis elterjedt növényfaj, amely gyakran okoz problémákat a kertekben és a természetes élőhelyeken. Ez a gyorsan növekvő fafaj számos kérdést vet fel, különösen invazív jellegének és ökológiai hatásainak köszönhetően.

Csak semmi egzotikum! Ízletes, egészséges és magyar élelmiszerek!

2024.10.06.

A szezonális élelmiszerek nemcsak egészségesek, ezeket választva a helyi termelőket támogathatjuk és még a bolygót is kíméljük azzal, hogy nem távoli tájakról származó alapanyagokat vásárolunk. Az ősz kifejezetten kedvez a szezonális bevásárlásnak, egy sor zöldség és gyümölcs ilyenkor jelenik meg a piacokon.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás