Egy növényvédő szer kijuttatásának körülményei alapvetően meghatározzák a védekezés hatékonyságát. Nagyon fontos tényező a hőmérséklet, a páratartalom és a szél erőssége. Ebből a szempontból az éjjeli permetezés környezeti paraméterei általában véve jobbak, mint a nappali körülmények között végzett munka során, de nem minden hatóanyag esetében, és vannak egyéb meghatározó tényezők is. 

Az Agrarheute anyaga alapján a Mezőhír írt cikket a témában, ezt szemléztük. A méhkímélő technológia már eleve gyakran kényszeríti egy olyan műszakba a mezőgazdasági cégeket, amit a munkaszervezés és a munkadíjak szempontjából legalábbis kellemetlennek éreznek írták. A látásviszonyok is korlátozottak ilyenkor, a gépkezelő pedig sokszor fáradt. Ráadásul, ha menet közben bármilyen technikai hiba adódik, hiányzik a szokásos műszaki támogatás az elhárítására. Vagyis megnő a hibázás lehetősége - fogalmaztak. 

Az éjjeli permetezés környezeti paraméterei általában véve jobbak, mint a nappali körülmények között végzett munka során, de nem minden hatóanyag esetében, és vannak egyéb meghatározó szempontok is
Az éjjeli permetezés környezeti paraméterei általában véve jobbak, mint a nappali körülmények között végzett munka során, de nem minden hatóanyag esetében, és vannak egyéb meghatározó szempontok is

A települések határában – főként a nagyobb várások közelében – a lakosság egy része sem mindig érti, mi történik ilyenkor a földeken, és többnyire gyanús tevékenységre gondol. Ez megágyazhat egy olyan rossz viszonynak a cég és a lakók között, ami később alaptalan feljelentésekhez vezet.

Az éjszakai permetezés előnyeiről

Pedig az éjszaki permetezésnek – szakmai és környezeti szempontból – inkább előnyei vannak, mint hátrányai. Egyrészt növelhető vele az az egyre szűkülő időablak, ami a védekezés szempontjából ideális növény- és talajállapotot jelenti. Estefelé elülnek a méhek, eláll a szél és csillapodik a nappali hőség, ezzel együtt növekszik a levegő páratartalma. Az egyszikű gyomirtók esetében például kifejezetten előnyös, ha a tapadásukat és felszívódásukat támogatja a levegő párássága. Másrészt ügyelni kell rá, hogy a permetezés harmatponton kívül történjen: míg a pára jellemzően segíti a szert megtapadni, addig a víz lepergeti. A levélherbicidek esetében ez mindenképpen hátrány.

A -fop (pl. quizalofop) -dim (pl. kletodim) vagy -den (pl. pinoxaden) végű egyszikűirtók például igénylik, hogy a levegő páratartalma 60 százalék felett legyen. Ilyenkor a levelek epidermiszét védő viaszréteg is puhább, ami jobb támadási felületet jelent a hatóanyag számára. A talajherbicidek esetében pedig kifejezetten előnyös, ha a nedvesebb éjszakai körülmények között jutnak ki. A levelekről lecsorogva pontosan ott landolnak a permetlécseppek, ahová szánták azokat - írták.

Vannak kockázatok a sötétben is

Fontos, hogy az egyes hatóanyagok éjjel kiszórva perzselési tüneteket okozhatnak éppen a jobb behatolási körülmények miatt. Ilyen hatása lehet például a magról kelő kétszikűeket irtó karfentrazonnak az egyszikű állományokban. A perzselő hatású gyomirtók esetében ezért különösen fontos, hogy a gépkezelők szorosan tartsák magukat a technológiai előíráshoz, és ne csak a kultúrnövény fejlettségét, de a környezeti paramétereket is figyeljék - tanácsolták a cikkben.

 

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hörcsögöket utaztatnak, hogy megmeneküljenek a kerecsensólymok

2024.12.14.

A magyarság emblematikus madara, a kerecsensólyom a ragadozó madarak általános üldözése és a mezőgazdaságban nagy mennyiségben használt veszélyes vegyszerek miatt az 1970-es évekre a kipusztulás szélére került Közép-Európában. Hazánkban sem volt jobb a helyzet, az állományt kevesebb, mint tíz fészkelőpárra becsülték akkor.

Begyűjtődrónnal fedeztek fel egy új fajt

2024.12.14.

A Nemzeti Trópusi Botanikus Kert (National Tropical Botanical Garden, NTBG) botanikai drón programjának köszönhetően került a kutatók szeme elé az új szegfűfaj.

Kiszorulhatnak az uniós piacról az európai termelők?

2024.12.14.

Lengyelország Franciaországgal együtt kiállt az Európai Uniónak Mercosurral (a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő Mercosur-csoporttal) kötött szabadkereskedelmi megállapodás ellen, mert az ártana az ország termelőinek.

Válaszolt a Nébih: mit tegyünk, ha toxinos a kukoricatermés?

2024.12.14.

A magyar kukoricatermés jelentős részének túl magas a toxintartalma.

Négy veszély is van a csípős ételekben

2024.12.14.

Nem árt vigyázni annak, aki gyakran fogyaszt csípős paprikát: bajban lehet a szervezete.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás