Az elmúlt években jelentős figyelmet kapott a hazai gesztenyetermelés, de sajnos az iparág teljesítménye messze elmarad a várakozásoktól. Magyarországon csupán a hazai kereslet tizedét tudják előállítani, annak ellenére, hogy egykor nagy volumenű termesztés volt a cél. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által szervezett szelídgesztenye fajtavizsgálati bemutatón ez a probléma is szóba került, különös tekintettel a termőterületek és fajták kihívásaira. A Pölöskei Fajtakísérleti Állomáson megrendezett eseményen Szili Ferenc állomásvezető köszöntötte az érdeklődőket, bemutatva a fajtagyűjteményt, amelynek fókuszában a szelídgesztenye állt.

A bemutatón különféle szelídgesztenye-fajtákat kóstolhattak és értékelhettek a jelenlévők, ám a fajtaválasztás korántsem egyszerű. Egyik sem felel meg teljes mértékben minden szempontnak: a klimatikus változásokhoz való alkalmazkodás, a megbízható termés és a feldolgozóipar igényeinek való megfelelés mind kihívást jelentenek. Dr. Szani Zsolt, a Nébih Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságának munkatársa ismertette, hogy a közelmúltban nagy mennyiségben telepített Bouche de Bétizac fajta nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Bár termése korai és nagy méretű, ízvilága és a betegségekkel szembeni ellenállóképessége nem kielégítő.

szelídgesztenye
Fotó: Pixabay

Telepítési nehézségek és kihívások

A Bouche de Bétizac fajta, például, nem áll ellen a gombás betegségeknek, ami gyorsan tönkreteheti az ültetvényeket. Emellett a nemes és az alany közötti inkompatibilitás is problémát okoz, ami akár 6-8 éves korig bármikor előfordulhat. A kéregrák és a fitoftóra gombafertőzés további veszélyt jelentenek. Az ázsiai fajták esetében a nemesítők próbálnak olyan hibrideket előállítani, amelyek jobban tűrik az éghajlatváltozást és ellenállnak a betegségeknek. Ugyanakkor ezeknek a fajtáknak a terméshúsa sárgás színű, ami nem kedvező a gesztenyepüré gyártásához.

Ígéretes fajták és a hazai termelés helyzete

A bemutatón említették a Nemeshetési korai nevű fajtát, amelyet egyre több figyelem övez, mivel jól tűri a kéregrákot és a gubacsdarázs károsítását is elkerüli. Egyed Károly, a Sarkpont Zrt. vezérigazgatója egy saját szelekcióját, a Vóta 21-et is bemutatta, amely késői érésű és kiváló alapanyag a gesztenyepüré előállításához.

Egy érdekes megoldást mutattak be Görögországban, ahol a kéregrák leküzdésére hipovirulens gombatörzseket alkalmaztak. Ez a módszer hatékonyan megfékezte a kéregrák terjedését, és megelőzte a fák pusztulását. Az ilyen innovációk jelentős előrelépést hozhatnak a gesztenyetermelés fenntarthatóságában.

Növekvő piaci kereslet és kihasználatlan potenciál

Jelenleg Magyarországon mindössze 250 hektáron termesztenek szelídgesztenyét, amelyből évente 400-500 tonnát takarítanak be, szemben a 2000-2500 tonnányi importtal. A hazai feldolgozóipar évente 4000 tonnányi gesztenyéből állít elő élelmiszert, mintegy 11-12 millió euró értékben, így a hazai termelés jelentősen elmarad a piaci igényektől. Magyarország különböző régióiban, például Vas, Zala és Somogy vármegyékben találhatók gesztenyetermő területek, ahol a talaj savas kémhatása megfelelő a gesztenye számára.

Az 1950-es években indult gesztenyenemesítési programnak köszönhetően ma is a magyar fajták képezik a hazai kínálat gerincét. Azonban a kéregrák és a rendszerváltás utáni telepítési nehézségek miatt a termőterületek nagymértékben csökkentek. Pedig a magyar élelmiszeripar jelentős hozzáadott értékkel képes lenne a gesztenyéből készült termékek előállítására, ha több hazai alapanyag állna rendelkezésre.

Telepítési hibák és nemesítési lehetőségek

A bemutatón Sztankovszky Péter növényvédelmi szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a gesztenyeültetvények telepítésekor gyakran elkövetett hibák, mint a nem megfelelő tápanyagellátás és fajtaválasztás, hosszú távon csökkenthetik a termés mennyiségét és minőségét. A megfelelő fajta kiválasztása és a talajvédelem kulcsfontosságú a sikeres termesztés érdekében.

Megosztás

További híreink

Gazdatüntetés volt Újvidéken, Szabadkán a rendőrség intézte el, hogy ne legyen újabb

2024.10.08.

A Szerbia magyarok által sűrűn lakott északi részén, a Vajdaságban található Újvidéken tüntettek szeptember végén az elégedetlen mezőgazdasági termelők

Jelentős eltérések az EU búzaterméseiben: Franciaország és Németország erős csökkenést mutat

2024.10.07.

Az USDA előrejelzése szerint a 2024/2025-ös globális búzatermés várhatóan 797 millió tonna lesz, míg a felhasználás 805 millió tonnára tehető. Az Európai Unióban a búzatermés 10%-kal csökkenhet idén az előző évhez képest, különösen Franciaország és Németország rossz eredménye miatt.

Roppant veszélyes, hogy a világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja

2024.10.07.

A világ élelmezésének 75 százalékát 12 növény és 5 állatfaj biztosítja, így a klímaváltozás sebezhetővé teszi az élelmiszerellátást. A világon 12, Magyarországon 4 növényfajról van szó a termőterületeket tekintve. Az elmúlt száz évben használt növényfajták 75 százaléka kikerült a termesztésből.

Magyar kukoricaárak az egekben: 31%-os áremelkedés a tavalyi évhez képest

2024.10.07.

A 2024/2025-ös gazdasági évben a globális kukoricatermés várhatóan elmarad az előző évi szinttől, míg a kereslet enyhén növekedhet. Az Európai Unióban a meleg és száraz időjárás negatívan befolyásolta a terméshozamokat idén, különösen Délkelet-Európában és Közép-Európában.

Egy év alatt 50 ezer forinttal emelkedtek az agrárbérek Magyarországon

2024.10.07.

Februártól júniusig folyamatosan emelkedett, júliusban viszont megtorpant az átlagbér növekedő trendje a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat összevont kategóriában

Pénzeső a kisgazdáknak! Így igényelhet akár 10 millió forintot

2024.10.07.

Egyszerűsített pályázati lehetőséget hirdetnek a mezőgazdasági kisüzemek számára. A mintegy harmincmilliárd forintos keretösszegű támogatásra őstermelők, mezőgazdasági vállalkozók és szociális szövetkezetek pályázhatnak.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Dekákból tonnák: a precíz gazdálkodás útja a profitmaximum felé

2024.10.03.

A változó környezet miatt folyamatosan felül kell vizsgálni a technológiákat, hogy a precíz munkavégzéssel csökkentsük a változás okozta terméscsökkenést. Mindehhez az inputanyagok tudatos és okszerű pozicionálása is kulcsfontosságú, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a termésszint, profitabilitás és ellenállóképesség.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás