Kínai tudósok egy olyan transzspirációs generátort fejlesztettek ki, amely képes áramot előállítani lótuszlevelek felhasználásával. A fejlesztés potenciálisan lehetővé tenné, hogy szinte minden növény levele folyamatos és fenntartható energiaforrássá váljon.

A kutatók szerint a levéltranszspiráció hidrovoltaikus hatásának felfedezése új lehetőségeket kínál a zöldenergia-technológiák fejlesztésében – számolt be a South China Morning Post. A kutatócsoport elmondta, hogy lótuszlevél transzspirációs generátoruk (LTG) képes kisebb elektronikus eszközöket működtetni, sőt, növényi energiával működő elektromos hálózatok létrehozására is alkalmas.

lótuszlevél
Fotó: Pixabay

A hidrovoltaikus energia azonosítása a víz mozgásán és a szilárd felületekkel való kölcsönhatásán alapul. A jelenlegi eszközök gyakran állandó vízellátást igényelnek, amely földrajzi korlátokat jelent, mivel ezeknek közel kell lenniük vizekhez, például folyókhoz.

"A hidrovoltaikus energiaelőállítás számos vízmozgás formáján keresztül demonstrálva ígéretes a zöldenergia-technológiák fejlesztése szempontjából. Ugyanakkor a növényi levelek természetes transzspirációja, mint a földfelszín legnagyobb vízáramlása, eddig ritkán került közvetlen kiaknázásra" – írták a kutatók a tanulmányban.

"Itt bemutatjuk a lótuszlevél transzspirációs generátort, amely közvetlenül képes kiaknázni a levéltranszspirációból származó energiát. A generátor egész napos folyamatos áramtermelést biztosított, nyitott áramkör esetén 0,25 V feszültséggel és rövidzárlati áramként 50 nA-val, amely hatékonyan sorozatban vagy párhuzamos kapcsolatokban felerősíthető."

A tanulmány, "Hydrovoltaic electricity generation induced by living leaf transpiration" címmel jelent meg a Nature Water folyóiratban. A transzspiráció során a víz a gyökereken át a levelekbe jut, majd elpárolog.

A kutatócsoport becslése szerint a növények transzspirációs energiájának kiaknázása globálisan évente 67,5 terawattóra áramot termelhetne, jelentette az Interesting Engineering.

A kutatók elmondták, hogy a technológiai fejlesztések és további kutatások révén a módszer széles körben alkalmazhatóvá és kereskedelmi szempontból is életképessé válhat.

Bár a folyamat még korai szakaszában van, a kutatócsoport azon dolgozik, hogy jobban megértsék a növényi transzspiráció szerepét az energia előállításában, javítsák az elektróda és a növény közötti kapcsolatot, és integrálják az LTG-t olyan megújuló energiaforrásokkal, mint a nap- és szélenergia.

A kutatók szerint a tanulmány "feltárja a levéltranszspiráció példátlan hidrovoltaikus hatását", közölte a South China Morning Post.

Megosztás

További híreink

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Ők lettek a legjobb szaktanácsadók 2024-ben

2024.12.03.

Kihirdették a „2024. Év Szaktanácsadója” cím nyerteseit.

Pára és ónos szitálás lehet ma

2024.12.03.

A következő három napban többnyire borult, párás idő várható, helyenként szitálással vagy gyenge csapadékkal, míg csütörtökön nyugat felől fokozatosan felszakadozik a felhőzet, és rövid időre a nap is kisüthet; a hőmérséklet -3 és +7 fok között alakul.

Olcsó az ára, mégis bezuhant a romániai méz exportja

2024.12.03.

Az év első 6 hónapjában Románia 466 tonna mézet értékesített az Európai Unión kívüli piacokon, ez 51 százalékkal marad el a 2023 azonos időszakában exportált mennyiségtől.

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 101 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás