A szélsőséges időjárási jelenségek fokozódásával a termés minőségének és mennyiségének előrejelzése egyre nehezebbé válik a gazdák számára Európa-szerte – még akkor is, ha a strapabírónak ismert növényfajtákról van szó. Annak érdekében, hogy a kihívások ellenére is magas terméshozamot érjen el, egy gazdálkodó úgy döntött, hogy kipróbálja a csepegtető öntözést. Vajon sikeres befektetés volt?

Tervezéstől a telepítésig teljeskörű öntözési megoldás

A gazda 30 hektáros teljes földterületéből 10 hektár kukoricát választottak ki a teszthez, lehetővé téve az öntözött és a nem öntözött táblák közvetlen összehasonlítását. Miután a gazda megosztotta elképzelését és kívánságait a PIPELIFE szakértőjével, egy korszerű öntözési megoldást terveztek, amely figyelembe veszi a szántóföldi viszonyokat, beleértve a termés típusát, a talajt, a csapadékot, a műtrágyázási igényeket és a vízforrásokat is. Az összes lehetőség gondos mérlegelése után egy egyszerű megoldást választottak – a csepegtető öntözést. A meglévő vízforrás és szivattyú ismerete alapján javaslat készült a szükséges berendezésekre vonatkozóan. Egy öntisztító lamellás szűrőt építettek be, hogy felfogja a szennyeződéseket és a hordalékot, amelyek eltömődést okozhatnak a rendszerben.

A szennyeződések kiszűrése után a fő- és az mellékágakon csővezetékek szállították a vizet minden növényhez.

Csepegtető szalagok kerültek a tábla minden második sorába. A gazda dönthetett arról, hogy a csepegtetőcsöveken mennyi vizet kell szállítani; a csepegtetők közötti távolságot ennek megfelelően állították be.

A telepítés időzítése kulcsfontosságú a rendszer sikeréhez. A telepítést a növények növekedésének korai szakaszában kell elvégezni, hogy a kukoricának legyen elég ideje fejlődni. Amikor a növényeknek 6-8 levele van, a csepegtető szalagokat a talajra kell helyezni és azonnal meg kell kezdeni az öntözést. A jó tervezésnek és időbeosztásnak köszönhetően a telepítési folyamat mindössze három napot vett igénybe. A két hónapos időszak alatt a kukoricát nyolcnaponta öntözték.

Négy-hatszoros terméshozam-növekedés

A kihívást jelentő körülmények, például a késői és túl mély vetés, a hibridkukoricák és a szélsőséges hőmérséklet ellenére az eredmények magukért beszélnek. Az öntözött táblán 12-14 tonna/hektár volt a termés, szemben a nem öntözött kukoricatáblákon 2-3 tonna/hektár értékkel. Csepegtető öntözőrendszer kiépítésével a jellemző mennyiségnél 4-6-szor nagyobb hozamot értek el.

Hosszútávú együttműködési tervek

Ésszerű kezdeti befektetéssel a rendszer már az első évben megtérült. A következő években már csak a csepegtető szalagot kell cserélni és a teljes rendszer minimális karbantartást igényel. Mivel a PIPELIFE megbízható partner, a gazda bízhat abban, hogy a lehető legjobb tanácsot kapja a jövőben is. Sőt mi több, a gazda meg van győződve arról, hogy a jövőben az öntözőrendszerét a teljes 30 hektárra kiterjeszti.

A PIPELIFE-ról:
A Pipelife International GmbH 1990-ben mutatkozott be Magyarországon, amikor PannonPipe Kft. néven alapított vállalatot. Kelet- és közép-európai terjeszkedésének további állomásai Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Horvátország, Ukrajna, Bulgária volt. A régió vásárlóinak igényeit 70 telephelyen működő bázisraktárak elégítik ki. A Pipelife Csoport által gyártott csőrendszerek teljes körű műszaki megoldásokat kínálnak a közmű, épületgépészet és a mezőgazdaság területén. Utóbbiban intelligens öntöző- (mikroöntözés és szórófejes öntözés) és vízelvezető rendszereket ajánlanak mezőgazdasági felhasználásra.

Ha szeretne kapcsolatba lépni magyarországi PIPELIFE szakértőivel, kattintson ide!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hörcsögöket utaztatnak, hogy megmeneküljenek a kerecsensólymok

2024.12.14.

A magyarság emblematikus madara, a kerecsensólyom a ragadozó madarak általános üldözése és a mezőgazdaságban nagy mennyiségben használt veszélyes vegyszerek miatt az 1970-es évekre a kipusztulás szélére került Közép-Európában. Hazánkban sem volt jobb a helyzet, az állományt kevesebb, mint tíz fészkelőpárra becsülték akkor.

Begyűjtődrónnal fedeztek fel egy új fajt

2024.12.14.

A Nemzeti Trópusi Botanikus Kert (National Tropical Botanical Garden, NTBG) botanikai drón programjának köszönhetően került a kutatók szeme elé az új szegfűfaj.

Kiszorulhatnak az uniós piacról az európai termelők?

2024.12.14.

Lengyelország Franciaországgal együtt kiállt az Európai Uniónak Mercosurral (a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt tömörítő Mercosur-csoporttal) kötött szabadkereskedelmi megállapodás ellen, mert az ártana az ország termelőinek.

Válaszolt a Nébih: mit tegyünk, ha toxinos a kukoricatermés?

2024.12.14.

A magyar kukoricatermés jelentős részének túl magas a toxintartalma.

Négy veszély is van a csípős ételekben

2024.12.14.

Nem árt vigyázni annak, aki gyakran fogyaszt csípős paprikát: bajban lehet a szervezete.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás